6.7.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Jan Hus

Sdílejte článek:

KAREL PETŘÍK

Bojím se, že jeho jméno bude pro čím dál větší skupinu našich občanů pouze symbolem dne volna. Přitom by dnes byl stejně potřebný jako v patnáctém století. Nebyl to žádný asketa nebo vůdce a hrdina, jak byl později malován. Malý, tlustý, měl rád dobré jídlo, jako my, příjemný a pohodlný šat, stejně jako my, ale dokázal se vzepřít tomu, co si z církve udělala, tenkrát téměř všemocné část kněžstva tím, že ukradla Boha pro sebe a všem ostatním ho prodávala. Boj s tímto kupčením ho stál život. Hus určitě netoužil po mučednické smrti, ale nedokázal se smířit s mrzačení církve a snahou jejích „služebníků“ stát se nejen dobrými pastýři, ale hlavně majiteli pastvin a vlny ze svých oveček.

Ať se dnes podívám na kteroukoli světovou stranu, tak všude majitelé pastvin, kteří dávno nahradili církev i krále, usilují o moc nad svými ovcemi a jejich majetkem. Jedinou změnou je nahrazení kněží politiky. Bože, copak se dnes nenajde nikdo, kdo vymete ten chlév? Kolik nás bude muset zemřít pro cizí nenasytnost? Před husity se třásla Evropa a porazili se až oni sami. Nemohu uvěřit tomu , že potomci legionářů, kteří si dokázali vybojovat cestu domů přes celé Rusko a objet celý svět, jen přihlíží řízené destrukci národa a státu.

Ztratili jsme touhu husitů napravit křivdy a očistit víru i touhu našich dědů vytvořit svůj stát. Jaké touhy nám zbyly dnes? Jsme ještě schopni se něčemu vzepřít, nebo budeme jen přihlížet destrukci a rozpadu?

CO MYSLÍTE, BRATŘI A SESTRY?!

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)