17.6.2024
Kategorie: Ze světa

Jakýkoliv mír je lepší, než další zbytečné zabíjení lidí

Sdílejte článek:

PZ/ANDOR ŠÁNDOR

Bývalý šéf naší vojenské rozvědky, generál Andor Šándor, se zamyslel na probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině a možných hrozbách, které by mohly otřást Evropou i celým světem.

„Dlouhou dobu říkám a nijak mě to netěší, že Rusko ještě nepoužilo na Ukrajině brutální sílu. Teď máme první ukázky toho, že má tuto brutální sílu k dispozici. A co hůře, je ochotno ji použít,“ konstatoval bývalý šéf vojenské rozvědky generál Andor Šándor. „Rusko se nepochybně bude dostávat čím dál více do role izolovaného hráče. Bude to navyšovat eskalaci konfliktu, bude to zvyšovat pravděpodobnost, že se do konfliktu zapojí více zemí a bude to zvyšovat pravděpodobnost toho, že v Evropě vypukne válka,“ obával se s tím, že by to byla válka mezi Západem a Ruskem.

Rusko provedlo tvrdou odvetu za útok na Kerčský most. Je tu vidět rukopis nově jmenovaného velitele ruských jednotek na Ukrajině generála Sergeje Surovikina, který byl předtím velitelem ruských vzdušných sil?

„To bylo první, co jsem říkal v situaci, kdy ho někteří lidé nazývali jako člověk armagedon a podobně, který se neštítí žádného násilí. Spojitost s tím, že byl velitelem kosmických sil, pod které patří i letectvo a raketové systémy, nepochybně mohla vést k tomu, že byl jmenován jako velitel těch vojsk na Ukrajině. A to z důvodu toho, že ti mobilizovaní ještě zdaleka nejsou v plné kvalitní bojové hodnotě a je otázka, kdy budou. Je to těžké odhadnout. Ale v každém případě ještě nejsou ve vojscích zařazení a bojující jednotky nejsou doplněny. V mezidobí, než se posílí ruská vojska na jihu a východě Ukrajiny, se bude Rusko soustřeďovat na raketové údery proti cílům především v energetice a podobně, otázkou je, v jaké intenzitě,“ vysvětlil generál Andor Šándor.

„Dlouhou dobu říkám a nijak mě to netěší, že Rusko ještě nepoužilo na Ukrajině brutální sílu. Teď máme první ukázky toho, že má tuto brutální sílu k dispozici. A co hůře, je ochotno ji použít. Dopad použití brutální síly má jednak vliv na likvidaci velké části kritické infrastruktury Ukrajiny, ale zároveň bude komplikovat pro Evropu, aby byla příjemcem elektrické energie, což je jedna z mála věcí, kterou Ukrajina byla schopna vyvážet. A teď bude Ukrajina sama potřebovat konsolidovat energetický sektor,“ upozornil dále Šándor.

Šándor se také dále zamyslel na podobných typech úderů, které mohou pokračovat a zároveň vést k eskalaci konfliktu. „Byl jsem přesvědčen, že součástí odplaty z pohledu toho, koho Rusko viní z útoku na Kerčský most, že bylo zasaženo velitelství hlavní zpravodajské správy ministerstva obrany, případně i velení civilní rozvědky,“ je přesvědčen generál a upozornil na další věc.

„Ukrajinci záměrně neukazují žádné záběry z míst, kde by bylo zřejmé, co se Rusům důležitého podařilo zlikvidovat, pokud jde o různá velitelství či sektory infrastruktury. Zatím jsme mohli vidět dopady na místní obyvatelstvo. Vůbec nechci snižovat fakt, že je někdo zabit, ale obrázky, které jsme viděli, ve většině byly výsledkem dopadu sestřelených částí raket,” řekl Šándor a dodal:

„Je jasné, že kdyby je Rusové nestříleli, nebudou je Ukrajinci sestřelovat a trosky těchto raket nedopadnou potom na obyvatele či nějaké civilní cíle. Čím však nechci říct, že při likvidaci kritické infrastruktury nebyli zabiti lidé, kteří tam pracují. Takže takové ty výkřiky, že se Putin chová jako Hitler mi přijdou jako předčasné, když to srovnávají se záměrným bombardováním civilních cílů v Londýně za druhé světové války,“ objasnil Andor Šándor a pokračoval: „Domnívám se, že takovéto údery mohou pokračovat, a že to povede k eskalaci konfliktu. To je nepochybné a zřejmé.“

Jaký vliv však mají tyto letecké útoky na vojenskou situaci na zemi, kde Ukrajinci v poslední době postupovali. V nedělních Otázkách Václava Moravce dokonce generál Petr Pavel uvedl, že pokud půjdou Ukrajinci tímto tempem, mohli by ještě do konce roku dobýt zpět území, které ztratili po 24. únoru. Konkrétně uvedl: „Souhlasím se svým bývalým kolegou generálem Benem Hodgesem, že do zimy ukrajinská armáda pravděpodobně osvobodí území, které bylo anketováno po 24. únoru, protože takovou schopnost dnes má. A pokud nebude Rusko schopno významněji zasáhnout, skutečně může dojít k tomu, že Ukrajina se vrátí do stavu 24. února,“ řekl generál Petr Pavel. Na což reagoval Václav Moravec, zda to není příliš optimistický scénář. A Šándor na to zareagoval:

„Tento výrok mě z hlediska odborného přijde příliš přehnaný a optimistický. Pokud budeme posuzovat úspěchy jedné a neúspěchy druhé strany je dobré se podívat na mapu, která mluví jasně. Teď jsme v situaci, že máme tisíc kilometrů dlouhou frontu. Z tohoto pohledu úspěchy Ukrajinců – když pomineme Charkovskou oblast, tam ten úspěch byl poměrně veliký – ve zbytku jde sice o vítané úspěchy Ukrajinců, povzbudí to bojovou morálku, ale jsou stále taktické. Nejsou zatím natolik silné a velké, aby hrozilo rozbití celé fronty,“ vysvětlil Andor Šándor. Dále se také zamyslel na obavami lidí z použití jaderných zbraní.

„Lidi hodně zajímá a pochopitelně se velmi obávají možného použití jaderných zbraní. Případně, že Rusko začne se skutečně brutálním způsobem války, kdyby už vojenská situace byla pro něj vážná. Ovšem nezabrzdila je v tomto případě reakce v zahraničí, že by se pak ocitlo v totální izolaci a odvrátila se od nich i klíčová země, což je Čína? „Nevím, co Putin bere v úvahu. Myslím, že je v pozici, že když by tento konflikt měl skončit, tak nemůže skončit v horší pozici, než ho začal. To je červená linie, za kterou on nemůže jít. Ukazuje se, i když si to nebudeme chtít přiznat, že až do pondělka nevedl tu válku tak brutálně, jak ji vede teď. Z nějakého důvodu,“ prohlásil Šándor.

„Pokud jde o použití hrubé síly, to samozřejmě bude záviset na tom, zda eskalace bude pokračovat. To znamená, zda Ukrajinci budou útočit na ruské cíle, hlavně na ruském území. Pak odplata přijde. V tomto Rusko neustoupí. Pokud jde o jaderné zbraně – problém je, že když posloucháte amerického prezidenta Bidena – minulý týden řekl, že je Putin použije, v úterý zase uvedl, že je nepoužije. Těžko se v tom vyznat. Člověk, který má informace od svých téměř dvaceti zpravodajských služeb, by měl mít jasno, jak to bude,“ zauvažoval Šándor.

Jakýkoliv mír je lepší, než další zbytečné zabíjení lidí

A co by bývalý šéf naší vojenské rozvědky doporučoval? „Jakýkoliv mír je lepší, než další zbytečné zabíjení lidí, v situaci, pokud jsme přesvědčeni, že Ukrajina tu válku vyhrát nemůže, nebo víme, že jim to, co potřebují, prostě dát nechceme nebo nemůžeme. Pokud si myslíme, že ji vyhrát může, tak jim dejme vše, co potřebují a dejme jim to rychle. Nejsem si ale jist, že to může dopadnout fatální prohrou Ruska. Myslím si, že zvláště hlavní hráči by měli vytvořit silný diplomatický tlak na aktéry konfliktu k jeho ukončení, který ale v žádném případě nesmí vyústit v to, že Rusko bude za agresi odměněno tím, že mu zůstane to, co dobyli. Zda jsou ochotni provést legislativní proces zpátky, to znamená, že zruší to, že ty oblasti jsou součástí Ruské federace, to neumím odhadnout. Myslel jsem si vždycky, že vysoká míra autonomie oblastí, které jsou s ruskojazyčnou menšinou, že je to jistá forma řešení. S tím, že tam bude garantovaná bezpečnost pro všechny. Chtěl bych ale v této souvislosti zmínit jeden důležitý faktor. Ukrajina stále nedostává to, co potřebuje, USA hledají po světě zbraně sovětské provenience, protože ty jsou pro Ukrajince výhodné. Nemohou však změnit poměr sil na frontě. Západní armády mají limity a zbrojní průmysl Západu není schopen dodat dostatek moderní techniky a výzbroje, což se z hlediska kratšího časového horizontu nezmění. Navíc se ukazuje, že dynamiku konfliktu a jeho vedení bohužel určuje Kreml,” uzavřel bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 2,86 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)