7.1.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Jak ztratit svobodu aneb teď když máme, co jsme chtěli

Sdílejte článek:

RADKA JOHNOVÁ

Taky jste nechápali, jak si generace našich (pra)rodičů mohla nechat v roce 1948 vzít svobodu? Většina si to svobodně zvolila, nadšení (euro)svazáci to obhajují a zvenčí řízený “svaz” tomu vládne. [dle slovníku svaz = unie] Nejsme zpět v roce 1948?

Žili jsme v demokratickém světě. Byly svobodné volby v roce 1946 a lidé zničení válkou si svobodně zvolili komunisty spolu se socialisty.

Na základě rozhodnutí mocností jsme patřili do východní sféry vlivu. Nesměli jsme přijmout ekonomickou pomoc ze Západu, tedy z USA v podobě poválečného Marshallova plánu. Demokraticky zvolená vláda poslouchala své poručníky z ciziny, zejména z “jistého” svazu, bez ohledu na to, co pro nás bylo výhodné. Mladí lidé, aktivní svazáci to podporovali. Sociální demokracie se přidala ke komunistům.

Svoboda projevu ještě omezeně fungovala do února 1948. Ale tehdejší mainstream s největším dosahem, rádio a většina novin, už jel vládní linii. Pro nepamětníky: nebyla soukromá ani internetová rádia ani televize. Na “pomýlené názory” byla cenzura.

Po únorovém převratu už bylo zakázáno zveřejňovat svobodné názory, demokracie se změnila na lidovou demokracii, svoboda projevu platila už jen pro provládní názory. Na ty ostatní byl prokurátor. Další svobodné volby už nebyly. Jen jednotná kandidátka Národní fronty, všech se stejným, jediným správným názorem. S “jistým” svazem na věčné časy a nikdy jinak.

Dnes žijeme v demokratickém světě. Měli jsme už dvoje svobodné volby v posledních dvou letech a lidé zničení covidem si svobodně zvolili svoji vládu.

Patříme do západní sféry vlivu, kam jsme chtěli, a hospodaříme tak, aby to bylo v souladu s Unií, tedy evropským svazem. Demokraticky zvolená vláda poslouchá své poručníky z ciziny, z jiného, “nového” svazu, bez ohledu na to, co je pro nás výhodné. Mladí lidé to aktivně podporují a tleskají tomu. Občanská demokracie přebírá program progresivně ultralevicových stran podle hesla “se stále těsnější Unií”. Bude opět platit upravené heslo “S *** svazem přišla bída na zem”?

Svoboda projevu ještě funguje, lépe do února 2022 (s výjimkou covidu), než po něm. Ale mainstream s největším dosahem už drží vládní linii.

Mainstreamová média a weby omezují názory nekompatibilní s vládní propagandou, demokracie se mění na liberální demokracii, svoboda projevu někdy a někomu ještě projde, jindy už je jen pro provládní názory. Za ty ostatní, pomýlené názory se zatím jen “banuje” a občas vyhrožuje prokurátorem. Na “dezinformace” a proti “škodlivému obsahu” se připravuje zákon umožňující legálně cenzurovat. Další svobodné volby do parlamentu budou za dlouho. Budou?

Bez svobody projevu a volné konkurence názorů v hlavních médiích včetně veřejnoprávních, nám zbude jen jednotná kandidátka Národní fronty, všech se stejným, jediným správným názorem. A nerovný přístup do hlavních médií, zejména veřejnoprávních, sledujeme už několik let. Jdeme k prezidentským volbám, máme svobodu volby, ale chybí nabídka možností.

Bez svobody projevu neexistuje svobodná volba. Naše demokracie dospěla do Kristových let. Bude ukřižována?

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)