13.12.2022
Kategorie: Ekonomika

Jak vám pracovní úraz může změnit život

Sdílejte článek:

JITKA GOTTEROVÁ

Co je u nás v Čechách možné a jak je u nás postaráno o nemohoucí lidi, kteří celý život pracují a přispívají do systému a následně očekávají, že se o ně stát postará alespoň po dobu, než se zotaví po pracovním úrazu.

Dovolím si obeznámit vás s případem člověka, který teď před Vánoci zůstal úplně bez prostředků, protože měl vážný pracovní úraz.

Dotyčný pracoval jako skladník a vedoucí směny u nejmenované firmy, jejíž velké procento zaměstnanců tvoří lidé ze sociálně slabších vrstev, recidivisté, alkoholici, feťáci – čili lidé často špatně zařaditelní do pracovního procesu. Většina zaměstnavatelů takové lidi nepřijímá.

A proč mnou nejmenovaná firma ano? Je to jednoduché – tito lidé jsou snadno manipulovatelní. Je je čím vydírat když odmítnou pracovat přesčas, nedovolí si s něčím nesouhlasit, mlčí o nekalých praktikách a podvodech, pracují za méně peněz atd.

Firma tyto lidi přijme, nedělá ani testy na alkohol a omamné látky, protože v případě, že má zaměstnanec něco z toho v krvi a stane se mu pracovní úraz, může od toho dát firma ruce pryč.

Vyrábí se falešné řidičské průkazy VZV, vyrábí se falešné prezenční listiny k fiktivním školením, falšuje se elektronická evidence docházky (takže i člověk, který odpracuje například 78 hodin ( a bývá i mnohem víc) přesčas za měsíc má oficiálně uvedeno přesčasů 23 a zbývající hodiny jsou z docházky odstraněny a zaplaceny jako odměny). Zůstávají jen unavení, neproškolení, zaměstnanci.

Skutečný problém mají pak skladníci – vedoucí směny (u této firmy se pro tuto pozici používá výraz VÝSTAVČÍ), kteří musí s těmito lidmi dosahovat stanovených výsledků, což je kolikrát nadlidský výkon.

Na našeho zmíněného výstavčího se domluvili dva zaměstnanci ( jeden byl již jako (tuším) třináctiletý umístěný v nápravném zařízení pro neplnoleté, když se jeho matka bála o životy jeho sourozenců a druhý opakovaně pravomocně odsouzený za ublížení na zdraví), protože už je ta buzerace nadřízeného fakt štvala. Začali dělat dotyčnému naschvály, došlo to tak daleko, že mu by bylo vyhrožováno zapálením domu. Výstavčí podal trestní oznámení, které bylo PČR shledáno důvodným a předáno k šetření na MěÚ přestupkové oddělení.

Tam to úředník odložil, protože manažer potvrdil že ti dva hoši nejsou žádné špatnosti schopni ( zatajil, že ještě nedavno řešil, že jeden druhému vyhrožoval, že se “jeho rodině začnou dít divné věci,” ) a že onen recidivista opakovaně odsouzený za ublížení na zdraví “ jen neumí počítat a má pomalé myšlení,” a že problém je na straně výstavčího (který za šest let u firmy nikdy neměl žádný kárný přestupek avšak dlouhodobě upozorňoval na problematiku s výběrem zaměstnanců, netestování alkoholu a omamných látek apd.)

Výstavčímu nastalo peklo, neboť se mu manažer Dekl (tak se mu ve firmě přezdívá) začal mstít a obviňovat ho z kde čeho. Pozvat policajty do firmy může jen opravdový hajzl.

Výstavčí si našel práci a požádal o okamžité ukončení PP, což mu, i přesto, že mu manažer dával najevo neschopnost zvládat ty hodné hochy, nebylo umožněno. Dal si tedy schůzku s Hitlerem (což je přezdívka vysoce postaveného manažera, jehož zvykem je neskutečným způsobem řvát na lidi, kterým obvykle nesahá po kotníky vzděláním, znalostmi ani morálkou a dotyčný seřvaný si připadá jako totální untermensch) a čekal.

Během toho čekání dostával pořád pěkné kapky od Dekla, do toho musel pořád opravovat práci po tom hodným klukovi, co neuměl počítat a měl pomalé myšlení……

……no a došlo to tak daleko, že se mu stal vážný úraz.

Manažer Dekl hledal, jak by se dalo úraz neuznat ale marně – výstavčí měl i pracovní obuv.

To takový dvakrát přejetý vrátný vysokozdvižným vozíkem na tom byl hůř – neměl reflexní vestu, tak si za to prý mohl sám. Kdyby ji, ten trouba měl, řidič, který ho přejel a následně nemohl z pod vozíku vytáhnout, by v žádném případě určitě neskočil do vozíku a nepřejel ho ještě jednou, ale napadlo by ho přivolat pomoc.

Jeden by nevěřil, jakou tragédii může způsobit absence reflexní vesty.

No a náš výstavčí marodil rok a půl, prodělal dvě operace a nyní si čeká na totální endoprotézu kolenního kloubu. V lékařské zprávě je uvedeno, že se dočká nejdéle do deseti měsíců.

Problém je že OSSZ mu sdělila, že mu již neprodlouží podpůrčí dobu v nemoci, protože mu nebudou platit čekání na nové koleno (které se mu v podstatě rozpadá) a má poškozené svalstvo v noze, takže nevydrží ani sedět. A vzhledem k tomu, že to byl pracovní úraz, se má o dotyčného postarat zaměstnavatel, který mu prý nejspíš ukončí PP, protože fakt není předpoklad, že by pro něj našel nějakou práci. OSSZ mu začne platit nemocenskou zase až nástupem na operaci.

Závodní lékař potvrdil, že není schopen pracovat (a neumí si představit, jakou práci by mohl dělat) a zaměstnavatel, který rozhodně nechce vyplatit dvanáctiměsíční odstupné, mu sdělil, aby se přišel domluvit, jakou práci bude dělat.

Však oni ho zase doženou k dalšímu pracovnímu úrazu nebo to ten hajzl skončí sám a bez odstupného.

I o takhle krásný advent se umí, některé firmy, postarat svým zaměstnancům.

Přeji všem, a především těm, kteří se potýkají s vážnými problémy, krásné svátky, hodně štěstí a zvládnutí všeho těžkého.

Jitka Gotterová

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)