29.3.2025
Kategorie: Humor

Jak se baví internet: Kontrola příspěvků na internetu není cenzura. Právě naopak

Sdílejte článek:

EMA

Nikdy se neptej ženy na věk, muže na plat a Němce, proč jeho dědeček žije v Argentině.

Danuše Nerudová se trápí, že si všichni myslí o ní a jejích voličích, že nejsou moc chytří. Rozhodne se tedy uspořádat na největším fotbalovém stadionu obrovskou akci, kde všechny přesvědčí, že to není pravda. V hodinu H je na stadionu přes 100 000 příznivců Danuše, spousta novinářů a reportérů.
Danuše promluví k davu: „Pozvala jsem vás sem, abychom dokázali světu, že nejsme žádní blbci.“
Dav jásá a volá: „NEJSME ŽÁDNÍ BLBCI!“
Danuše: „Teď vyberu jednoho z vás a ten přijde ke mně na pódium“ a ukáže na chlápka uprostřed davu. Ten projde davem až na pódium a Danuše se ho zeptá: „Jak se jmenujete?“
Chlápek odpoví: „Já jsem Václav, můžete mi říkat Venco.“
„Tak Venco, položím Ti otázku a Ty odpovíš.“
„OK.“
„Tak kolik je 4×25?“
Venca přemýšlí, je hrobové ticho a po chvíli odpoví: „60.“
Danuše se chytá za hlavu a dav volá: „DEJ MU JEŠTĚ ŠANCI, DEJ MU JEŠTĚ ŠANCI.“
Danuše položí novou otázku: „Venco, kolik je 4×12?“
Venca opět dlouze přemýšlí, je hrobové ticho a po chvíli řekne: „90.“ A Danuše se zase chytá za hlavu a dav opět volá: „DEJ MU JEŠTĚ ŠANCI, DEJ MU JEŠTĚ ŠANCI.“ Danuše se otočí k Vencovi a říká: „Venco, tak to zkusíme znovu. Pověz nám, kolik je 3×4?“
Na stadiónu je hrobové ticho, špendlík by bylo slyšet spadnout, kamery běží, novinářům se klepou ruce se zapnutými diktafony a Venca přemýšlí a přemýšlí a přemýšlí. Pak do ticha nesměle odpoví: „12?“ A dav začne křičet: „DEJ MU JEŠTĚ ŠANCI, DEJ MU JEŠTĚ ŠANCI!“

V současnosti je společnost znepokojena s vyjádřeními majitele facebooku Marka Zuckerberga o tom, že jeho sociální síť přestane kontrolovat příspěvky.

Sociální sítě jsou v současné době takovým fenoménem, že jejich zodpovědnost při kontrole obsahu, který se na nich vyskytuje, je stěžejním pilířem ochrany demokracie ve světě.

V minulosti vzniklo mnoho profilů se statisícovými dosahy, které měly potenciál nahlodávat důvěru lidí ve správný vývoj našeho civilizačního okruhu. Můžeme jmenovat nejrůznější facebookové stránky, jejichž obsahem byl odpor k jiným náboženstvím nebo k migraci. Některé měly až 200 000 sledovatelů. Díky včasnému zásahu facebooku momentálně takové stránky neexistují, a pokud ano, tak se mohou pochlubit maximálně jednotkami tisíc sledujících. Netýká se to jen naší země, v Německu byly eliminovány profily spojené s nebezpečnou organizací Pegida, v minulosti byl zrušen i účet extremistického kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. I díky tomu se podařilo zabránit tomu, aby byla do společnosti zaseta nenávist k lidem z jiných kultur, kteří u nás hledají lepší život a obohacují naši společnost svou kulturou i ekonomickým přínosem. Pokud by se tyto stránky u nás nadále rozrůstaly, těžko si dokážu představit, že bychom se připojili k migračnímu paktu, zodpovědnému a solidárnímu evropskému řešení migrace.

Dnes se ale situace začíná nebezpečně vyvíjet. Jako první síť skončil s kontrolou obsahu Twitter. A co se stalo? V USA nastal nejčernější scénář, kdy byl prezidentem zvolen Donald Trump. Dovedete si představit, co by mohlo nastat v Evropě, kdyby facebook rovněž vrátil profily všem extremistickým organizacím?

I bez toho se potýkáme s tím, že se nám v mnohých zemích sápou po moci extremistické síly. Vedle Slovenska, Maďarska či aktuálně Rakouska se můžeme podívat do Gruzie, Moldavska (které jen tak tak zachránili zahraniční voliči), Rumunska (které zachránil tlak ze zahraničí). Ani v Itálii není dobrá situace, i když se premiérka Georgia Meloni přetvařuje, co jí síly stačí. A nedávno zvolený chorvastký prezident také není osobou, která by měla evropské špičky nechat v klidu.

Kontrolní mechanismy, které mají sociální sítě zavedené, jsou dnes poslední hrází proti tomu, aby se extremisté chopili kormidla v dalších zemích.

Nejsem si jistý, zda k nám doputoval správný překlad, ale Mark Zuckerberg údajně operuje se slovem cenzura. Jedna verze říká, že chce zrušit cenzuru, druhá verze říká, že současná situace na jeho sociální síti s cenzurou hraničí.

Jenže doba jde dopředu a stejně tak bychom měli zaujmout aktuální náhled na to, co to vlastně cenzura je. A pokud jde o můj náhled na současnou situaci, vidím to takto:

Kontrola závadných a protidemokratických příspěvků není cenzurou. Cenzurou je, když dopustíme, aby demokratická stanoviska byla zastíněna dezinformacemi.

My, co se snažíme chránit liberální demokracii a bojovat za její hodnoty, se poslední dobou ocitáme v defenzívě, zatímco se musíme dívat na to, jak se nejrůznější extremistické živly derou k moci. A v této situaci nám chce nejdůležitější sociální síť sebrat jeden z nejdůležitějších obranných mechanismů. Následky něčeho takového by mohly být nedozírně katastrofální. Pokud není Mark Zuckerberg schopen zajistit na své síti ta nejzákladnější opatření proti nepřátelům demokratického zřízení, možná je načase se ptát, zda by nebylo lepší, kdyby některé pravomoce vedení facebooku přešly ze soukromého majitele na přední neziskové organizace zabývající se dlouhodobě factcheckingem.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)