Minulý týden v pátek nás policie oblažila dopravně bezpečnostní akcí, při které na více než 1000 místech měřila rychlost. Byla akce úspěšná? Policie v tomto směru nic nesdělila, tak to uděláme za ni.

Jak přispěla akce Speedmarathon k bezpečnosti na silnicích?
Mimochodem, nepřipadá vám to divné? Neustále slyšíme, že je málo policistů. Proto je třeba vyplácet jim statisícové náborové příspěvky a obcházet zákony ohledně jejich minimálního požadovaného vzdělání, kdy se maturita „dodělá“ v „zařízeních“ ministerstva vnitra. A pak se ukáže, že policie má kapacity na takhle rozsáhlou represivní kampaň. To rozhodně stojí za povšimnutí. Do letošní akce Speedmarathon se zapojilo 700 policistů a zkontrolovali celkem 5226 vozidel.
Kdo vybral ta místa pro měření rychlosti? Byli to údajně uvědomělí občané, kteří si tak chtělí na určených místech došlápnout na řidiče, kteří tam údajně jezdí příliš rychle. V zemích českých je akce Speedmarathon, jak se tento sabat policie a jejich příznivců oficiálně jmenuje, poměrně populární.Udavači pomohli policii vytipovat asi 7300 míst k měření, z nichž si policie vybrala 995. Dále kolaboranti odevzdali celkem 43000 hlasování. Dokonale to zapadá do mentality českého udavače, kterému se přirozeně líbí anonymně poslat někam nějakou zprávu, kliknout do mapy a pak se dívat, jak tam ty piráty pořádně vosolej mámo. I nad tím by se mohl někdo zamyslet. Já původně myslel, že činnost policejního sboru je ovládána určitými zásadami, jako třeba legality, přiměřenosti a účelnosti, ty najdete různě poschovávané v zákoně o policii. Z nich by plynulo, že policie má měřit rychlost tam, kde je to legální, účelné a přiměřené, a ně někde, kde si nějaký zlomyslný zmrd doma u počítače usmyslel. Ale možná to vidím příliš černě. Když jsem se díval na místa k měření v mapě, tedy na ta, která „vybrala veřejnost“, povšiml jsem si jedné zajímavosti. Označena jsou místa, kde se rychlost už nyní rychlost velmi často měří. Zapojení občanů asi nebude tak docela spontánní, nejspíš si ta místa vymyslela policie sama. Ačkoli pořadatelé uvádějí, že „jedná se nám o problémová místa, kde řidiči jezdí rychleji, než je na těchto místech bezpečné. Např. u škol, v nepřehledných místech apod.“, z náhodně vybraných asi 15 míst v Českých Budějovicích nebylo u školy ani jedno. Asi nějaký policejní test, do jaké míry lze ještě oblbovat veřejnost.
Média nepomomněla informovat o výsledcích akce, přičemž se většnou soustředila na počty zjištěných přestupků. Policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 2774 dopravních přestupků, z čehož 2146 případů bylo porušení stanovených rychlostních limitů. Policisté na místě projednali 1996 přestupků týkající se takzvaně porušení rychlosti v hodnotě téměř 1,4 milionu korun. Vysočině se podařilo vybrat celých 150 pokut (článek uvádí, že je „rozdali“), na Příbramsku celých 13.
Na první pohled to vypadá jako fascinující čísla, ale když se nad tím zamyslíme, tak teda nic moc. Jeden nasazený policista zjistil za celý den průměrně 4 přestupky, Na základě uvedeného bude asi docela zatěžko přesvědčovat veřejnost, že „všichni jezdí jak blázni“.
Při veškerých těch oslavných vyjádřeních devótních médií o úspěších policie při potírání silničních pirátů se ovšem někam vytratil smysl celé akce, kterým byla bezpečnost silničního provozu. Zvýšila se akcí Speedmarathon a odhalením 2800 přestupků nějak bezpečnost nás všech? Podívejme se.
Zdroj: Český rozhlas
Dne 21.4.2023, tedy v den konání oné akce, se stalo celkem 283 dopravních nehod, při kterých bylo 74 osob zraněno a čtyři lidé zemřeli. V kontextu celého dubna se jednalo nepochybně o jeden z horších dnů, pokud jde o počet nehod i jejich následky. Počet usmrcených účastníků nehod za den je nejvyšší za celý měsíc, spolu s pátkem 14.4.
Zdroj: Český rozhlas
Pátek je z hlediska silničního provozu významným dnem, protože lidé cestují domů z práce nebo na víkend. Pokud porovnáme pátek 21.4.2023 s jinými dubnovými pátky, vychází den Speedmarathonu jako průměrný či lehce nadprůměrný, pokud jde o počet nehod a jednoznačně nadprůměrný, pokud jde o jejich následky. Kdybych chtěl dopravně-bezpečnostní činnost policie hodnotit konzervativně, musel bych napsal, že to nemělo vliv vůbec na nic. Pokud bych chtěl hodnotit aktivisticky, pak ten celý ten jejich Speedmarathon vyšel zcela kontraproduktivní.
Proč ty tisíce odhalených a potrestaných přestupků pozitivně neovlivnily bezpečnostní parametry provozu na silnicích? Protože jsou to všechno pseudopřestupky. Formálně je to porušení nějakého zákazu, jednání, o kterém někdo řekl, že je nebezpečné, ale ve skutečnosti nikomu nebezpečné není. Není mi jasné, jak má snížit riziko, když chytnou nějakého chudáka, protože jel o 5 km/h rychleji. Nebezpečná jsou úplně jiná jednání, jenže ta nejde tak snadno, pohodlně a automatizovaně odhalovat. Stejně tak přítomnost stovek policistů nijak nepřispívá k zvýšení bezpečnosti, zatímco zvyšuje nervozitu a způsobuje problémy v provozu.
Takže doufejme, že naše silnice zůstanou alespoň natolik bezpečné, jak jsou a policie nás dalších svých dementních monstrakcí ušetří.
- Mafián ve vrcholové politice? - 18.4.2025
- Migrační pakt: Lže nám celá vládní koalice - 18.4.2025
- Novináři a „novináři“ - 18.4.2025
D-Fens klasicky za 1*.
Znám pár míst, kde se měřilo….
a všechna ta místa jsou dlouhé, přehledné, rovné úseky. Jsou sice v obci, ale je vidět dopředu na kilometr i více.
Jde o místa, která řidič podvědomě vyhodnotí jako bezpečná, kde nikoho nemůže ohrozit. Rovina, chodce či cyklistu nevidí, domy jsou daleko od silnice, chodník oddělen od vozovky dvoumetrovým pásem trávy….
Dost často jde o silnici z kopce. Kde i pouhé vyřazení a jízda samospádem k překročení limitu stačí.
Z pohledu bezpečnosti neměla akce žádný význam. Ale o to přece nešlo.
No dyť. Pokuty jsou dalším zdrojem příjmu. Proto se u nás všechno tak radostně pokutuje. Ale lid to chce, lid si to žádá….než dojde i na něj, mnohdy za blbinu. Ale fakt je, že lidi furt jezdí jak prasata.
Je to tak. Policajtům vůbec nejde o zvýšení bezpečnosti na silnicích. Vždyť sami kolikrát porušují kdeco a jezdí zbytečně jako blázni, protože si to můžou dovolit. Jde jen a jen o pokuty. Nebylo by bezpečnější najmout nějakého dobrého běžce, který by před autem utíkal s červeným praporkem, když jim jde o hen tu onú bezpečnost? Dovedete si představit ten rajský pocit policajta, který si dodělal maturitu v policejním „šnel kurzu“, může vás buzerovat a uložit pokutu? Většinou to jsou lidé, kteří nic neumí a proto šli k policajtům.
U nás se svýho času měřilo (městaptáky) protože v celý čtvrti je třicítka což dodržují leda baby s kočárkama, ani cyklobuzny už ne!
Ovšem KDE? No tam kde mohli sedět za bukem, na přehledný rovince a v sobotu v šest ráno?!!
To je provoz NULA a na ulicích NIKDO!
mě vždy fascinuje, když na místě vyśetřují nějakou nehodu a z obou stran se vytvářejí kolony, že nikdo z policajtů nemá jako úkol řídit dopravu..
Musím vám napsat moji zkušenost:
Ráno v 5:30 jedou lidi do práce autem po dlouhé rovné silnici kolem fabriky. Už mockrát se mi stalo, že v tuto dobu zde probíhá namátková kontrola na alkohol. A jelikož tyto kontroly provádím i v pracovním procesu, nestačím se divit, jak policie tuto kontrolu provádí. Podle pokynu policie nemám dávat náústek do úst a foukat ze vzdálenosti asi 5 – 10 cm do testeru. Pochopitelně verdikt zní, „v pořádku pane řidiči, můžete jet“. Můj závěr zní:
Hoši měli noční, do 5:00 někde byli zašití a teď si vzpomněli, že mají udělat aspoň 100 kontrol. A víte co by to bylo za papírování a otravování se s nějakým opilcem na konci šichty? Tak si načteme stovku řidičáků, všechno v pohodě a jdeme domů. Nebo mi můžete někdo vysvětlit, jak změřit alkoholtesterem alkohol v dechu řidiče ze vzdálenosti 5 cm ???
Podle Ročenky nehodovosti za rok 2021 zpracované Policií ČR došlo v roce 2021 k 79000 nehod zaviněných řidičem motorového vozidla. Hlavní příčinou nehody byla nepřiměřená rychlost ve 12958 případech, překročení předepsané rychlosti včetně rychlosti stanovené dopravní značkou v 76 případech.
Takže policie se maximálně zaměřuje na případy, které jsou příčinou jednoho promile všech dopravních nehod zaviněných řidičem. Nehody způsobené překorčením předepsané/stanovené rychlosti představují jen 6 promile nehod z nepřiměřené rychlosti.
Obilí z Ukrajiny obsahuje pesticidy. Slovenský mlýn ho musí zničit, spíše si myslím, že zmizí ve víru překupníků, a pošmáknou si na tom červožrouti..tak už víme, proč se černouškům nafukují bříška….
v právním státě už by celý parlament seděl za katrem. češi si na šmakuládách rádi pošmáknou…
Follow the money. O penize jde vzdycky az v prvni rade.
Jako řidič muž, se musím ohradit proti genderově nevyváženosti článku. …např autor píše…“kde řídiči jezdí rychleji.“… genderově vyvážené by mělo být napsáno,…. Kde řídiči a řidičky jezdí rychleji.
A nebinárni „řidičo“ si zabudol??? Pozor, ty LGBTI+ABCDE..TA3 fób!
Přesně tak, správně má bejt „kde se jezdí rychleji“
doufám že za tak hnusný útok na gender dostane podle eu vyhlášky autor nejmíň 50x doživotí a každý komu se to líbilo když to četli 10x doživotí ….. je třeba tu demokracii a svobodu slova pořádně a přísně chránit
Policisté musí nějak na tu Ukrajinu vydělat.
Můžou zajet vlakem s pumpičkou nafukovat ty nafukovací tanky …. pohyb je to podobnej jako když si honí na služebně nad videama malých dětí nelegálně natočených úchylným ředitelem lázní ze kterýho dělali roky svědka v křivém obvinění jednoho z poškozených rodičů …..