26.4.2025
Kategorie: Společnost

Jak ověřovatelé faktů vymývají mozky

Sdílejte článek:

PŘEMYSL SOUČEK

Být nestranným ověřovatelem faktů je těžká práce. Asi proto mnoho ověřovatelů není nestranných. Pak můžou snadno tvrdit i to, že ozonová díra už se zavřela.

Méně známým ověřovatelem faktů, nebo-li factcheckerem, je redakce portálu extra.cz. Svému poslání se však věnuje usilovně. Zaměřuje se především na vyvracení „fake news“ s tématikou Evropské unie. Nic proti tomu, kdyby byla ve své práci skutečně nestranná. Nebo alespoň pečlivá.

Kdyby tomu tak bylo, nemohla by v textu o tom, jak je to se zákazem kotlů na pevná paliva (zde) napsat: „Vypořádali jsme se s freony v chladničkách a uzavřeli tím ozonovou díru.“ Protože i jen Wikipedie pod heslem „ozonová díra“ uvádí, že „Roku 2019 byla díra nejmenší od roku 1982. I v následujících letech se ozonová díra postupně zmenšuje a předpokládá se, že by do roku 2040 mohla být zcela zahojená ve středních zeměpisných šířkách a do roku 2060 pak postupně i v polárních regionech,“ (zde, podrobněji na Novinkách zde).

Zas ten Soros

Údaje tohoto „ověřovatele faktů“ jsou tedy zjevně neověřené. Toto zjištění usnadňuje pochopení toho, co je napsáno v článku „eXtra vyvrací fake news: Klimatické konference kvůli Číně prý nemají smysl. Skutečnost je jiná“ (zde).

Jádro „ověření faktu“, že zmíněné konference COP nemají kvůli čínským emisím praktický smysl, spočívá v tvrzení analytičky Romany Jungwirth Březovské z neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO, zde). (AMO mezi svými donory a partnery s finančním plněním uvádí Sorosův Open society fund, ale také NATO, nebo Českou rozvojovou agenturu.)

„Čína si stanovila cíl klimatické neutrality na rok 2060 a očekává se, že její každoroční emise skleníkových plynů začnou klesat buď již v roce 2025, nebo nejpozději v roce 2030,“ říká analytička AMO. Jenže v letošním roce není reálné očekávat pokles čínských emisí, sami Číňané dlouhodobě uvádějí rok 2030: Zda jej dodrží, není jasné.

Jasné naopak je, že Čína produkuje více než 30 procent světových emisí oxidu uhličitého, což v článku není uvedeno. Ani to, že jejich množství z Číny i to celosvětové každoročně roste. Stejně tak v textu není napsáno, že obecně se za důležitý považoval rok 2050, do kterého chce EU dosáhnout nulové produkce oxidu uhličitého. Pokud by došlo do tohoto roku celkově k významnému omezení emisí CO2, mělo být reálné udržet nárůst teploty pod dvěma stupni Celsia. Čínská ignorance s rokem 2060 samozřejmě tyto naděje zhatila (zda můžeme ovlivnit planetární vývoj klimatu je na jinou debatu). Čili není žádná „fake news“ tvrdit, že kvůli Číně nemají každoroční manifestační schůzky COP smysl. Protože dokud nezačne emise snižovat jejich největší globální producent, nelze doufat v to, že by mohlo dojít k nějaké globální změně vývoje klimatu.

Podobně zpracované je i vyvrácení „mýtu“ o tom, že účastníci každoročních klimatických konferencí COP přilétají tryskáči, čím vytvářejí další emise oxidu uhličitého. Podle AMO je to takhle: „Emisní náklady soukromých letadel na COP v Glasgow v roce 2021 byly například asi 12 tisíc tun CO2. Jde o stejné množství oxidu uhličitého, jaké vyprodukuje česká elektrárna Chvaletice za jeden den provozu.“ Text však již neuvádí, že oněch 12 tisíc tun vznikne v podstatě jen kvůli nezávazné schůzce spousty lidí, kdežto Chvaletice za tyto emise vyprodukují elektřinu nezbytnou k provozu České republiky.

Dalším „fake“, do kterého se redakce pustila, je „Zelená politika EU nás ožebračí? Naopak, spoří nám peníze“ (zde). S odvoláním na výpočty mezinárodního think-tanku Ember redakce píše, že díky zelené politice a zavádění obnovitelných/občasných zdrojů energie (OZE), státy v EU za posledních pět let ušetřily za dovoz fosilních paliv až 1,48 bilionu korun. Tedy průměrně asi 300 miliard korun ročně. Což je částka, která v celkové sumě dotací na OZE zmizí téměř jako kapka v moři… O investicích do sítí, vynucených právě překotným zaváděním OZE, ani nemluvě. Což ovšem už text neuvádí.

„Investice do větrné a solární energie pomáhají snižovat závislost Česka na dovozu fosilních paliv,“ cituje Extra Tatianu Mindekovou z think-tanku Ember. Bohužel však již nedodává, že zároveň prudce roste naše závislost na Číně, neboť fotovoltaika je většinově odtamtud, stejně jako baterie. A rychle roste podíl Číňanů i v segmentu větrných elektráren.

Takové ověřování faktů nemá s ověřováním faktů nic společného. Ale dá se oprávněně označit za vymývání mozků.

 

DENÍK.TO

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)