14.5.2023
Kategorie: Společnost

Jak ministr Stanjura zachránil vědecké časopisy v ČR

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Zatímco noviny mají být dle nově představeného vládního návrhu přeřazeny ze stávají 10% do 21% sazby DPH, na časopisy bude nově uplatněna DPH jen ve výši 12 %.

Zlé jazyky dosud tvrdily, že vláda premiéra Fialy nedělá v rozporu se svým programovým prohlášením pro podporu vědy téměř nic. Tedy vyjma toho, že na rozdíl od předchozích vládních kabinetů je součástí toho současného i ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace. Problémem ovšem je, že u ministryně Heleny Langšádlové, stojící v čele tohoto resortu, dosud spousta občanů dost možná ani nezaregistrovala, že ve vládě vůbec je.

V souvislosti s konsolidačním balíčkem, představeném nezapomenutelným způsobem na čtvrteční tiskové konferenci, však vláda navzdory všem škarohlídům ukázala, že jí na propagaci vědy a vzdělanosti enormním způsobem záleží. Prokázala to konkrétně tím způsobem, že zatímco noviny přeřadila ze stávají 10% do 21% sazby DPH, na časopisy bude nově uplatněna DPH ve výši 12 %. Ministr financí Zbyněk Stanjura tento „logický“ krok přitom zdůvodnil slovy: “Jsou vědecké časopisy, to je hlavně ta podpora. Časopisy jsou společensky významné, proto je zařazujeme do nižší sazby DPH. Známe vědecké časopisy, vědecké noviny neznáme.“ (viz například odkaz zde)

No uznejte sami, není tohle vysvětlení od absolventa elektrotechnické fakulty VUT v Brně geniální? Já sice nevím, co je na časopisech jako jsou například „Chvilka pro tebe“, „Rytmus života“ či „Aha! Pro ženy“ vědeckého (v souvislosti s posledně jmenovaným se trochu podivuji tomu, že žádný z bojovníků za genderovou rovnost dosud nepoukázal na nespravedlnost ohledně toho, že neexistuje i verze „Aha! Pro muže“), ale to je samozřejmě jenom nepodstatný detail, ke kterému se budou uchylovat jen permanentní kritici naší rozpočtově zodpovědné vlády, neboť na v tomto týdnu představeném konsolidačním balíčku jinak není co kritizovat.

A že například v Lidových novinách vychází každé úterý i příloha Akademie, zaměřená na školství a vzdělávání? To je jistě od (ne)majitele mediální skupiny MAFRA jen maskování toho, že Babišova média zcela neobjektivně a nekonstruktivně kritizují současnou vládu, která se musí potýkat s vysokou inflací, zaviněnou předchozí Babišovou vládou, a na rozdíl od ní má odvahu dělat i některá nepopulární opatření, jako například porušit svůj předvolební slib, že žádné daně zvyšovat nebude. Je proto určitě správné taková média zařazením do nejvyšší sazby DPH potrestat.

A že tímto opatřením budou potrestané i některé deníky či týdeníky novinového charakteru, které naopak Fialův kabinet téměř nikdy nekritizují? Ty jistě od vlády získají slibované dotace za svůj boj proti dezinformacím…

nozicka.blog.idnes.cz
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)