25.1.2023
Kategorie: Politika

Jak jsem si v „nezávislých“ novinách přečetl, proč mám volit Pavla a ne Babiše

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Dnes ráno jsem našel ve své poštovní schránce dvě tiskoviny, které nejenom mě měly přesvědčit, abych v druhém kole prezidentských voleb dal svůj hlas Petru Pavlovi.

Dnes ráno jsem našel ve své poštovní schránce dvě tiskoviny. Prvním byl jednostránkový propagační leták prezidentského kandidáta Petra Pavla s titulkem „Lhaní a strašení bylo dost“, druhým pak osmistránkové speciální vydání týdeníku Forum (pod jeho logem bylo uvedené, že se jedná o „nezávislé noviny“), věnované prezidentským volbám.

Týdeník Forum je na svých webových stránkách charakterizován jako „noviny pro obranu liberální demokracie“, jehož vydání připravují redaktoři z deníku Forum24 v čele s jeho šéfredaktorem Pavlem Šafrem a hlavní editorkou Johanou Hovorkovou. Kdo čte mé blogy pravidelně ví, tak nejspíš ví, že tohle médium nepovažuji zrovna za nestranné a nezávislé, přesto jsem však byl zvědavý na to, jakým způsobem budou redaktoři v mimořádném čísle týdeníku Forum přesvědčovat nerozhodnuté voliče, komu ze dvou do finále postupujících kandidátů dát svůj hlas.

Ono to tedy bylo zřejmé již z titulní strany, na které dominoval palcový titulek: „Proč nevolit Babiše: Nepatří na Hrad!“ – pod ním pak byly zobrazeny fotografie obou kandidátů, přičemž u té Babišovy v levé polovině byl umístěn titulek „Lhář“, u Pavlova fota napravo pak titulek „Hrdina“. Co se týká charakteristiky obou kandidátů, tak ohledně bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO se čtenáři například mohli dočíst: „Andrej Babiš získal ohromný majetek agresivním přebíráním firem. K dobytí moci si nakoupil média a tím ovlivňuje, co se kde píše“. U Petra Pavla byla dle očekávání naopak uvedena samá pozitiva a vyjmenovány úspěchy, kterých dosáhl během své vojenské kariéry po Listopadu 1989 (naopak jeho studium speciálního kurzu pro vojenské rozvědčíky před rokem 1989 zmíněno nebylo, zatímco Babišova evidence jakožto předlistopadového agenta StB ano).

Takhle si tedy nestrannou a objektivní žurnalistiku opravdu nepředstavuji, nicméně otočil jsem na další stranu a listoval jsem „nezávislými novinami“ dál. Na další straně jsem se pak například dočetl, že v případě zvolení Andreje Babiše se Pražský hrad stane faktickou centrálou holdingu Agrofert a že je prakticky jisté, že se bude snažit ovládat stát v rozporu s pravidly, dobrými mravy i Ústavou. Je přitom zvláštní, že Babiš v každé z televizních debat, které jsem měl možnost vidět, vždy tvrdil, že by návrhu premiéra na jmenování člena vlády v duchu Ústavy vyhověl, a naopak Petr Pavel při debatě na TV Nova před prvním kolem prohlásil, že by v případě, kdy by měl být na některou z klíčových funkcí jmenován člen strany s extrémními názory, tak by takovému návrhu nejspíš nevyhověl (viz odkaz zde).

Na třetí straně mimořádného vydání týdeníku Forum mě pak zaujal titulek „Babišovy firmy zdražují potraviny…“ a pod ním jako důkaz obrázek s máslem značky Olma, u něhož bylo uvedeno, že zatímco jeho cena před 2 lety činila 49,90 Kč, nyní je 59,90 Kč, tedy o 20 % více. Tohle už mě vysloveně pobavilo – netuším, jak často chodí redaktoři Forum nakupovat, ale ten, kdo tak aspoň jednou za čas činí, tak nejspíš uzná, že růst ceny o 20 a více procent za poslední rok či dva není u spousty potravinářských výrobků (bez ohledu na to, kdo je jejich výrobcem) ničím mimořádným. Ale když si někdo přečte titulek hned vedle umístěného článku „… on si za to kupuje zámečky na Azurovém pobřeží“, tak ho to možná přesvědčí k tomu, aby místo „chaotického mikromanažera Babiše“ (jak ho jeho protivník často označuje) volil na Hrad hrdinného generála, který žádné zájmy v byznysu nemá.

Anebo ne? Mně se totiž nechce věřit tomu, že by se některý dosud nerozhodnutý volič nechal přesvědčit k volbě pana Pavla takovými demagogickými a populistickými argumenty. A také by mě docela zajímalo, kdo mimořádné vydání týdeníku Forum, které údajně mělo být rozesláno do 2,5 milionu českých domácností a na jehož stránkách jsou čtenáři často vyzýváni k tomu, aby finančním darem podpořili nezávislou žurnalistiku, sponzoroval. Každopádně mi přišlo jako velmi paradoxní, když redaktoři takto „nezávislých novin“ poukazují na to, že všechna média, patřící do koncernu Agrofert, jsou zcela neobjektivní…

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)