28.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Jak jsem se stal vinou signalizace vlády investorem

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Přišla doba, kdy jsme státem tlačeni do toho, aby se z nás stala země plná investorů. Akcionářů, kteří při krizích skáčou z oken, protože jim ekonomická přílivová vlna vzala všechny úspory na stáří. Ale nedá se nic dělat. Do 68 let vydrží v práci málokdo. Ať už vzhledem k zdravotnímu stavu, nebo nervy se šéfy, kteří se z pohledu pracujícího seniora budou stávat čím dál víc mladšími, a tedy adekvátně přihlouplými. A tak jsem si otevřel investorský portál, několik desítek minut se na něj skrze monitor usmíva,l a pak zjistil, že nemám občanku.

No, vezmu to od počátku. Vláda Petra Fialy více než zdárně signalizuje, že průběhový důchodový systém je reliktem minulosti. Chvíli ho pro nás budou ještě udržovat, ale pak půjde sám do důchodu. Lidi, starejte se sami. Je to od nich pěkné.

Info.cz informovalo, že počet investorů z panelákových bytů od umakartového stolu přibývá. Moje snad až vrozená nedůvěra k podobnému vydělávání peněz bez vytváření hodnot mi našeptává, že se před námi rozrůstá jen další bublina, která sebere lidem jejich peníze a přemístí je do těch správných kapes. Protože ne každý se dokáže orientovat na burze a hledat sice trochu rizikové, ale nadějné projekty nebo systémy, do kterých by šlo investovat. Otevírá se nám tak příležitost pro tragédie napříč byty s umakartovými stoly.

A ano, každý si říká – já to zvládnu, půjde to, budu investovat… no, jako ti z Wall Streetu. A hodně z nás vidělo film Vlk z Wall Streetu… Ti si žili, podvodníčci, my budeme skromnější, šlapky jen jednou týdně v neděli místo mše svaté, zbytek týdne budeme sledovat metabolické vzruchy na burze a uvážlivě korunku po korunce investovat s vírou, že právě nám se podaří vyhmátnout ten rodící se další Apple.

Dobrá, zaregistroval jsem se s tímto smýšlením do investičního fondu s tím, že to okouknu. Nejdřív jsem absolvoval dotazník. Jaká je má gramotnost v této oblasti. Dosáhl jsem na krásných 55 procent. Jak vidno, tradiční blbec, který si od umakartového stolu myslí, že porazí cyniky z Wall Street. Nevadí, doučím se. Přišel další dotazník, kde ze mě lámali, kolik chci investovat, kolik chci vydělat, za jak dlouho, do jakého rizika jsem ochotný jít. Z dotazníku vyznělo, že jsem konzerva ochotná jít do mírného rizika, ale chlup nepustím, protože jim ke spolykání nabízím jen minimální vklad. Však jsem tu na zkoušku, říkám si. Až tomu přijdu na chuť, vklad zvýším a začnu se topit v příležitostech. A v gamblerství, které investování do nemravného systému burzy až podivně připomíná.

No, a pak po mně chtěli občanský průkaz. Tady jsem pohořel na všech frontách, protože i přes prohledání celého domu včetně kočičí toalety jsem doklad nenalezl. Žel, s mým investorstvím je utrum. Pro tento týden. Příští týden si zajedu na úřad. Oni mi tam jeden vystaví. Pak se světe těš, přijdu tě pokořit svou tisícovkou měsíčně.

Jen nevím, jestli je to dobrý způsob řízení společnosti. Na serveru Info.cz psali, že do investování se lidé pouštějí kvůli nejistotě. Stát nenabízí důchodovou reformu, tedy jistoty. Místo reformy jen oddaluje věk odchodu do důchodu a snižuje zákonnou valorizaci. Investují prý nejvíc čtyřicátníci (ejhle, je mi jednačtyřicet), kteří začínají cítit, že už to mají blíž do hrobu než do kolébky. A tak, s pohledem upřeným na hemžení v Strakově akademii, vše vzdávají a doufají, že je investorský výlet do nejistoty nesežvýká a oni budou mít na důchod nějakou jistotu.

Ale je tohle cesta pro stáří bez hladu? Ekonomické krize přicházejí pravidelně. A vždycky s sebou vezmou tisíce a tisíce těch, kteří chtěli vyzrát na systém. Nevyzráli. Jen se pokusili a vinou systému selhali. Může tohle být náhrada za sociální stát? Jenže ta obava, že na stará kolena nebude co do úst, je prostě silná. A co když zrovna já vyhraju v loterii tím, že náhodou investuju tu svoji tisícovku do rodícího se Applu a ono to ze mě za dvacet let udělá milionáře, zní mnohým v hlavě. Ne, je to zvrácený systém. Vydělávání peněz bez vytváření hodnot (což je ryzí satanismus, řekl bych). Až získám občanský průkaz, budu o vývoji informovat. Záměrně s důrazem na to, že je to pro mě pole neorané. Protože přesně do takového pole lezou mnozí, kteří se lekají vládních kroků. Trhy jsou nestabilní, stát má být stabilní. Ale lidé začínají víc věřit trhu, než státu. Takovou sílu má rozkladná politika vlády Petra Fialy. Nechává lidi v nejistotě z budoucnosti. Zvětšuje ji. Nafukuje. To není ta z nejlepších cest, kterými jsme se mohli a měli vydat. My si na ní neprožijeme onen mýtický americký sen, ale nefalšovanou českou kocovinu ve spárech konkurujících si a válčících velmocí.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)