![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jak co nejlépe vybrat vestavnou vinotéku
Při podávání vína je velmi důležitá teplota. Díky vhodnému nachlazení mohou naplno vyniknout chuťové tóny a vychutnáte si lahodný nápoj v celé své kráse. Jenže víno nestačí strčit do ledničky, protože optimální teplota je často v rozdílných hodnotách. Řešením jsou vestavné vinotéky. Dodají vašemu interiéru šmrnc a zároveň připraví ideální podmínky pro vychutnání kvalitních vín. A jak vybrat tu nejvhodnější vinotéku?
Jaké množství vína budete chladit
Pořádná domácí vinotéka dokáže plně nahradit ideální podmínky sklepního skladování. Chlad a tma jsou zásadní pro udržení optimální kvality vína a dobrých výchozích podmínek pro servírování. Jenže chladnička na víno nabízí o něco mé prostoru v porovnání se sklepem a hodně záleží na tom, kolik vína máte v plánu skladovat. Malá vestavná vinotéka pojme zhruba 24 lahví vína. Do středně velké varianty umístíte kolem 36 lahví a pro opravdové milovníky je k dispozici velká vinotéka s kapacitou až přes 80 lahví.
Kolik prostoru máte k dispozici
Na přítomnost vestavné vinotéky se vyplatí myslet již během stavby či rekonstrukce. Jasně vyhrazené místo by mělo odpovídat vašim představám o vnitřní kapacitě pro uložení lahví. Někdy je však nutné udělat kompromis. Příjemným bonusem je líbivý moderní vzhled, takže vinotéka poslouží i jako dekorace. Její praktický účel je však hlavním kritériem při výběru a zdaleka se neomezuje pouze na udržování ideální teploty.
Vybírejte z praktických funkcí
Mezi výrobce nejlepších vinoték patří značky Liebherr, Dunavox či Humivox. Společnými znaky jsou propracovaný design a moderní technologie, díky kterým je skladování vína jednodušší a efektivnější. Mezi praktické funkce, se kterými se můžete setkat u vybraných modelů, patří přítomnost dvou zón, přičemž se každá chladí na jinou teplotu. Jde o řešení pro skladování různých druhů vín vyžadující jiné ideální teploty. O kvalitu vzduchu uvnitř chladničky na víno se může starat filtr s aktivním uhlím. Výjimkou nejsou LCD displeje či bezpečnostní ochranné systémy, jako jsou dětská pojistka či upozornění při špatném dovření dvířek.