![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jak bude pravděpodobně vypadat zahraniční politika vlády Biden-Harris
ROMAN BEDNÁR
Biden výrazně posílí pozici NATO. Představitelé NATO vycházejí z toho, že udělá vše pro to, aby rozbil „spojenectví“ Turecka s Ruskem a vrátil Turecko pod kontrolu NATO. Zda se mu to podaří, je však otázkou, neboť v jeho vládě nebude nikdo, kdo by dokázal ovlivňovat Erdogana tak diplomaticky šikovně jak to umí Vladimír Putin.
Rusko zůstane za Bidena samozřejmě nepřítel číslo jedna, a to mnohem jednoznačnější, než v éře Trumpa a americká média budou dělat ještě intenzivněji protiruskou propagandu.
Lze očekávat, že Biden zostří a rozšíří protiruské sankce a že se pokusí znovu navázat na politiku, kterou dělala už Hillary Clinton, což bude znamenat konfrontaci s Ruskem v Sýrii, kterou Trump ukončil.
V tom případě ale narazí i na odpor Erdogana i Teheránu, protože Turecko a Írán nebudou chtít připustit, aby se v regionu, který je již částečně i pod jejich vlivem, nyní znovu objevil vliv USA.
Zlepšit napnuté vztahy s Čínou bude pro Bidena velmi těžké. Čína, podobně jako i Rusko, nepovažují USA za spolehlivého partnera. Na druhé straně i Bidenova vláda – podobně jako Trump – nebude chtít, aby vliv Číny na svět stále více narůstal. Nikdo však už nezabrání tomu, že už v průběhu jednoho, nanejvýš dvou desetiletí se stane Čína světovou velmocí číslo jedna.
Bidenova vláda zaujme vůči Izraeli oproti Trumpově politice tvrdý postoj. Velmi vlivné levicové křídlo Demokratů, projevuje otevřeně svou nenávist ke státu Izrael a v tom je podporuje i Kamala Harris, i když ne otevřeně. Harris je dokonce ještě mnohem více levicově-socialistická jako Bernie Sanders.
Izrael se může utěšovat v nové politické situaci (pokud Biden-Harris budou v Bílém Domě), aspoň tím, že Trumpovo uznání anexe Golanských výšin Biden už nemůže zrušit. Lze ale očekávat, že Biden se postaví proti „agresivní kolonizační“ politice Tel Avivu, když protiprávně zabírá rozsáhlé pozemky v Izraeli, které patří Palestincům.
Vůči Íránu bude Biden pravděpodobně postupovat umírněněji než Trump.
V případě Afghánistánu, kde USA vedou svou nejdéle trvající válku, možná počítat s tím, že Biden-Harris zruší Trumpovo rozhodnutí o stažení amerických vojáků.
Trump nerozpoutal žádnou válku a během jeho vlády se v USA nedošlo k žádnému teroristickému útoku ze strany IS. Biden ale už oznámil, že zruší kontroly migrantů na hranicích, které nařídil Trump. To samozrejmme zvýší riziko teroru.
Ve vztahu k EU se toho mnoho nezmění, ačkoli Berlín a Brusel si to slibují.
Na rozdíl od Trumpa bude vláda Biden-Harris dělat vše pro podoporu migračního paktu OSN, což velmi bude těšit kancléřku Merkel. Tím bude velmi růst tlak na ty EU státy, které se brání přijímání migrantů.
- roman-bednar.com