6.6.2023
Kategorie: Ze světa

Hybridní demonstrace

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak se nám ve Varšavě sešla možná největší demonstrace od roku 1989. Opozice svolala protest proti politice vlády, kterou reprezentuje strana Právo a spravedlnost. Sešly se statisíce lidí, mávalo se polskými vlajkami, u řečniště se vystřídala celá řada známých polských tváří… zkrátka byla to tak velká a mohutná akce, že ji pokryla většina zahraničních médií. Pravdomluvní intervjuci samozřejmě také nezůstali pozadu a tak jsme se dozvěděli, že v Polsku umírá demokracie, že ti jediní správní demokrati jsou mezi demonstranty a já z toho celého mám pocit, že jsme se ocitli v dokonalém cvokhauzu, který ale krásně demonstruje dnešní hybridní dobu.

Ani na Seznam zprávách jaksi nemohli ututlat, že demonstrace byly svolány především na protest proti krácení svobody slova. Polská vláda totiž prosazuje zákon, kterým má vzniknout komise na posuzování vlivu Ruska, která bude mít rozsáhlé pravomoci, že bude moci nejen vyšetřovat, ale rovnou i soudit a trestat. Polská opozice se obává (zřejmě správně) že to bude především klacek na jakýkoliv kritický hlas. Kdokoliv bude mít problémy s vládní politikou, bude hned označen na proruského kolaboranta a bude s ním podle toho naloženo.

Ejhle, jako kdybych viděl Rakušanův K.R.I.T. Jako bych slyšel Fialu, jako bych četl Seznam zprávy, kde jakýkoliv kritický hlas je automaticky proruský. Jako bych slyšel řečníky z našich demonstrací, kteří upozorňovali na stejné cenzurní snahy naší vlády. Pětikolka se snaží seč může, aby si vyrobila nějakou svojí inkvizici, která se postará, aby byl každý protestní hlas označen za nelegitimní. Martina Bednářová by mohla vyprávět.

Včera vystoupil Babiš na Primě v Partii a hned se našel intervjuk, který z jeho proslovu udělal proruskou záležitost. Přitom celá naše protestní scéna v tomto ohledu považuje Babiše spíše za společníka vlády a fakt málokdo si u nás myslí, že by Babiš byl nějak zvlášť protiunijní nebo proti NATO. Přesto z Babiše hned udělali putinovce. (Přemýšlím, kdy si Andrej řekne, že když už ho označují za orbánovce, tak jím také doopravdy bude)

Může mi prosím někdo vysvětlit, proč je demonstrace v Polsku demokratická a u nás je demonstrace se stejnými požadavky prohlášena za totalitní? Může mi někdo vysvětlit, v čem se liší požadavky Jindry Rajchla od požadavků Donalda Tuska? Poláci se navíc netajili tím, že demonstrují i kvůli zvýšeným životním nákladům… Poláci! Oproti nám jim náklady vyskočily minimálně a jejich vláda navíc snižuje daně a zvyšuje platy.

Poláků je zhruba čtyřikrát tolik co nás. A tamní demonstrace byla také zhruba čtyřnásobně větší než u nás…

Polská státní (veřejnoprávní) televize nazvala demonstraci „vulgárním a nenávistným pochodem hrubiánů…“ Jako by to opsali v naší České televizi. Ano, v Polsku je veřejnoprávní televize nástrojem vlády asi tak stejně jako je Česká televize nástrojem této vlády. Obě mluví stejně o stejných demonstrantech, kteří mají víceméně stejné požadavky. Proč je to v Polsku oprávněný protest a u nás ne?

Navíc… polská vláda drží silně konfrontační kurz s Ruskem. Naše vláda taky. Polská opozice tento tvrdý kurz kritizuje. Ne tolik, jako u nás, ale také od nich zaznívají hlasy o míru. Poláci mají s Ruskem trochu jiné zkušenosti než my, takže budou vždycky tvrdší a opatrnější, ale i tam opozice mluví o míru poněkud častěji, než bychom čekali.

V čem je sakra rozdíl? Kdybych přeložil projevy tam z Varšavy do češtiny a tvrdil, že to říkal u nás na demonstraci Jindra Rajchl nebo Tomáš Nielsen, tak by nejspíš skoro nikdo nepoznal rozdíl. Kdyby ta záplava polských vlajek dostala modrý klín, také by nikdo nepoznal, že se protestovalo ve Varšavě a ne v Praze.

U nás požadavky vznáší arciďábel Rajchl, v Polsku ty stejné věci říká hodná demokratická opozice… Tolik k našim pravdomluvným médiím.

Mě napadá jen jeden důvod, proč to tak je. Současná polská vláda je sice protiruská a proamerická, ale zároveň je také samostatná, má vybudované podpůrné struktury a nepodléhá žádným líbodémo manýrám. Žádná woke culture, žádné LGBT, žádné grýndýly. Žádná společná evropská politika. Jedou si svoje, jsou samostatní. Proto jsou protesty proti nim správné a legitimní a proto je třeba polský stát co nejdřív rozebrat.

U nás je to v tomto přesně naopak. Naše vláda všechny ty hovadiny podporuje horem dolem. Manželství pro všechny, zákaz kotlů, emisní povolenky pro domácnosti, EURO 7 jako příležitost, duhové pochody… Proto klidně může zavádět cenzuru, může kriminalizovat svobodu projevu, může každou rodinu zadlužovat rychlostí tisíc korun denně a vše je v pořádku. U nás je zapotřebí jakékoliv samostatnosti zabránit.

Vidlácky bych řekl, že jednoduchým srovnáním českých a polských demonstrací můžete vidět, kdo je náš skutečný nepřítel a o co se doopravdy hraje. O nic víc než o poslušnost nechat se vyrabovat. Kdo předává moc do Brusele, kdo jim splní, co jim na očích vidí, kdo nadšeně zavádí zelený úděl, i když to bude mít katastrofální dopady, kdo odevzdává naší energetiku a kdo plní požadavky sudetských Němců, ten může klidně zavádět cenzuru a posílat lidi do kriminálu za názory a zůstává tím pravým ojrohodnotným demokratem. Kdo naopak stojí proti grýndýlu, kdo si hájí národní zájmy, tomu umírá demokracie a je správné proti němu protestovat.

Myslím, že našim majnstrýmovým intervjukům to ani nedojde. Prostě mají přepínač a i když dneska velebí Donalda Tuska za protesty proti polské vládě, klidně budou zítra nenávidět Rajchla za protesty proti naší vládě, i když vznikly ze stejných vnitřních důvodů a s Ruskem nemají nic společného. Ale lidem to postupně dojde. Čouhá to z toho jako sláma z bot. Žádné objektivní a pravdivé médium neexistuje. Každé médium, které má vliv a vyroste, tak mu prostě zachutná moc a bude mocensky použito. Někdy tak a jindy obráceně. Lidem jednou prostě dojde, že o objektivitu nejde a nikdy nešlo.

Ne, fakt není problém, že se někde demonstruje. To je demokracie. Ale je problém, když si novináři osobují právo rozhodovat, který názor je pravda. Je problém, když novináři určují, co je pro lidi dobré a co pro ně dobré není. Je problém, když na to mají sedm miliard z koncesionářských poplatků.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)