20.1.2023
Kategorie: Historie

Historie se opakuje, pokud lidé zapomínají

Sdílejte článek:

PZ

V době, kdy se pozornost velké většiny národa obrací k procesu prezidentských voleb, naše vláda ve skrytu před veřejností protlačuje velmi zajímavý a velmi nebezpečný proces změny Ústavního zákona 1/1993 Sb. Ústava České republiky.

.
Jedná se o zásadní změnu čl. 43, odstavec 3), 4), a 5). Ty pojednávají o kompetencích Parlamentu ČR a vlády při vysílání ozbrojených sil ČR mimo naše území a s pobytem cizích vojsk na našem území. Navrhovaná změna viz. příloha č.1. Ve své podstatě umožňuje vládě bez předchozího souhlasu Parlamentu vysílat naše ozbrojené síly do zahraničí (včetně účasti v ozbrojených konfliktech = zavlečení ČR do války) a přijímání cizích ozbrojených sil na naše území (viz příloha č. 2), píše Ladislav Petráš v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
.
Nejsem právník, ale po přečtení návrhu na změnu naší Ústavy ČR, čl. 43, mě polil studený pot. V tichosti se zde totiž jedná o přenesení kompetencí z Parlamentu (kolektivního rozhodování o věcech životně důležitých pro ČR) na vládu – tudíž politicky jednostranného rozhodování i o takových záležitostech, jako je vstup ČR do války. A to ještě v době, kdy nemáme ústavní zákon o všeobecném referendu, který je ukotven (již několik desetiletí) v naší Ústavě a Listině základních práv a svobod. V době kdy konflikt na Ukrajině je na hraně vypuknutí zásadního vojenského konfliktu minimálně mezi RF a EU, pravděpodobněji však na hraně vypuknutí 3. světové jaderné války. To není žádná dezinformace, žádná válečná propaganda. To je suché konstatování stavu!!!
.
Po přečtení znění navrhované změny našeho Ústavního zákona jsem si vzpomněl na třicátá léta, když Říšský sněm v roce 1933 přijal takzvaný Zmocňovací zákon, který umožňoval německé říšské vládě uplatňovat výjimečné pravomoci (3). Následkem bylo ovládnutí politické scény Německa fašistickou vládou a ideologií. 2. světová válka byla logickým vyústěním tohoto procesu.
.

V kontextu se současnou válkou na Ukrajině je tato změna naší Ústavy velmi nestandardní a hlavně nebezpečná. Fanatismus naší vlády ve vztahu k válce na Ukrajině jasně ukazuje na reálné důvody, proč naše vláda iniciuje tuto změnu naší ústavy. Je jen s podivem, že opoziční politické strany nechávají tyto snahy bez patřičné odezvy. A to i v souvislosti s prezidentskými volbami. Vždyť i role prezidenta, jako vrchního velitele ozbrojených sil, je zde nezastupitelná.

.

prvnizpravy.cz
.
.
Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)