10.3.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Gruzie: Soft-power Západu v akci

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V gruzínské metropoli Tbilisi zuří už druhý den nepokoje. Tisíce lidí demonstrují proti „proruskému” zákonu, který právě prošel prvním čtením v gruzínském parlamentu. A všechna pokroková a prozápadní média světa těm protestům fandí, co jim síly stačí. Bude proto nanejvýš vhodné a poučné, podívat se, o co tu jde.

Situace vypadá následovně. Ihned po schválení kontroverzního zákona o zahraničních agentech, vyšly, podle místních zpravodajů, do ulic demonstrovat údajně pokojné „ženské pochody” (protože bylo zrovna MDŽ) spolu s tisícovkami nejrůznějších aktivistů pod transparenty “Stop Rusku” a s hesly proti “totalitní kontrole”. Brzy však došlo na střety radikálních aktivistů v davu s policií, na vrhání Molotovových koktailů na strážce pořádku a nasazení vodních děl. Některé agentury píší o padesátce zraněných policistů, což je za 24 hodin trvání „pokojných” protestů docela slušný výsledek.

Napětí ještě vyostřilo nezvykle sebevědomé (až drzé) prohlášení opozičního předáka Giorgi Vašadze: “Dáváme přesně hodinu na to, aby nositelé ruských zájmů učinili prohlášení, že stáhnou zákon z parlamentu a propustí lidi, kteří byli včera (v úterý) zatčeni. Jinak oznámíme další kroky.” Za koho mluví, kdo jsou ti „my”, kteří podnikneme další kroky, to pro jistotu neupřesnil. O většinu národa však pravděpodobně nepůjde. Protesty se omezují v podstatě jen na centrum hlavního města, a pokud jde o Parlament – zmíněný zákon byl schválen poměrem 76 hlasů proti 13.

Proč tolik rozruchu? Co tak strašlivého obsahuje zákon, schválený zatím jen v prvním čtení, který ještě čeká dlouhá pouť parlamentem, a pak ještě další kolečko s podpisem presidenta? Další proto, že prozápadní presidentka Gruzie, Salome Zurabišviliová, toho času na návštěvě v USA, prohlásila, že jej bude vetovat. Protestující podpořila na dálku, z Ameriky slovy: “Reprezentujete svobodnou Gruzii, Gruzii, která vidí svou budoucnost na Západě a nedovolí nikomu, aby vám tuto budoucnost vzal.”  Vzápětí se k ní připojil také oficiální představitel EU, Borrel: “Tento zákon je neslučitelný s hodnotami a standardy EU. Jeho konečné přijetí by mohlo mít vážné dopady na naše vztahy.”

Pojďme se tedy konečně na onen sporný zákon podívat. Jmenuje se “O transparentnosti zahraničního vlivu”. Jeho podstatou a jádrem je registrace všech mediálních a neziskových subjektů, které pobírají více než 20% svých příjmů ze zahraničí. Každá taková neziskovka, nebo médium (web, noviny, televize) mají povinnost se zaregistrovat na určeném rejstříku v databázi “agentů zahraničního vlivu”. Tam také budou zveřejňovat své roční uzávěrky s tím, kolik odkud získaly a komu za co platily. Nic víc. Onou “cizí mocností”, kvůli jejímž příspěvkům se musí registrovat, může být jak stát, tak i subjekt, zřizovaný cizím státem (třeba jeho ministerstvem), dále občané cizích zemí, právnické osoby, které nemají sídlo v Gruzii, a další organizace, včetně nadací, zřízených podle práva cizího státu.

Zákon byl gruzínskému parlamentu předložen 14. února 2023. Vzápětí vypukl nespokojený halas západních demokracií, spolu s pohoršeným reptáním různých představitelů pokrokového lidstva. Podle mluvčího ministerstva zahraničí USA, Neda Price, kopíruje návrh tohoto zákona (fujtajblové) ruské a maďarské zákony, a proto by neměl být přijat. Nizozemský helsinský výbor (NHC) a 40 dalších organizací z různých zemí vydalo společné prohlášení, ve kterém vyzvalo vládnoucí stranu, aby navrhovaný zákon o “zahraničních agentech” nepřijímala. Přisadili si i ministři zahraničí pobaltských států Estonska, Lotyšska a Litvy: “Vyzýváme gruzínský parlament, aby zodpovědně posoudil skutečné zájmy země a zdržel se rozhodnutí, která by mohla podkopat ambice gruzínského lidu žít v demokratické zemi, která směřuje k EU a NATO.” Nicméně, navzdory západnímu tlaku, prošel (7. března 2023) zákon prvním čtením naprosto hladce – 76 ku 13.

Spojené státy by přitom měly nejméně co mluvit. Všechny ty kontroverzní zákony „o zahraničních agentech”, jak aktuální gruzínský, tak i zmiňované ruské a maďarské, stejně jako nevzpomenutý, podobný izraelský, kopírují americký FARA. Foreign Agents Registration Act, přijatý v USA už v roce 1938. Zákon nařizující registraci subjektů, pobírajících peníze od mimoamerických zdrojů a přesně vymezující, co si takoví mohou a nemohou na území USA dovolit. Ale, jak už to známe od římských dob, Quod licet Iovi, non licet bovi. Tedy co je dovoleno (nejvyššímu) bohu, není dovoleno (každému) volovi…

Na gruzínském případu tak vidíme fungování Západní soft-power v praxi. Natolik názorně, jako málo kde a kdy jindy. Západ si tu, zcela bohorovně, platí v cizí zemi svou agenturu. Lidi v tamějších médiích, kteří jejich zpravodajství ohýbají tím správným, „žádoucím” směrem. Lidi v neziskovkách, kazících tamní školství a výchovu mládeže obecně. Jiné lidi, rozvracející místní zákonodárství (lobbystickým protlačováním „protikorupčních” a „pro-transparentních” zákonů). Další aktivisty pak k subverzi místní ekonomiky, třeba cestou „záchrany planety”. No a pak, konečně, si tu Západ pěstuje i pěšáky prosté, k nátlakovým akcím. Vedení každé pro-inklusivní a sociální neziskovky, stejně jako místního Klubu pro záchranu cvrčka polního na Kouřimsku, placené z ciziny, dobře ví, kde je jeho místo, pokud přijde na boj za demokracii. A bryskně dodá příslušné petice, jakož i pěšáky na demonstraci.

Pohoršený řev Západních Demokracií, stejně jako progresivních aktivistů a novinářů světa nám tak bezděky odhalil jejich slabé místo. Vlivovou agenturu z místních lidí, jednající v cizím zájmu. Jinak se tito aktivisté, financovaní a řízení z ciziny nazvat nedají. Protože nejen v hospodě to funguje tak, že kdo platí, poroučí. Bez této páté kolony jsou globalisté nahraní. Bez jejího rozkladného působení se žádný suverénní stát ochočit a svázat nedá.

Proč to připomínat, proč se tu probírat problémy vzdálené Gruzie? Třeba proto, že na jejím příkladu vidíme, velmi názorně, jak modus operandi globalistických, západních struktur, tak i cestu, jak se mu bránit.

Dnes, po 48 hodinách protestů, gruzínská vládní strana sporný návrh zákona “O transparentnosti zahraničního vlivu” stáhla. Západní peníze… eh, tedy, západní hodnoty opět slavně zvítězily.  Ale stejně, nemáte taky pocit, že bychom i u nás potřebovali zákon FARA?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)