Greendealové aktuality (leden 2025)
TOMÁŠ BŘICHÁČEK
Konec amerického Green New Dealu
Nejdůležitější událostí měsíce v oblasti Zeleného údělu nebylo nic, co by se odehrálo v Unii, ale vývoj ve Spojených státech. Donald Trump v den svého nástupu do úřadu (20. ledna) oznámil konec amerického Green New Dealu a odstoupení Spojených států od Pařížské dohody (které se pak uskutečnilo 27. ledna).
Důsledkům, které z toho plynou pro unijní Zelený úděl se věnuji v článku Americký Green Deal končí. Co s tím evropským?. Uvádím v něm mimo jiné, že unijní orgány zatím dál jedou ve vyjetých kolejích, jako by se nic nestalo, a že v krátkodobém horizontu můžeme očekávat spíše zabetonování pozic a přeměnu Unie v radikální izolovanou klimatickou baštu, která se bude držet Green Dealu jako Severní Korea svojí ideologie „čučche“. A to přes veškerý hospodářský úpadek a rozvrat veřejných financí, které tato politika přinese.
Místopředsedkyně Komise Teresa Riberaová takto právě v den Trumpovy inaugurace na jedné konferenci ujišťovala posluchače o našem silném závazku a odhodlání ve vztahu k udržitelnosti a zelené ekonomice. Dekarbonizaci označila jako zdroj dlouhodobé prosperity a odolnosti. Nyní prý nastal čas, „aby Evropa zazářila a ukázala cestu k čistému, spravedlivému a konkurenceschopnému přechodu“. Ursula von der Leyenová na Světovém obchodním fóru v Davosu o den později (21. ledna) uvedla, že „Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva“. Podobně komisař pro klima Wopke Hoekstra v rozhovoru pro Bloomberg 15. ledna jasně řekl, že EU musí pokračovat v plnohodnotné, všestranné klimatické akci.
Jiný názor zazněl alespoň od nynějšího polského předsednictví. Donald Tusk 22. ledna při představení priorit předsednictví v Evropském parlamentu vyzval k důkladné revizi Zeleného údělu, a to zejména kvůli vysokým cenám energií a problémům s konkurenceschopností evropských podniků.
Kompas konkurenceschopnosti
Potvrzením dosavadního kurzu Bruselu ohledně zelené transformace je i nová hospodářská strategie s názvem EU pro obnovení konkurenceschopnosti a zajištění udržitelné prosperity (zkráceně též Kompas konkurenceschopnosti), kterou Komise představila 29. ledna.
Strategie prý „určuje cestu k tomu, aby se Evropa stala místem, místem, kde se budou vynalézat, vyrábět a uvádět na trh budoucí technologie, služby a čisté výrobky, a zároveň byla prvním kontinentem, který bude klimaticky neutrální“. Unijní ekonomika má stoupat vzhůru – co je ovšem zásadní – při současném zachování sociálního modelu a zelené transformace.
Jeden ze tří hlavních směrů strategie nese název Společná cestovní mapa pro dekarbonizaci a konkurenceschopnost. Uvádí se zde, že cíl tzv. klimatické neutrality do roku 2050 zůstává pevně daný a stejně tak Komise předpokládá stanovení průběžného cíle snížení emisí skleníkových plynů k roku 2040 o 90 % oproti roku 1990. „Pokud budou cíle a politiky správně sladěny, může tento rámec podpořit konkurenceschopnost, protože poskytuje jistotu a předvídatelnost pro firmy i investory. Jak ukazuje Draghiho zpráva, dekarbonizační politiky se mohou stát silným motorem růstu, pokud jsou dobře integrovány s průmyslovou, hospodářskou, obchodní a konkurenční politikou,“ prohlašuje doslova Komise. Tímto přesvědčením prý bude inspirován avizovaný plán Clean Industrial Deal (který má být představen koncem února).
Komise je přesvědčená, že problém vysokých a nestálých cen energií lze postupně snížit pouze tím, že se větší podíl energie začne vyrábět z dekarbonizovaných zdrojů v Unii. „Proto musí EU urychlit přechod na čistou energii a podporovat elektrifikaci.“
Strategický dialog o budoucnosti automobilového průmyslu
30. ledna Komise zahájila „strategický dialog o budoucnosti automobilového průmyslu“ se zástupci dotčeného odvětví. Toto snažení údajně znamená „začátek inkluzivního a spolupracujícího procesu, jehož cílem je řešit klíčové výzvy, kterým sektor čelí, a zajistit jeho trvalý úspěch jakožto hlavního motoru evropské ekonomiky“. Komise také avizovala vypracování akčního plánu, který by měl být zveřejněn začátkem března.
K dialogu se skepticky vyjádřil europoslanec Alexandr Vondra na X. Pořádání takové akce je podle něj samo o sobě v pořádku, dodává ale: „Mám obavy, že formát i složení může způsobit víc problémů než užitku. Na jednu stranu netaktické pozvání pro čínské (Volvo) a americké (Tesla) automobilky a zelenou radikální neziskovku, na druhou stranu chybí někteří významní hráči. Dominují Francouzi a Němci. Vypadá to spíš jako PR stunt před německými volbami než vážně míněný pokus o záchranu automotive v Evropě. Snad budeme pozitivně překvapení.“
Střípky na okraj
14. ledna Komise zahájila příjem přihlášek do pátého ročníku cen Nového evropského Bauhausu (k tomuto projektu blíže v dílu 2 seriálu Tento týden v EU a obšírněji pak v nedávném videu Green Deal – největší bizáry). Zároveň otevřela novou, přidruženou soutěž NEB Boost for Small Municipalities, která se zaměřuje na malé obce.
22. ledna nizozemský deník De Telegraaf přišel s odhalením, že Komise v dobách místopředsedy Franse Timmermanse uzavřela tajné smlouvy s několika environmentálními nevládními organizacemi, které měly výměnou za dotace lobbovat za Green Deal.
23. ledna Komise oznámila spuštění platformy Global Energy Transition Forum, která sdružuje různé státní i soukromé aktéry z různých zemí, a která má pomoci k přechodu k čisté energetice po celém světě.
- Šalebný kejklíř Vít Rakušan - 6.2.2025
- Evropa může dát sbohem své budoucnosti - 6.2.2025
- A za dva roky už si budeme hřát nohy jen pod zapáleným raketovým pohonem - 6.2.2025
Když něco svojí blbostí rozvrtám a podělám, tak se tomu podle Brusele říká „klíčová výzva“. Aha, to je dobrý vědět.
Závěry komise jsou pro mě na stejné úrovni jako závěry sjezdu UV KSČ před rokem 1989. Jako bych se vrátil v čase. Text který vypracovala komise by se neztratil v Rudém Právu.
Skleníkový plyn je i vodní pára, možná vyhlásí i boj prot vodě.
Lady, oni asi netuší, že bez skleníkového efektu by na zemi byla teplota tak -50 a většina vody by zmrzla nehledě na to, že by nic nerostlo. Dokázali by přežít jenom eskymáci (kteří by se museli přestěhovat k rovníku).