20.6.2023
Kategorie: Ze světa

God save Biden a svět

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Joe Biden již před jistým časem oznámil své odhodlání obhájit prezidentský mandát v prezidentských volbách na podzim příštího roku. Média si občas všimnou toho, že to s jeho „zdravím“ jde z kopce.

Americký prezident Joe Biden v pátek vystoupil na Národním summitu o bezpečnějších komunitách v Connecticutu, kde vyzval ke zpřísnění zákonů o kontrole zbraní. Svá slova zakončil britským heslem „Bůh ochraňuj královnu“, čímž znejistil publikum. Video matoucího projevu, který opět vyvolal rozpaky o prezidentově zdraví, koluje sociálními sítěmi…..Hlavní zástupkyně tiskového tajemníka Bílého domu Olivia Daltonová později novinářům vysvětlovala, že prezident „komentoval někoho v davu“. Ke komu konkrétně výrok směřoval, neupřesnila.Biden však v projevu pronesl i několik dalších poněkud nejasných sdělení. „Toto je pro vás ta nejméně důležitá část, dobře?“ řekl těsně před vyřčením britského hesla, po kterém se, jak ukazují záběry, se zmatenou gestikulací odebral pryč z pódia.

USA se v současné chvíli pohybují po trajektorii boje proti Rusku a komunistické Číně. Ministr zahraničí USA Antony Blinken se po odložení své cesty do Pekingu nakonec do Číny vypravil a má jednat snad i s čínským prezidentem. Mimochodem, včera (17.6.2023) v ČT v Událostech moderoval zprávy z Ruska Jakub Železný a označil ruského prezidenta slovem „ruský diktátor“. Že by si toto někdo v ČT dovolil prohlásit o čínském prezidentovi jsem zatím nezaregistroval, ale čínský prezident je rovněž diktátorem, který si své politické spolupracovníky rovněž vybírá podle toho, kdo je jeho věrný sluha. Nicméně, Blinken z Číny nic podstatného nepřiveze. Možná nějaké „obecné“ sliby o nutnosti spolupráce. Sotva se mu však podaří Čínu nějak motivovat. Podle velmi zajímavého článku KOMENTÁŘ: Česko jako užitečný idiot ve sporu velmocí se jeho autor Vít Vojta zamýšlí nad českou politikou vůči Tchaj-wanu a Číně a stojí za to si celý komentář dobře přečíst. Vybírám tu pasáž, která se týká blížících se parlamentních voleb na Tchaj-wanu: Jádrem politické diskuse na Tchaj-wanu je zachování statu quo s Čínou. Konzervativní modrý KMT jej formuloval koncepcí „Tří ne“: ne rychlému sjednocení s Čínou, ne vyhlášení samostatnosti a ne (válečnému) konfliktu s Čínou. Konkurenční zelená DPP zase o voliče bojuje zvažováním referenda o nezávislosti Tchaj-wanu. Poslední čtvrtstoletí se oba političtí rivalové střídají u moci. Drtivě prohrané listopadové komunální volby ale naznačily, že to DPP s eskalací napětí přehnala a voliči se obracejí ke KMT, protože je hrozba války děsí.Tak, jak v Česku vládnoucí pětikoalice lakuje na růžovo náš vztah s Tchaj-wanem, je ostatně dobře známo.

V zásadě se však i v případě Bidenova dalšího úletu v projevu hovoří o obavách o jeho „zdraví“. Lépe by ovšem bylo pojmenovat Bidenovu pozici mnohem otevřeněji jako člověka s okatými psychickými i fyzickými problémy. To vše je samozřejmě spojeno s jeho věkem. Už po nástupu do úřadu prezidenta v roce 2021 se dokonce i v jeho straně objevily názory, že by neměl být rozhodujícím člověkem, který obsluhuje pověstný jaderný „kufřík“ a bylo navrhováno, aby se o „kufřík“ starala jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Pak to utichlo a jak to dnes vlastně v USA přesně funguje a zda má Biden vůbec ponětí o „kufříku“ by bylo velmi dobré vědět. Zatím žijeme v “blažené nevědomosti”!

Přitom probíhá v Evropě válka a pokud by tato válka dále eskalovala, hrozí světu opravdové nebezpečí. Nedávno jsem opět zaregistroval doslova „poplašnou zprávu“ šířenou generálním tajemníkem OSN António Guterresem a OSN obecně o tom, že se svět řítí do klimatické katastrofy. Zatímco se vydávají stovky poplašných zpráv o tom, že lidská civilizace působí na klimatické změny a hrozí „nedozírné následky“, vůbec se se stejnou intenzitou nehovoří o tom, že lidstvo má v Rusku a USA dva státy, které kontrolují asi 90 % jaderných zbraní na světě a jaderná apokalypsa by byla skutečným koncem světa tak jak ho známe, za kterou by byl plně odpovědný člověk.

Včele USA ale stojí člověk, jehož „zdraví“ se může vážně projevit na tom, jak se bude válka na Ukrajině dále vyvíjet. Je „komické“, když jeden den se píše o tom, že Biden souhlasí s urychleným vstupem Ukrajiny do NATO a druhý den se tvrdí, že Biden požaduje splnění všech podmínek členství Ukrajiny před jejím vstupem do NATO? Údajně se o tom už v NATO dokonce rozhodlo. Aby to nebylo podobné „členství“ Švédska, které brzdí Turecko. Považuji Bidenovo postavení za natolik významné, že jakékoliv spekulace o jeho zdraví, které plynou z jeho chování a projevů na veřejnosti, jsou fakticky vážným varováním, zda je Biden skutečně schopen chápat a určovat politiku USA v těchto dnech a hodinách.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)