1.7.2022
Kategorie: Ekonomika

Globálně jsou země G7 menšinou

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Právě tento fakt jasně potvrzuje, že sankce uvalené těmito zeměmi na Rusko nemohou nikdy fungovat. Tedy ano,  fungovat budou, ale zásadně v neprospěch těch, kdo je zavádí. Proti G7 se postavil mnohem větší blok – BRICS. Jde o blok, který nabývá na významu s tím, jak další a další země projevují zájem o vstup do tohoto uskupení.

Opakovaně se tvrdí, že státy G7 jsou „nejdůležitější průmyslové země“, a tedy obecně nejdůležitější země světa. Při bližším zkoumání však zjistíte, jak je toto tvrzení mylné.

Pokud jde o aktuální summit G7, v západním mainstreamu jsou velmi populární dvě mylné představy. Na jedné straně se opakovaně tvrdí, že G7 jsou „nejdůležitější průmyslové země“, a tedy obecně nejdůležitější země světa. To je však přinejlepším zbožné přání. Připisovat větší ekonomický význam zemím jako Itálie nebo Kanada než Číně nebo Indii je neudržitelné.

Na druhou stranu v tématu ukrajinské války a sankční politiky není celý svět na straně Ukrajiny, jak se často tvrdí. K sankcím se nepřihlásila ani jedna jihoamerická či africká země a s výjimkou Japonska a Jižní Koreje ani jedna další asijská země. Státy, ve kterých mají USA skutečně velký vliv, jako je Izrael, Saúdská Arábie, Mexiko, Kolumbie a Pákistán, také nepatří k těm, které uvalily sankce.

Západní ekonomická válka je čistě záležitostí NATO a EU, do které se chtěla připojit pouze Austrálie, Nový Zéland a dvě zmíněné východoasijské země. Setkání G7 v Elmau bylo nicméně poznamenáno novými hrozbami sankcí proti Rusku. A pozornost byla věnována i britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který se nabídl, že bude pózovat nahý : „Svlékneme se? zeptal se Johnson. „Všichni musíme ukázat, že jsme tvrdší než Putin.“

G7 chtěla nedostatek globální podpory zakrýt pozváním pěti hostujících zemí, Indie, Jižní Afriky, Indonésie, Argentiny a Senegalu, které se nepočítají mezi západní průmyslové země. Ale tento manévr lze s jistotou považovat za naprosté selhání.

Indie a Jižní Afrika spolu s Brazílií, Ruskem a Čínou patří do „konkurenčního“ společenství států BRICS, které nechce mít nic společného se sankcemi proti svému členskému Rusku. Senegal a Indonésie nebojují proti Rusku na diplomatické scéně, ale za ukončení západních sankcí proti Rusku. A krátce po jejich „hostování“ v Elmau Argentina ukázala, kde chce být v budoucnu. Spolu s Íránem požádala země o členství v BRICS.

Ve střednědobém horizontu se chtějí k BRICS  připojit také Indonésie, Turecko a dokonce i Mexiko. BRICS+ by pak představovaly téměř dvě třetiny světové populace, zatímco země G7 – včetně EU – by měly pouze 12 procent.

 

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)