4.9.2023
Kategorie: Multikulturní soužití

Finsko: Čtyři roky za znásilnění desetileté v mešitě

Sdílejte článek:

KN

Oulo je největší měst v severním Finsku. Leží u pobřeží Baltského moře a žije v něm zhruba 200 000 obyvatel. V roce 2018 se dostalo na titulní stránky všech finských novin – takový sexuální skandál země nepamatovala. Jeho aktéry byly nezletilé dívky a gang cizinců převážně ze zemí Blízkého východu a střední Asie.

V prosinci 2018 vyšlo najevo, že dospělí muži, kteří do Finska přišli jako žadatelé o azyl nebo uprchlíci, ve finském Oulu sváděli, znásilňovali a jinak sexuálně zneužívali dívky mladší 15 let. Jedna z obětí nakonec spáchala sebevraždu. Policejní oddělení v Oulu varovalo mladé dívky a jejich rodiče a zároveň zdůraznilo, že „ne všichni lidé s cizím původem zločinci“. Do poloviny ledna 2019 bylo podezřelých 16.

Spirála zločinu

Původní policejní zpráva z 1. prosince hovořila původně o gangu sedmi cizinců, kteří obtěžovali dívku. Mezi Finy to vyvolala šok. Potvrdilo se, že jde o nezletilou desetiletou finskou dívku, která byla několik měsíců znásilňována.

Policejní oddělení v Oulu varovalo mladé dívky a rodiče, aby si dávali pozor na sexuální predátory aktivní na sociálních sítích.

Do 6. prosince policie v Oulu zatkla deset mužů za sexuální a násilné trestné činy. Oběťmi se staly tři dívky, všechny mladší 15 let, všichni podezřelí přišli do Finska jako žadatelé o azyl nebo uprchlíci.

K 11. lednu 2019 policie zveřejnila, že jedna z obětí znásilnění spáchala před několika měsíci sebevraždu. Počet obětí se tak zvýšil na devět. Počet mužů v policejní vazbě byl nyní dvanáct. Všichni podezřelí byli cizinci.

Do 16. ledna bylo podezřelých 16 a všichni se narodili v zahraničí. Policie odhalila, že nejméně jedna z dívek byla před znásilněním omámená. K činům mělo dojít v létě a na podzim 2018.

Útěk do Německa

Dne 11. února bylo oznámeno, že policie začala vyšetřovat nová podezření na znásilnění dvou nezletilých dívek, k nimž došlo o několik dní dříve v soukromém domě. Jedné z dívek bylo méně než 16 let a druhé méně než 18 let. Jeden podezřelý byl ve vazbě. Podezřelý měl zahraniční původ a finské povolení k pobytu. 13. ledna policie oznámila, že vyšetřuje další podezření ze znásilnění a sexuálního zneužití dítěte s přitěžujícími okolnostmi. Obětí byla 14letá dívka a ke znásilnění došlo v lednu v soukromém bytě.

Koncem února policie rozšířila vyšetřování a podávání zpráv nejen o případy hromadného znásilnění v Oulu, ale také o mírnější činy, jako je sexuální obtěžování. Podezřelých bylo nyní 29, z toho asi 20 mužů cizího původu. V roce 2020, po neúspěšném odvolání iniciovaném osmi odsouzenými cizinci, vyšlo najevo, že měli společnou 12-13letou oběť, s níž se seznámili a udržovali kontakt „převážně prostřednictvím různých aplikací sociálních médií, jako je Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp“. Dívka se stala obětí všech osmi, ale nezávisle na sobě. Její totožnost bude na 60 let utajena.

Jeden z podezřelých utekl do Německa, kdy byl v roce 2018 byl v Německu zatčen, ale záhy propuštěn. Podezřelému je 25 nebo 26 let a údajně dlouhodobě znásilňoval třináctiletou dívku. Tento Irácký státní příslušník byl v roce 2019 znovu zatčen v Saarbrückenu, když jel rychlovlakem z Paříže do Mannheimu a nakonec vydán do Finska.

Trest

Muso Asoev, narozený v roce 1975 v Tádžikistánu, byl odsouzen ke třem letům a osmi měsícům vězení a k odškodnění 10 500 eur pro oběť za sexuální zneužití a penetraci prsty desetileté dívky přímo v mešitě v Oulo mezi 7. červencem a 7. říjnem 2018.

Abdullhadi Barhum, kterému bylo v roce 2019 22 let, byl odsouzen ke dvěma a půl roku odnětí svobody plus odškodnění ve výši 3 700 eur pro oběť za pohlavní zneužití a znásilnění 14leté dívky, která na populární sociální síti oslovila někoho, kdo by jí koupil cigarety, což udělal, a poté ji donutil k orálnímu sexu.

Abdul Aziz Nayef Dbeisan Al-Bodour, kterému bylo v roce 2019 23 let, byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 38 měsíců a k náhradě škody ve výši 7 300 eur oběti za znásilnění a hrubé sexuální zneužití dítěte.

Dne 4. července 2019 byl Baraa Ahmed Saeed Al Dawayma (nar. 1999) odsouzen ke třem letům a osmi měsícům odnětí svobody za těžké pohlavní zneužití dítěte a těžké znásilnění. Oběti bylo 12 let a k trestným činům došlo v červenci 2018.

Dne 12. července 2019 vynesl okresní soud v Oulu poslední rozsudky týkající se případů osmi mužů cizího původu, kteří během trestných činů zneužili stejnou oběť ve věku 12-13 let

I ostatní obvinění (u většiny není uvedena země původu) dostali tresty okolo čtyř let.

Reakce

Tehdejší premiér Juha Sipilä v oficiálním prohlášení uvedl: „Vláda od začátku roku změnila zákon, který usnadňuje vyhoštění cizinců, kteří se dopustili trestných činů.“

V lednu, kdy se objevily nové případy, řekl: „Je nepřijatelné, aby někteří žadatelé o azyl, a dokonce i ti, kterým byl azyl udělen, sem přinášeli zlo a vytvářeli zde nebezpečí.“.

Ministr vnitra Kai Mykkänen prohlásil, že k takovým věcem by ve Finsku docházet nemělo, a vyzval k výchově imigrantů pobývajících v přijímacích centrech.

Paula Risikko, předsedkyně parlamentu, řekla: „Za tyto druhy trestných činů vyneseme tresty, a pokud to bude nutné, pošleme vás zpět do vaší domovské země.“

Antti Kaikkonen, šéf Strany středu, prohlásil, že „každý, kdo přichází do Finska, musí dodržovat místní zákony.

V lednu  byly parlamentu předloženy ve zrychleném řízení tři legislativní návrhy: jeden na zpřísnění trestů za sexuální zneužívání dětí, druhý na rozšíření možností policie „zpracovávat“ osobní údaje a třetí na odebrání finského občanství naturalizovaným cizincům, kteří se dopustí určitých trestných činů. Antti Lindtman, předseda sociálnědemokratické parlamentní skupiny, zdůraznil jedinečnost toho, že iniciativy podpořily všechny parlamentní skupiny.

V lednu 2019 město Oulu zakázalo cizincům žádajícím o azyl navštěvovat všechny školy a školky.

wikipedie

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)