14.5.2022
Kategorie: Politika

Fialův deštník

Sdílejte článek:

PL/TOMÁŠ VYORAL

Deštník připravený vládou pro občany nepomůže, jedná se jen o alibi pro vládu, míní komentátor. A vyvrací hned první větu, která přisuzuje inflaci Babišovi a útoku na Ukrajinu. Příchod Romů z Ukrajiny pak podle něj otevřel oči i těm, kdo doposud otevírali svou náruč. Pár slov ztratil také k tomu, jaká je situace v USA.

Fialova vláda nabídla seniorům, rodinám s dětmi a dalším „deštník proti drahotě“. Pomůže tento údajně stomiliardový deštník v ekonomické průtrži mračen, která se podle všeho chystá? Nebo si jen vláda tvoří další mediální alibi, že „něco“ dělá?

Odpověděl jste za mě. Vláda si tvoří alibi a na oko dělá, že něco dělá. Populistické gesto liberálně socialistické vlády, která se zve pravicovou, nebo středopravicovou nebo jak. Nic víc, nic míň. Je nad slunce jasné, že vzhledem k raketovému nárůstu cen, ať už pohonných hmot nebo energií, což se z logiky věci projeví ve všem ostatním, nemá jejich oslavovaný deštník pro občany v zásadě většího významu. Nutno dodat, že na onom růstu cen má současná vláda, která vyměnila koronavirovou rozpočtovou likvidaci za ukrajinskou, svůj podíl. Mimochodem doporučuji se podívat na dezinformaci, manipulaci – nebo jak chcete – napsanou hned na úvodní stránce onoho webu deštníku: „Dobře chápeme, že obrovský nárůst cen, který je do velké míry způsoben zadlužováním státu předchozí vládou a ruským útokem na Ukrajinu…“ píše vláda. Tedy za zadlužení dle nich může přechozí vláda a ruský útok. Ačkoliv z logiky věci za zadlužování může předchozí vláda pod rouškou či důsledkem koronaviru, jakožto současná pod rouškou či důsledkem nekontrolované a bezbřehé pomoci Ukrajině. Jakkoliv je pomáhat lidské, tak všechno musí mít své meze a v první řadě má každá vláda hájit zájmy vlastních občanů – nikoliv jiných. Opakuji: na prvním místě. Mám totiž takový pocit, a co slýchám kolem sebe, tak nejsem zdaleka jediný, že „deštník proti drahotě“ je u nás zaváděn hlavně pro někoho jiného. 

Po dlouhých dohadech se guvernérem ČNB stal dřívější člen bankovní rady Aleš Michl. Jedná se ze strany prezidenta Zemana o dobré rozhodnutí? A svědčí o něčem fakt, že nejvíce se do Michla pustila TOP 09?

Pana Michla, jeho názory a postoje úplně neznám, takže nemůžu zasvěceně hodnotit. Nicméně když vidím, že jde o člověka spojeného s think tankem Aspen Institute, který považuji za pátou kolonu konající v zájmu nikoliv ČR, když vidím, že se Michl mihl na London School of Economics and Political Science, tak mám pádné důvody mít obavy, že jde o dalšího figuranta, který bude konat v zájmu nikoliv nás a naší republiky.

Česko nahradilo Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Stoupá tím mezinárodní kredit České republiky? Nebo jsme prostě byli ve správnou chvíli na správném místě s tou „správnou vládou“? A má zvolení do této instituce nějaký praktický význam pro Čechy?

Mám pocit, že zvolení ČR do Rady OSN pro lidská práva má podobnou úlohu jako zvolení kariérního komunisty, což o sobě sám přiznal, Petra Pavla do vedení NATO. Jde buď o odměnu za přičinlivé plnění zadání, nebo o závazek pro budoucí plnění. A obojí je pro české občany spíše špatným než dobrým znamením.

Jako horký brambor si teď vláda, kraje a města přehazují romské uprchlíky, údajně z Ukrajiny. V Praze kvůli nim má dokonce vzniknout stanové městečko a někteří lidé už si stěžují, že s „bílými“ Ukrajinci se zachází jinak. Je česká vláda rasistická nebo naopak tuší, že stejný přístup by vedl ke zneužívání pomoci uprchlíkům?

Co si budeme povídat, zneužívání pomoci uprchlíkům probíhá tak jako tak. Zaprvé se všemi by měla česká vláda zacházet stejně striktně. Zadruhé že pak máme a nejen my značné zkušenosti s jistou majoritou jisté minority – samozřejmě ne se všemi, neboť nelze všechny lidi házet do jednoho pytle – je věc druhá. A tady zřejmě začínají blikat kontrolky i těm, kteří doposud s úsměvem na tváři otvírali náruče – často však jen díky penězům nás daňových poplatníků, kterých se jako obvykle nikdo na nic neptal.

Poslední průzkum Kantaru ukázal, že dvě, možná i tři parlamentní strany ze současné pětikoalice by se samy o sobě nedostaly do Poslanecké sněmovny, naopak narostly preference ODS. Co vidíte jako důvod pro tyto změny?

Možná se pletu, ale některé by se nedostaly samy o sobě ani po předchozích volbách. Jinak o hlavních důvodech jsem se zmínil výše. Pohrdání vlastními občany a práce ve prospěch někoho jiného a na befel někoho jiného. Koho, to ať si čtenáři přeberou sami. Na druhou stranu a budu se po několikáté opakovat, průzkumy berme vždy velmi orientačně a obezřetně. Často totiž není jejich cílem informování o veřejném mínění, ale jeho žádoucí nasměrování.

Kritika vůči 40 miliardám dolarů poslaným Ukrajině se začíná ozývat i v USA. Do kongresových voleb zbývá ještě hezkých pár měsíců, přesto, může kombinace drahých pohonných hmot, stagnující ekonomiky a do toho vojenské i finanční pomoci Ukrajině způsobit, že demokraté ztratí Kongres?

Co se týká reálného veřejného mínění většiny, pak je dost možné, že demokraté Kongres ztratí. Nicméně po minulých amerických prezidentských volbách a jejich „demokratickém“ – nebo spíše Demokratickém – průběhu tak trochu připomínajícím volby někde v Kongu si o důvěryhodnosti nejen tamního volebního procesu nedělám už žádné iluze. Navíc slovy klasika: Kdyby volby něco změnily, dávno by je zrušili.

 V USA dle průzkumu až třetina bílých studentů lže o svém původu, pokud jde o přihlášky na vysokou školu. Myslíte, že jednoho krásného dne tato móda dorazí i k nám?

Vzhledem k tomu, že drtivá většina móresů, bohužel v posledních letech mám pocit zejména těch pro společnost negativních, k nám s letitým zpožděním ze západu doráží, tak je dost možné, že se tak stane i u tohoto. Krásným dnem bych to ovšem moc nenazýval. A propos: pozitivní rasismus je pořád rasismem. A vždy povede k distorzi a napětí ve společnosti stejně jako rasismus samotný. Alespoň tak jsme se to toho času ještě my učili ve škole. Obávám se, že nyní je žádoucí tento pojem raději uvědoměle přehlédnout, obejít či podlézt.

PL

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů