Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) upozorňuje ve své nedávné zprávě, že masivní investice do elektrické sítě vyvolané potřebou dekarbonizace zřejmě povedou ke zvýšeným nákladům pro spotřebitele.

Evropští regulátoři varují před drastickým zvýšením cen elektřiny
ONDŘEJ HORECKÝ
„Investice do elektrické sítě sice přinášejí hospodářské a sociální přínosy, ale pravděpodobně budou výrazně zvyšovat náklady na provoz sítě. Pro spotřebitele se mohou roční náklady na síť do roku 2050 zvýšit o 50 %, a v případě nejvyššího investičního scénáře dokonce až o 100 %,“ uvádí agentura. V českém prostředí to znamená, že by vzrostly poplatky v regulované části celkové ceny elektřiny, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ).
Současné roční investice do modernizace rozvodné soustavy se podle evropského úřadu do roku 2050 zdvojnásobí a mohou dosáhnout částky „až 100 miliard eur, přičemž nižší odhady činí 75 miliard eur ročně.“
Obří investice do elektrické sítě jsou „nezbytné, aby bylo možné držet krok s růstem výroby z obnovitelných zdrojů a podpořit cíle v oblasti elektrifikace,“ píše ACER. Dodává, že náklady na elektrickou síť se „pravděpodobně stanou hlavním faktorem ovlivňujícím cenu elektřiny“.
Agentura píše, že regulátoři mohou být pod tlakem, „aby nepřiměřeně přesouvali zátěž z jedné skupiny uživatelů na druhou“ a varuje před negativními důsledky takových kroků. Podle ní je ke zkrocení cen nutné, aby se investice realizovaly co nejefektivnějším způsobem. Přiznává, že zachovat dostupné ceny elektřiny je „klíčové“ pro zachováni konkurenceschopnosti EU.
ACER radí energetickým regulátorům v členských zemích, aby podporovali efektivní využívání a rozvoj sítě a odměňovali uživatele za správné chování, např. omezení spotřeby ve špičce, nastavením „cenových signálů“. Také zastává názor, aby přenosové a distribuční společnosti raději zajistily lepší využití stávajících sítí, než se vrhali do budování nových. Toto chování, které může ušetřit investice, by opět mělo být regulátory odměňováno pobídkami pro provozovatele sítí.
Agentura poskytuje příklady různých zemí v EU, jak se s jednotlivým nákladovými problémy vypořádat. Zároveň zdůrazňuje, že žádné univerzální řešení neexistuje a jednotlivé státy EU by měly vždy zohlednit lokální kontext. Důležitost však klade na transparentnost při informování o metodologii stanovování tarifů. Podle ACERu přibližně dvě třetiny členských států EU v posledních letech výrazně změnily své metodiky výpočtu síťových poplatků, nebo takové změny v blízké době plánují, uvádí zpráva.
Zpochybňování závěrů agentury
Asociace Eurelectric, která zastupuje evropské výrobce, distributory a dodavatele elektřiny, v tiskovém prohlášení uvedla, že se závěry ACER nesouhlasí. Namítá, že jsou přehnané a vychází z chybného předpokladu.
Agentura podle Eurelectric počítá s umírněným růstem spotřeby elektřiny, zatímco elektrárenský sektor očekává na základě vlastních výpočtů vyšší poptávku. Byť investice do sítí s vyšší poptávkou rostou, asociace argumentuje, že při větší spotřebě klesnou i ceny pro spotřebitele, protože náklady budou rozpočítány mezi více uživatelů.
„Jak více podniků a domácností přechází na elektrifikaci, investice do elektrických sítí budou rozděleny mezi širší spotřebitelskou základnu… což pomůže udržet náklady na síť pod kontrolou a zabrání neúměrnému zvýšení celkových nákladů na elektrickou energii,“ píše Eurelectric.
Euelectric také namítá, že předpoklady ACERu neberou v úvahu, že náklady na síť tvoří pouze kolem jedné třetiny celkového účtu za elektřinu. Zbytek tvoří silová elektřina (tržní cena elektřiny) a daně. V případě potřeby doporučuje asociace snížit daňovou sazbu pro elektřinu, aby se snížila i cena.
Eurelectric se rovněž domnívá, že přechod na čisté zdroje, jako jsou solární panely, může domácnostem do roku 2050 snížit účty za elektřinu o polovinu. Obnovitelné zdroje propaguje jako vhodné řešení vysokých cen. „Investice do elektrické sítě mohou dále přispět ke snížení celkových nákladů na elektřinu pro všechny zákazníky tím, že usnadní začleňování levnějších obnovitelných zdrojů, zmírní přetížení a omezí ztráty v síti,” uvádí se v tiskové zprávě.
Agentura podle asociace „odrazuje spotřebitele od elektrifikace“ a „brzdí přechod k čisté a obnovitelné energii“. „ACER však svými nepřiměřenými projekcemi síťových poplatků riskuje, že odradí spotřebitele právě ve chvíli, kdy je domácí čistá elektrifikace klíčová pro zajištění energetické bezpečnosti Evropy a pokračování v dekarbonizaci za dostupné náklady,“ tvrdí Eurelectric.
- Francie už zase hoří - 17.4.2025
- Nový Jaltský pakt: Tajná dohoda čtyř mužů - 17.4.2025
- Zákaz komunistických symbolů? A co komunistické myšlení? - 17.4.2025
Opakuji už po x-té: tzv. dekarbonizace je podvod a nesmysl, boj proti CO2 nemá žádný důvod, CO2 není škodlivina. Tzv. obnovitelné, neřiditelné zdroje vůbec nepatří do stabilní el. sítě. Mají smysl na Antarktidě nebo na ostrovech, kde není tato síť, ale v hustě zasíťované Evropě jenom škodí (a to i v případě, kdy majitel neposílá el. přes stabilní síť, ale stále ze stabilní sítě příležitostně odebírá).
Zajímavý je předposlední odstavec, kdy ten spolek doporučuje OZE na řešení problému (ceny), který je způsobený právě OZE. Protože i s OZE drtivá většina zůstane připojena na dosud stabilní síť a bude parazitovat minimálně přes zimu. Co ušetří za silovou elektriku, to zaplatí i násobně za regulaci sítě (dokud bude možná) a amortizaci a údržbu svého OZE. A ještě ke všemu tu regulaci sítě zdraží i všem ostatním.