28.6.2024
Kategorie: Politika

Evropští lídři ignorují výsledky voleb

Sdílejte článek:

TAMÁS ORBÁN

Lídři hlavních evropských stran dosáhli v úterý 25. června večer zákulisní dohody o obsazení nejvyšších funkcí EU na příštích pět let. A to dva dny před obnovením oficiálních jednání mezi všemi 27 členskými státy v Evropské radě. Většina vedoucích představitelů členských států EU nebyla na neformální schůzku pozvána a výsledek jim bude předložen jako hotová věc.Evropští voliči tak byli ve velkém schématu evropské “demokracie” opět ignorováni.

„Obchod jako obvykle“

Podle zpráv se jednání zúčastnilo pouze šest vůdců EU: polský premér Tusk a řecký premiér Mitsotakisem z centristické Evropské lidové strany (EPP); německý kancléř Olaf Scholz a jeho španělský protějšek Pedró Sánchez ze sociálních demokratů (S&D); a francouzský prezident Emmanuel Macron a (úřednický) nizozemský premiér Mark Rutte z liberální strany (Renew Europe).

To znamená, že navzdory silnému posunu doprava ve volbách stále povládne středolevicová „koalice Ursula“ (EPP, S&D a Renew).

Ursula von der Leyen a Roberta Metsola (obě z Evropské lidové strany) budou proto nadále působit ve funkcích předsedkyně Evropské komise a předsedkyně Evropského parlamentu; předsedou Evropské rady (EUCO) se stane bývalý portugalský socialistický premiér António Costa; a nejvyšším diplomatem bloku – vysokým představitelem EU pro zahraniční věci – bude estonská liberální premiérka Kaja Kallasová.

Dvě ze tří nejvyšších funkcí tak dostanou politici zapletení do velkých korupčních skandálů. Soudní slyšení Von der Leyenové o Pfizergate – potenciálně největším případu střetu zájmů v evropských dějinách – bylo příhodně odloženo na prosinec; zatímco Costův socialistický kabinet se zhroutil před necelým rokem pod tíhou jednoho z největších portugalských korupčních skandálů.

Podobně ironické je, že hlavní diplomatkou EU bude žena, která byla považována za „neřízenou střelu“ – příliš jestřábí a anti-Ruská – než, aby byla pověřena řízením NATO, což byla její původní nominace na počátku tohoto roku. V době, kdy evropští voliči vyjádřili vyšší podporu stranám, které obhajují zdrženlivost a deeskalaci války na Ukrajině (jako je Francouzské národní shromáždění), je „demokratický“ výsledek voleb opět přesným opakem.

Dohoda, kterou @EPP uzavřela s levičáky a liberály, je proti všemu, na čem byla EU založena. Místo inkluze zasévá semena dělení. Nejvyšší představitelé EU by měli zastupovat každý členský stát, nejen levičáky a liberály! pic.twitter.com/U8HoWrT7TH

— Viktor Orbán (@PM_ViktorOrban) 25. června 2024

Otázka Meloniové

Italská premiérka Giorgia Meloniová – jejíž skupina Evropských konzervativců a reformistů (ECR) je nyní třetí největší v parlamentu EU a předstihla tak liberální Renew – nebyla na neformální schůzku pozvána a byla informována až po dosažení dohody.

Podle zpráv italských médií Mitsotakis zavolal Meloniové ve středu ráno, aby ji požádal o podporu, protože jejích 24 konzervativních europoslanců může být zásadních při hlasování v EU parlamentu. Připomínáme, že stejná „koalice Ursula“ měla v roce 2019 mnohem širší podporu, ale o potvrzení von der Leyenové ve funkci rozhodlo pouhých 9 hlasů.

Podpora von der Leyenové má samozřejmě svou cenu, zvláště poté, co byla Meloniová prakticky vyloučena z dohadování o nejvyšších pozicích, přestože byla jediným významným lídrem EU, jehož pozici voliči znovu potvrdili.

Macron i Scholz byli při hlasování rozdrceni, ale přesto právě oni rozhodli o tom, kdo obsadí nejvyšší funkce v EU.

Meloniová se nespokojí s ničím menším než s postem výkonné místopředsedkyně Komise v kombinaci s vlivným portfoliem jejího kandidáta, současného italského ministra pro záležitosti EU, Raffaela Fitta. Očekává se také, že bude hledat záruky ohledně určitých politik, zejména pokud jde o zemědělství a Zelenou dohodu a také o migraci.

Kromě toho by ECR jako třetí největší skupina měla mít alespoň dva místopředsedy (namísto současného jednoho) ve 14členném předsednictvu Evropského parlamentu.

Zda Meloniová dostane to, co chce, se teprve ukáže během čtvrtečního a pátečního summitu EUCO, kdy bude potřeba přesvědčit i zbývajících 20 lídrů, aby dohodu podpořili. K nominaci však von der Leyenové stačí kvalifikovaná většina, což znamená něco málo přes polovinu členských států zastupujících 65 % populace EU a šest zemí zapojených do podpisu předběžné dohody již tvoří zhruba 60 %.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)