14.11.2023
Kategorie: Ekonomika

Dvanáct miliard pro nejbohatší

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V Německu vinou Green Dealu a přidružených fanatických politik začíná kolabovat průmysl. Co s tím němečtí politici udělají? Zbrzdí Green Deal? Odpískají povolenky? Omezí obnovitelné zdroje a zapojí zase jaderné elektrárny? Ale kdeže. Začnou padající průmysl dotovat. V plánu je 12 miliard eur jen na příští rok. Pak se uvidí. Když to padat nepřestane, a ono nepřestane, nalijí se do toho další peníze daňových poplatníků. A co na to naše republika? Rozjedeme pro průmysl také vrtulníkové peníze?

Průmysl generuje hodnotu, reálné výrobky, které vedou k prosperitě, protože se s nimi obchoduje, průmysl dává lidem práci. Rozhýbává ekonomiku. Průmyslová revoluce před 150 lety vedla k postupnému nárůstu bohatství, k nárůstu ochrany lidských práv (to ještě nebyl pojem hodný pohrdání, to se začínala chránit práva pracujících, rodin, dětí, žen), k civilizačnímu skoku přes pangejt středověkého chápání světa. Průmyslová revoluce vedla k nebývalému rozkvětu a technologickému vývoji, k civilizačním jistotám a podpoře dalšího vývoje.

S tím je utrum. Se zavedením německé politiky stran energetiky začal průmysl kolabovat. A tak si chybující Němci řekli, že jej musí zachránit. Příští rok tak nalijí do průmyslu 12 miliard eur. Můžou si to dovolit (zatím), jsou to Němci.

Podívejme se na uvažování našich politických „elit“. Vymyslely, že svět se hroutí pod náporem globálních změn. A tak vymyslely na první dobrou jediné. Musíme se zásadně omezit. Omezíme průmysl, spotřebu, výrobu, vytvoříme tak méně emisí, zachráníme svět. Páteřní ve výrobě elektřiny budou obnovitelné zdroje. Tedy slunce a vítr. A vrhly se do toho s nebývalou vervou. Po několika málo letech jsme tam, kde jsme. Ale politici neslaví, že spotřeba klesá, že průmysl kolabuje, a tím přestane vytvářet emise. Naopak, zachmuřeně začnou rozbíjet i ekonomickou stabilitu. Dvanáct miliard eur rozhází z okna. Ale pozor, rozhází ty peníze na spotřebu, kterou cíleně utlumovali. Pokusí se ji těmi penězi zase rozhýbat. Ne, blbost, ne rozhýbat, ale udržet naživu.

Zanořme se do alternativní historie našeho kontinentu. V Německu se místo Angely Merkelové dostal do čela osvícený politik. Ten si řekl, že nepůjde cestou omezování, ale cestou rozvoje. Vyhlásil by státní objednávku na čistý a spolehlivý zdroj energie. A v době prosperity by mohl dát na podporu takového rozvoje dejme tomu 12 miliard eur. A to už je něco peněz, aby se koumáci celého světa strhli v tom, jak pokročit ve vývoji malých modulárních jaderných elektráren, tokamaků, sci-fi vesmírné výrobě elektřiny či jakýchkoliv dalších možností. Vědecké fantazii by se meze nekladly.

A v tom to asi je. Meze. V alternativní historii bychom teď byli svědky revolučních objevů, největší mozky světa by pracovaly na tom, jak doskočit jako lidstvo dál. Jako na začátku průmyslové revoluce, kdy jsme náhle ze středověkého myšlení přeskočili k překotnému vývoji. Protože meze nebyly stanovené.

Jenže my žijeme v realitě, nikoliv v alternativní historii. Kormidlo držela jedna populistická Angela Merkelová, která naskočila na agendu solární mafie a se slovy o záchraně planety začala pracovat na likvidaci společnosti. Zprvu německé, zprostředkovaně pak eurounijní. Tedy i naší. A tak těch 12 miliard eur místo na vývoj jde zkrátka na spotřebu. Průmysl, který by za normálních podmínek generoval velký zisk, kolabuje a musí se dotovat z peněz daňových poplatníků, kteří tak chudnou, stejně jako průmysl, jako stát, jako všechno. Přitom chudne i podpora vývoje. Dali jsme si vinou hloupých politických rozhodnutí zpátečku. Ne přímo do středověku, ale do jakéhosi udržovacího stavu bezčasí, bez vývoje, bez výkřiků heuréka.

A co na to naše politika? Darmo mluvit. Všechny okolní země se rozhodly dotovat svůj průmysl, nebo obyčejné lidi. Ochrana před tragickým zdražením, zaviněným německou politikou nevývoje a stagnace. U nás se dotace proškrtávají, protože máme v čele rozpočtové fanatiky. Ale pozor, není to osvícenecký přístup, kdy ušetřené půjde na vývoj a technologický skok kupředu. Nic takového. Je to jen bezduchá byrokratická politika účetního bez fantazie a bez pohledu do budoucnosti. Protože jen byrokratický idiot v krizi zvedne daně. Tam, kde budou Němci biti, my dostaneme přes záda mnohonásobně víc.

CNN Prima News spočítala následující nové rozpisy na finanční rozcvičku za energie. Domácnostem prý stoupne cena až o 71 procent, energeticky náročným provozům pak stoupne platba o 113 až 200 procent. To zní jako vítězná cílová rovinka, že? Akorát cvičenci zatím jen tuší, že za cílovou páskou je jáma s jedovatými hady a štíry.

My už u nich nic takového ani nekoupíme, protože prachy nacpeme přes dotace do kolabujícího průmyslu a kolabující společnosti, abychom mohli fungovat alespoň v základním nastavení. O to víc ale budeme chudnout a dostávat se na chvost světa. Těch 12 miliard nejde na nějakou z vyšší moci tragédii, těmi 12 miliardami Němci jen žehlí následky své vlastní politiky. A budou i přespříští rok? Nejsou vidět ani záblesky, že by chtěli měnit svou politiku. Emisní povolenky, tedy umělý politický projekt, stále budou lidem i průmyslu neúměrně zdražovat život. OZE bude stále jedinou alternativou. Němci nedělají malé chyby. Oni jsou celí takoví Wir schaffen das, ale úplně všechno. I popřít zákony trhu, fyziky, civilizace.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)