22.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Důchody pro nesvéprávné otroky

Sdílejte článek:
RADKA JOHNOVÁ

Lze spoléhat na penzi od státu? Ne. Přesto musíme. Bez vlastní odpovědnosti nemůžeme být svobodní. Bez svobody rozhodování a vlastní odpovědnosti za tato rozhodnutí jsme otroky státu. Vláda nám teď ukazuje neomezenou moc otrokáře.

 

Lze spoléhat na penzi od státu? Ne. Přesto musíme. Nebo jiná odpověď: Ano, ale je to špatně. Bez vlastní odpovědnosti nemůžeme být svobodní. Svoboda je svoboda rozhodování, ale znamená i nést následky za naše rozhodnutí. Bez svobody rozhodování a vlastní odpovědnosti za tato rozhodnutí jsme otroky státu, resp. vlády. A stát, respektive naše vláda nám teď názorně ukazuje neomezenou moc otrokáře.

Na přelomu roku si vláda a další ústavní činitelé valorizovali své platy v “zákonné výši”. Vrcholným politikům, soudcům a státním zástupcům k 1. 1. 2023 vzrostly platy o zhruba 12,7 procenta. Mimo jiné to znamená, že plat ministra se zvýšil měsíčně o 22 100 Kč na částku 195 300 Kč. Platy řadových poslanců, našich zvolených zástupců, vzrostly na 102 400 Kč, to je o 11 600 Kč. A k tomu jim ještě vzrostly zákonně valorizované náhrady o 5 900 – 8 000 Kč (podle vzdálenosti jejich trvalého bydliště). Přece si nebudou při stotisícovém platu hradit dopravu do zaměstnání za své.

Současný důchodový systém je velmi nespravedlivý, asociální, jde daleko nad rámec nutné solidarity s potřebnými. „Penzijní pojištění“ není pojištění, ale daň. Daně, nikoli pojištění, jsou povinné a nemůžeme si zvolit jejich parametry.

V současné době odchází na důchodové pojištění 28 % z vyměřovacího základu, kterým je u zaměstnanců mzda (část odvádí zaměstnanec, část jeho zaměstnavatel, ale nemylme se, i tyto peníze musí zaměstnanec zaměstnavateli vydělat). Člověk, který celý život pracoval, odpracuje cca 40 – 45 let. Za tu dobu má “předplaceno” na 12 let pobírání plného platu v důchodu nebo 24 let polovinu platu. Jistě, máme průběžný systém, dnešní důchodci už někomu důchod zaplatili a totéž očekávají od další generace.

Solidarita je nutná, ale je spravedlivé, že se do výpočtového základu důchodu počítá (z osobního vyměřovacího základu, tedy z faktických příjmů) 100 % jen do částky 17 743 Kč, tedy skoro jen z minimální mzdy, která je 17 300 Kč, a příjmy, které tuto částku přesahují, se započítají jen 26 %, a navíc nad 161 296 Kč se nezapočítá nic?

Když se započítává do výpočtového základu 100% částka jen o 443 Kč vyšší, než je minimální mzda, tak je něco špatně. To už není solidarita, ale naprosto zglajchšaltované poskytování starobní dávky nezávislé na tom, jak moc a jak dobře člověk pracoval, a kolik do systému odvedl.

Dnešní důchodový systém není solidarita mezi jednotlivými důchodci, ale solidarita se státem, který obírá všechny. Tento model výpočtu trestá každou výdělečnou snahu. Na vyšší důchod mají šanci dosáhnout hlavně ti, kteří odešli do důchodu později, než měli ze zákona nárok. A vláda pak řekne, že tito lidé už mají důchody vysoké dost, a bude valorizovat všem stejnou částkou?

Valorizace důchodů v závislosti na inflaci byla zakotvena do zákona proto, aby vlády o své libovůli nemohly okrádat důchodce o výše popsanou almužnu. Současná asociální vláda se ovšem rozhodla, že procentní výměra se zvedne nikoli o zákonnou výši 11,9 %, ale jenom o 2,3 % z procentní výměry. Průměrný důchod se měl navyšovat podle zákona o 1 771 Kč, vláda chce protlačit parlamentem navýšení pouze o 756 Kč. Jak píší mainstreamová média, stát tím ušetří jen letos 20 miliard korun.

Vládci říkají lidem, že si musí spořit. Ne vždycky se to vyplatí. Uměle vyvolávaná inflace úspory znehodnocuje. Inflace se vyplatí jen zadluženému státu, který splácí své úroky a dluhy inflačními penězi. Možná i proto ti, kteří vládnou, dělají všechno možné, aby se naše úspory znehodnocovaly. Z poslední doby např. umělé vyvolávání inflace prostřednictvím intervencí ČNB na oslabování měny. Na úrovni EU tzv. kvantitativní uvolňování, česky: tištění peněz. I když už se dnes ani netisknou, jen účetně vypisují. Deficitní rozpočty (mimo jiné např. včetně plateb za nespotřebované vakcíny nebo za sociální dávky “uprchlíkům” v luxusních automobilech). 15. 2. 23 zveřejnilo ministerstvo financí na Twitteru, že “výdaje státu a samospráv spojené s příchodem uprchlíků z Ukrajiny před ruskou agresí dosáhly do konce ledna sumy 28,5 miliardy korun. Z toho šlo 20,6 miliardy ze státního rozpočtu. Největší část výdajů, konkrétně 9,7 miliardy korun, šla na sociální dávky pro uprchlíky. Výdaje na zajištění zdravotní péče dosáhly 4,9 miliardy korun.”

Stát se chová jako diktátor, vládce nesvéprávných dětiček, polootroků. Asociální stát dorovnává výši nízkých důchodů z „pojištění“ těch, kteří odvádějí povinně vyšší důchodové pojištění. Je to stejně absurdní, jako by stát více vydělávajícím odebral část výplaty a přerozdělil ji těm, kteří vydělávají méně. Nebo snad vezme těm, kteří mají málo, a dá těm, kteří vydělávají více? Viz ústavní činitelé z úvodu. Všimli jste si, že plat ministrů, kteří rozhodují o nevalorizování důchodů podle zákona, vzroste měsíčně o částku převyšující celý průměrný důchod?

Své zastupitele si lidé volí proto, aby zastupovali jejich zájmy, i ministři jsou tedy “zaměstnanci” občanů. Asociální vlády, které jako první hodí přes palubu své nejzranitelnější spoluobčany, nekončívají dobře. Čistě metaforicky, v českých zemích máme starou tradici defenestrace.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)