10.11.2022
Kategorie: Ze světa

Dopadlo to jako vždycky … komunisté v Grazu po roce vlády

Sdílejte článek:

INFO

Velmi hořký konec může mít loňské senzační vítězství rakouských komunistů ve Štýrském Hradci (Graz). Místní kontrolní úřad totiž dospěl k závěru, že radnice, vedená poprvé v historii města komunistickou starostkou, už zřejmě nebude schopná splácet dluhy, které si za krátkou dobu nadělala. Štýrskému Hradci tak hrozí nejen insolvenční řízení, ale i nucená výměna ve vedení města a nové volby.

Když před rokem Rakouská komunistická strana (KPÖ) porazila v komunálních volbách v Grazu dosud vládnoucí lidovce, byla to událost, které se dostala do mnoha evropských médií.

A není divu. Nebývá právě zvykem, aby komunisté, kteří v Rakousku v celostátním měřítku nedosahují ani jednoprocentní podpory, ovládli volby v hlavním městě jedné z rakouských spolkových zemí. Shodou náhod jde navíc o město, v němž se narodil slavný hollywoodský herec a pozdější republikánský guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.

Jenže KPÖ má přece jen ve Štýrsku historicky mnohem vyšší podporu než jinde v Rakousku a její specifické postavení je z části dáno možná až charitativním chováním jejích členů.

Bývalý předseda štýrských komunistů Ernst Kaltenegger proslul tím, že si jako městský a zemský radní ponechával ze svého příjmu pouze částku, odpovídající průměrnému rakouskému platu. Zbytek doslova a do písmene rozdával celé roky chudým.

Kalteneggerova nástupkyně a současná komunistická starostka Grazu Elke Kahrová zase získala ve městě všeobecnou oblibu tím, že se jako radní pro bydlení angažovala ve shánění bytů pro méně majetné rodiny a poskytovala jim i důležitou poradenskou činnost. A také (jako všichni štýrští komunisté) rozdávala část platu chudým.

Zmrazení nájmů

To, že komunisté loni na podzim v Grazu získali 29,8 % hlasů a porazili dosud vládnoucí lidovce, nebylo proto pro znalce místních poměrů zase až takovým šokem. Spíše se s napětím očekávalo, co komunisté na radnici vlastně provedou, zda se jejich komunistické představy o rovnosti nějak vtělí i do každodenní radniční politiky.

Vedení města se ujala nová komunistická starostka Elke Kahrová, která vytvořila koalici se Zelenými, vyztuženou navíc formou „tiché podpory“ ještě sociálními demokraty. Nová koalice mimo jiné slíbila, že nebude zvyšovat nájmy v obecních bytech, část úředníků přesedlá ze služebních aut na kola a všechny investice ve městě budou podřízeny auditu z hlediska jejich dopadu na klima a životní prostředí.

A výsledek? Rakouské noviny Kleine Zeitung dnes přinesly jako první šokující zprávu o tom, že Grazu po roce vlády komunistů hrozí insolvence. 

Novinářům se totiž dostal do rukou důvěrný dopis, který poslala městské radě ve Štýrském Hradci místní pobočka Rakouského kontrolního úřadu. Kontroloři otevřeně varují před příliš napjatým rozpočtem, zatíženým mnoha dluhy, které radnice zřejmě nebude schopna splácet.

Miliardové dluhy

Už při červnovém schvalování takzvaného dvojitého rozpočtu na roky 2022/2023 měl Graz s 290 000 obyvateli dluhy ve výši 1,6 miliardy EUR (40 miliard korun), které podle radních prakticky nejde snížit.

Manfred Eber, radní pro ekonomiku za KPÖ, naopak navrhl řízené zvýšení zadluženosti až na 1,9 miliardy EUR do příštího roku a do pěti let dokonce na 2,4 miliardy EUR (61 miliard korun). Naproti tomu by se radnice zavázala k investicím ve výši 1,2 miliardy EUR.

Takový plán hospodaření se ale kontrolnímu úřadu vůbec nelíbí a zcela reálně varuje před insolvencí, která by mohla být na město vyhlášena už do dvou měsíců. Radniční koalice se snaží hrozbu odvrátit slibem, že do příští středy připraví „střednědobý plán“ konsolidace dluhů, které by měl insolvenční řízení odvrátit. Opozici to ale nestačí a požaduje mimořádné jednání zastupitelstva.

„KPÖ ztratila kontrolu nad městskými financemi,“ komentoval finanční situaci města radní za hnutí Neos Philipp Pointner. Pokud by byla na Graz vyhlášena insolvence, znamenalo by to s největší pravděpodobností i konec koalice, vedené poprvé v historii města komunisty. V případě insolvenčního řízení by byl totiž na radnici dosazen vládní komisař, který by spravoval městské finance místo zvolených radních. A město by muselo už v příštím roce vypsat nové volby.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)