10.12.2024
Kategorie: Ze světa

Dobrý kšeft?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Situace v Sýrii probudila plno analytiků k činnosti. Rychlost, se kterou byla skončena vláda Bašára Asada, překvapila celý svět. Ptáme se tedy, co se mohlo stát.

Povstalecké skupiny, nikoli opozice, obsadily Damašek po rychlém postupu zemí směrem od východu. Ještě nedávní teroristé se stali legitimními správci Sýrie. Bez přimhouření oka patřícího Západu by to nešlo, za jeho podpory ano. Připomeňme si, že Sýrie je bohatým státem na ropu i zlato. Spojené státy jsou pro změnu zadluženy, tamní ropu kradou už plno let a několik tun zlata se hodí krachujícímu obrovi vždy. Zeptejte se, kam zmizelo to z Iráku či z Libye. Navíc ropou by nyní mohly USA zásobovat za slušný peníz tankery přes Středozemní moře Evropu. Asad dělal vše proto, aby západní potřeby Sýrie zrovna neuspokojovala. Byl tedy na stejném, seznamu, jako Kaddáfí, Husejn a udržel se z nich nejdéle. Váz mu nezlomil ani Islámský stát.

Vzápětí po pádu Asada vnikly na území Sýrie izraelské jednotky. Zatímco islámští fundamentalisté rabovali palác dosavadního prezidenta, který zdaleka nebyl tak neoblíbený, jak nám tvrdí západní média, Izrael uspokojuje své náhle vzniklé územní nároky a rozšiřuje své pohraničí. Kde je Izrael, tam jsou i zájmy USA. Rusi zůstali vcelku pasivní, přestože jsou schopni tamní situaci vyřešit. Je tedy možné, že jde o prachsprostý obchod? Dohodli se Američané s Ruskom na jisté směně, kdy za nulovou obranu Asadovy vlády získá Kreml volnou ruku v otázce Ukrajiny? Přítomnost Asada v Moskvě tomu nasvědčuje. Pro něj i pro Rusy bylo již složité držet moc nad roztříštěnou Sýrií, zůstat tam by bylo nemožné a nebezpečné. Sýrie byla sekulárním státem, samotný Asad není muslim, takže hledat azyl u arabských šejků by bylo nelogické. Ruská federace je tedy asi dobrým místem, navíc přátelským.

Jde li skutečně o takto vysokou hru, pak všechny ty hlášky o facetu Putinovi jsou směšné. média včetně Seznamu zase vytváří naivně průhledné teorie. čas a velký vliv na další události může mít výměna stráží v Bílém domě. Samozřejmě je zde pořád obrovské riziko konfliktu mezi Západem, Izraelem a jejich protivníkem Íránem. za zády Rusko. Jenže to už bychom byli na prahu světového konfliktu.

Důsledkem státního převratu v Sýrii může být další migrační vlna, zároveň existuje možnost návratu části Syřanů z Evropy zpět domů. Jaká bude realita, to ukáže blízká budoucnost. Může se stát, že jih si zabere Izrael, severozápad Turci a východ si podrží Američané. Což by byl faktický konec Sýrie, země s bohatou historií Rusi Sýrii nepotřebují, Ukrajina je hodící se více.

Upozorňujeme, že jde pouze o naši teorii a můžeme se mýlit. Blízký Východ je díky složitým, často nepřehledným vztahům nevyzpytatelným kusem světa. Berte to tedy prosím s nadhledem, je to prostě úvaha, jak by to mohlo být. A uvidíme, nakolik byla správná.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)