16.4.2024
Kategorie: Společnost

Datovky, které se množí jako blechy

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Datové schránky, zřizované a spravované Ministerstvem vnitra ČR. Provozovatelem je Česká pošta. To je ta Česká pošta, která si v rámci konkurenčního boje protáhla doručování zásilek až na čtyři dny. Jsou v republice lidé, kterým se ze zákona množí datové schránky jako blechy.

V roce 2015 jsem si jako fyzická osoba datovou schránku založil. Nemám rád chození na úřady, nikdy jsem ho rád neměl, tedy jsem po možnosti nechodit tam vůbec skočil. Zpočátku mě i s datovkou a přes datovku úřady vyzvaly, abych se přesto dostavil před nadšený obličej úřednice s dokumenty, které jsem zaslal datovkou. Jinak funguje, jak má.

Funguje mně, který za vrchol své podnikatelské činnosti považuje to, že s řádným podnikatelským rizikem vyjde před dům. Ale jsou tu i jiní. Ti, kteří svět dobývají všemi dostupnými prostředky. Napsal mi pán, kterému se datové schránky pod rukama pomnožily na neúnosnou mez. První datovou schránku mu zákon nařídil jako zřizovateli s.r.o. Dobré, zrychlí to komunikaci s úřady. Ale druhá datovka mu přilétla, protože vlastní IČO. Na stejné jméno, na stejné rodné číslo, druhá datovka. Pozor, jako třetí mu přilétla ze zákona i datovka jakožto členovi profesní komory. Třetí datovka, kterou musí pán obhospodařovat.

Ale pozor, není všem datovkám konec. Skrze tři již existující datovky může pán s úřady komunikovat jen jako s.r.o., jako právnická osoba, jako podnikatel, jako člen komory. Nesmí ji použít jako občan. Tedy pokud si jde vyřídit svou vlastní osobní záležitost. A protože nemá datovou schránku jako fyzická osoba, musí s dokumenty na poštu.

I vyrazil, potřeboval poslat listiny s ověřeným podpisem. Na pobočce začal střet s realitou České pošty, která má spoustu práce s prodejem autíček, pojištění, nůžek na papír, vystřihovánek nebo zavíráním poboček, tak nemá příliš času na poštovní služby.

Dnes podáte, zítra dodáme, stálo na autech České pošty ještě před několika málo lety. To už pohříchu nefunguje. Pán se na přepážce dozvěděl, že nestačí podat dopis rekomando. Česká pošta ho nedodá do druhého dne. Česká pošta zásilku dodá až za čtyři dny. Je to totiž Česká pošta, která svůj byznys postavila na tom, že bude neefektivní, pomalá a svůj koníček nadepsaný slovy – nebyli jste zastiženi, zásilku máte na pobočce – dovede do dokonalosti. Když si pán připlatí čtyři koruny, dozvěděl se na přepážce, doručí zásilku pošta za dva, ne za čtyři dny. No, neberte to. Pak přišla nabídka za tři koruny navíc. Za tu obdrží pán SMS zprávu o doručení. Zaplatil si doručení za dva dny a z pošty odcházel s těžkou hlavou, že si bude muset založit čtvrtou datovou schránku. Jako fyzická osoba. Protože to, co se z České pošty stalo, to je stav nanejvýš kuriózní.

Je to určitý směr vynucené digitalizace. Tak zneschopnit a znepříjemnit služby České pošty, že člověk s povděkem do datovky nacpe i dárky k Vánocům, které chtěl poslat příbuzenstvu na druhé straně republiky. Protože s Českou poštou v její fyzické podobě už nechce nic mít. Jen ta neefektivita se nám pomalu přelévá i do datových schránek. Proč nejde založit datovku na základě rodného čísla a v rozhraní ovládání schránek udělat přepínací volbu, z jaké polohy své existence chce člověk s úřady komunikovat. Přepne si na existenci fyzické osoby, odešle dokument, přepne si na právnickou osobu, odešle dokumenty… to vše v jedné datovce, vstřícné, ohleduplné bez tradičního bordelu, který vznikne, když jde stát dělat něco s dobrým, špatným, nebo jakýmkoliv úmyslem. Takhle jsme zase u jediného – kdo na tom vydělává? Komu plují kapříci z erární kasy?

Jako pouhá fyzická osoba si ovšem datovky chválím. Na úřadě jsem nebyl, ani nepamatuju. Což mi ušetřilo půlku života.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)