2.3.2023
Kategorie: Společnost

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS také SPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

Slýchávali jsme, že doručení dopisu do datové schránky úřadu je PROKAZATELNÉ a NEZFALŠOVATELNÉ a DOLOŽITELNÉ a DOHLEDATELNÉ. A že tedy vůbec nehrozí situace, kdy vám třeba pošťačka doporučené dopisy stopí, nebo že jej na úřadě zapřou či zahodí. A ono, řečeno slovy klasika, “hovno hovno slavný sůde“.

Dnes se totiřž na Idnes objevil článek o podivných machinacích na Jurečkově ministerstvu. To, kdo koho vydíral, kdo koho šikanoval a kdo koho vyhodil ovšem nyní není to nejdůležitější. Tím nejdůležitějším je několik vět z článku:

Bylo to 18. srpna loňského roku a zpráva odešla do datové schránky ministerstva práce a sociálních věcí. Tam zpráva zmizela.
………
Na ministerstvo nebyla pošta doručena. Metodik spisové služby zjistil, že písemnost byla na straně ministerstva stornována. Příčinu nebylo možné určit.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jurecka-cistka-urad-prace-sadilkova-najmon.A230228_200359_domaci_dyn?zdroj=otvirak

Dochází vám, co jste právě četli ? Ano, přesně. Správní orgán či úřad může ze své datové stránky nechat ZMIZET Vaše podání či zprávu, jsou li k tomu ty správné důvody . Dokonale, nedohledatelně a a ve Váš neprospěch.

Ano, ve Váš neprospěch. Platí totiž, že se datová zpráva považuje za doručenou AŽ OKAMŽIKEM JEJÍHO DODÁNÍ DO DATOVÉ SCHRÁNKY ÚŘADU.. Tedy NE okamžikem odeslání. Bude li mít systém chybu, poruchu, lag nebo cokoliv, jde to k tíži odesílatele. Viz např. judikát 9 Afs 28/2010 – 79 , který jasně uvádí, KDY se považuje písemnost za doručenou.

Pokud úřad zprávu ze své schránky vyzmizíkuje, máte problém VY, JAKO ODESÍLATEL, nikoliv úřad. Řečeno polopatě, jste to vy, kdo zodpovídá nejen za bordel a chyby, vč. chyb systému třeba vzniklé hackerským útokem, ale i za zlou vůli úředníků.

Tak mě tedy napadá, k čemu ten celý slavný humbuk s povinnými datovými schránkami byl, když v podstatě z pohledu občana či úředníka nijak nebrání státní a úřednické zvůli. Mohou li ovšem datové zprávy mizet ze schránky ministerstev, je jen otázkou kdy mohou zmizet také z vaší datové schránky nebo datového trezoru.

Každopádně vysloveně “kreativní”, řekli bychom zákeřný přístup úředníků, kteří spoléhali, že dokumenty, nejsou li v datovém trezoru, za určitou dobu z DS zmizí – jmenovitě tím, že si na tu dobu počkal, a potom vydal odlišné rozhodnutí. , se zřejmě brzo hoodně rozšíří.

Z roků 2000 si pak docela dobře pamatuji causy například konkurzní maffie a podvodů, kde hrálo roli zmanipulované “nedoručení” výzvy a tím ztráta možnosti oběti bránit se . Zdá se, že ta doba je tu zpět, stačí jen ,když bude mít nějaký úředník, politik, nebo gang podvodníků dostatečnou finanční, nebo politickou motivaci.

Obiter dictum bych ještě dodal: Není den, kdyby zde nevyšla napovrch nějaká causa. Kéž by ovšem zdejší novináři byli stejně důslední i v minulosti, při odhalování svinstev nemajitele a jeho kliky . Ovšem to na věci, jakým průserem je odhalení toho, že na datové schránky nelze spoléhat, je jen slabý odvar.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)