4.6.2024
Kategorie: Politika

Danuše vs. Filip

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Předvolební televizní debaty jsou většinou směsí nekorektní práce moderátorského týmu, napadání protistran a snahy poškodit konkurenci. Proto se na ně dívat je kontraproduktivní a často velmi záměrně záporně ovlivňující. Chcete li dát někomu hlas, musíte ho sledovat déle a jeho linie táhnoucí se předvolebním děním musí být konzistentní. Proto většinu těchto debat moudří lidé nesledují a není k čemu se vyjadřovat. Chybějící nestrannost médií jen dokresluje tento stav. Přesto jsme si po mnohých reakcích na sociálních sítích pustili záznam diskuze vedené paní Wolfovou na CNN Prima.

Střet Nerudové s Turkem by při inteligentním vedení pořadu dopadnul jednoznačně pro lídra kandidátky do evropských voleb Přísahy a Motoristů Filipa Turka. Plán byl však jiný a liberální televize předem určila taktiku. Ke cti Nerudové lze přičíst vynikající přípravu ze strany jejích marketérů snažících se eliminovat její časté bláboly, reakce na stranické průšvihy nových kolegů ze strany STAN, mezi které se čerstvě zařadila, a připravujících veškeré očerňující podklady na protivníka. K tomu jim pomohla i Bobošíková, která z nám neznámých důvodů útok na Turka začala, a jen ona ví, na čí popud. To je asi tak všechno, za co lze Nerudovou pochválit, protože zbytek bal tragický.

Nerudová dlouhodobě papouškuje názory jiných, staví se do pozice zkušené ekonomky, ke které má dále než lenochod ke sprintu, absolutně není schopná něco rozebrat do hloubky a její tlachání dává za pravdu těm, kteří o ní říkají, že je hloupá. Je to trochu špatné ocenění, ona je ve skutečnosti na tom ještě hůře. Mimo naučených frází o pár větách není schopna vstřebat více informací, zanalyzovat je a ponořit se do větší hloubky jakékoliv problematiky. Něco tak povrchního se jen málokdy vidí a pravděpodobně nebýt zájmů sponzorů Danuše, asi by neexistoval důvod vzestupu z ničeho zrozené hvězdy naší politiky. Nerudová je ukázkou toho, jak málo stačí k popularitě a nominaci do výšek, ve kterých se pohybovat znamená mít dostatečný příjem a vliv. Ignorace škraloupů jejích i spolustraníků, to už byla zase práce Wolfové. Je za ni placena a při vynechání jistých morálních zábran lze vést diskuzi tak, jak byla vedena.

Filip Turek je živel, který vlétl do politiky ještě rychleji než Nerudová. I za ním stojí určití vlivní lidé, ale tak to v politice prostě je. Turek je člověk relativně mladý, prošel podnikatelskou sférou a ano, jeho koníček ho předurčuje k nepřátelství ke Green Dealu, Great Resetu a vzhledem k určité zdravé míře ,,machovství“ i k odporu vůči genderové zvrhlosti. To není nerespektování jistých odlišností, ale jedná se o použití selského rozumu a uznávání přírodních zákonů. Bohužel ještě nemá dostatek politického nadhledu a v zmíněné debatě se nechal strhnout k zbytečnému hašteření. Choval se jako normální člověk používající rozum. Nechal zasahovat do svého soukromí, což mohl odmítnout jednou větou a požadovat po Nerudové vysvětlení kauz s ní spojovaných. Pravděpodobně poprvé tvrdě narazil na praktickou ukázku drsných politických čachrů, manipulací a mediálních tlaků. A je třeba říct, že existence koučů připravujících lidi na střet se zkušenými moderátory je vcelku potřebná a neprojít kursem chování v takovéto debatě je jisté riziko.

Nerudové je koncentrovaná hloupost, její kandidatura kamkoliv je výsměchem stejně, jako pedagogická práce na jakékoliv vysoké škole. Turek doplácí na jistou naivitu a krátkou dobu v politice, nicméně samozřejmě má svou historii a prochází vývojem stejně jako každý jiný. Jeho názory však pozitivně rezonují mezi lidmi vnímajícími idiocii dnešní doby. Debata na CNN Prima může pár lidí ovlivnit. Ale ve skutečnosti inteligentní člověk chápe záměrně vyvolanou dramatičnost, za kterou jsou moderátoři placeni. A je li jejich nestrannost pouze hranou snahou, nečekejme vytvořené reálně stejného prostředí pro obě strany. Zkuste uvažovat po svém a ne tak, jak se po vás chce. Nikoho neprosazujeme, nebudeme napovídat tím, že budeme říkat, koho preferujeme. Jen přiznáme, že to není Pětikoalice. Je to jen na vás.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)