
ČR jako figurant experimentu, co se stane, když při jízdě z kopce začnete šlapat do pedálů
ŠTĚPÁN CHÁB
Byrokratické peklo, které upřednostňuje průměrné, které lpí na právním formalismu, které ubíjí jakoukoliv snahu něco skutečně dělat a někam tu káru plnou rozesmátých úředníků dotlačit a za zemi se nestydět. To by mohl být podtitul České republiky v nějakém nesmírně dlouhém, na statickou kameru natočeném a nudném filmovém cyklu. Ze série cestopisy pro masochisty.
Advokát a odborník na veřejné zakázky Jiří Harnach popsal novoty z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Investovali jste týdny práce, vypracovali unikátní řešení, nabídli konkurenceschopnou cenu. Nakonec jste vyloučeni kvůli formálnímu nedostatku v prokazování kvalifikace, který by ještě před rokem nebyl problémem. Důvod? Změna v interpretaci pravidel podle aktuální rozhodovací praxe ÚOHS, o které jste nevěděli,“ píše Harnach v tiskové zprávě Epravo.
Jako kdyby byl celý systém psaný na triko byrokratovi. Protože jemu má přece sloužit systém, to on má kontrolovat a všechno řídit.
Představme si rychlost stavebního řízení. Světová banka rychlost našeho stavebního řízení umístila na 157. místo ze 190 posuzovaných. Krásné umístění. OECD informovala, že u nás trvá získat povolení průměrně 246 dní. U větších projektů pak dokonce přes pět let.
Teď si dovolím malé srovnání s tygrem efektivity Evropy. S Estonskem. U nás trvá získat stavební povolení průměrně 246 dní, v Estonsku to trvá průměrně 31 dní. S výjimkou hlavního města Tallinu, kde trvalo získání povolení průměrně 154 dní. Ten minulý čas není náhodný. 154 dní to bylo v roce 2020. Do roku 2023 dokázali Estonci i tady zapracovat a srazit průměrnou délku získání povolení na 63 dní. Dejme porovnání s naším hlavním městem. Analýza společnosti Deloitte hlásí, že získat stavební povolení v Praze trvá pět let. Ale polepšili jsme si. V roce 2008 to trvalo sedm let, hlásily Novinky. A co víc, od roku 1998 jsme si povolení prodloužili třikrát. Ale i tak, v Tallinu 63 dní, v Praze přes 1800 dní. Ten rozdíl je, přiznejme si, trochu překvapivý.
Světová banka dělala srovnání byznysové přívětivosti států pod názvem Business Ready 2024. Estonsko se ocitlo bezkonkurenčně na prvním místě. Česká republika se ani nedostala do žebříčku. Předběhly nás takové země jako Rwanda, Kostarika, Rumunsko, Bulharsko, Peru nebo Indonésie. Zajímavé u tohoto žebříčku je pak místo Slovenska. To si odneslo podle Světové banky příjemné osmé místo. Už i tohle našim bratřím musíme závidět. A aby toho nebylo málo, tak ze stejného žebříčku na naše ideology ve Strakovce vykukují i jimi nenávidění Maďaři, kteří se hřejí na pátém místě. Jak se zdá, některé země to po pádu socialismu zvládly. My padáme a padáme a jako světlo na konci tunelu vidíme jediné, baterku byrokrata, který si svítí na lejstra, jestli máme tak strmý pád vůbec povolený.
U nás má státní moc neustále pocit, že k efektivitě a prosperitě se můžeme probetonovat přes zbytnělou státní správu. Že každé nařízení navíc nás udělá neprůstřelnějšími, lepšími, šťastnějšími. Přitom je zcela očividné, že sami sebe konzervujeme do jakési pokroucené formy strnulosti, v které chceme, aby nás archeologové našli zavalené v úřednických lejstrech jako komáry zalité v jantaru.
Každá vláda, která ve Strakovce od revoluce strašila do budoucích učebnic dějepisu, se podepsala na nastalém stavu naší ubyrokratizované společnosti a republiky. A pokud, jako že v to ani nedoufám, nenastoupí někdo, kdo to vezme od podlahy a zruší naprostou většinou byrokratického nánosu, který má každý v této zemi na zádech, z problémů se jakživo nevymotáme. Upozorňuju a stále upozorňovat budu, že relativně bohatou zemi z nás dělá převážně zahraniční kapitál. A ten začne odcházet o to dřív, o co dřív mu dojde, že se transformujeme na komáry v jantaru, nikoliv na ekonomického tygra Evropy a světa.
- Jsme na pokraji něčeho, co bude velmi důležité pro celý svět - 17.4.2025
- Co týden dal - 17.4.2025
- Francie už zase hoří - 17.4.2025
No a co? Když je u nás vrcholem studia popletologie a náš hlavní popletolog Fiala si splete pedál plynu a pedálem brzdy, tak se pak nedivme
Ono je to i tím, že všude na úřadech jsou „odborníci“ s úředním glejtem, kteří ale o problématice ví jen málo, a tak kontrolují, která papíry jste dodali a co je v nich. No a ty papíry jste dostali od dalších odborníků … a rozhodnout se vlastně nechce, aby to nebylo na nich
30 max 60 dnů je úřední lhůta , tohle je dokonalý buranský banderostán
Naše byrokracie je stabilní, nezničitelná a neměnná, jako geologické podloží, na němž se ČR nachází.