10.2.2025
Kategorie: Ekonomika

Co to je za dobu?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Není to ještě tak dávná historie, kdy byl svět tak nějak zdravější. Měny byly kryté zlatem, později majetkem státu. To sice zavánělo alibismem, ale pořád byly peníze tak nějak odpovídající schopnostem těch, kteří je spravovali. Mimochodem, občas se pousmějeme starým filmům a vzpomínkám na to, jak se dala ošulit pracovní doba, ale uniká nám, že tehdejší společnost byla možná mnohem pracovitější, šikovnější a produktivnější než ta dnešní.

Momentálně žijeme v době, kdy se peníze tisknou dle potřeb vlád, o krytí zlatem už nelze ani snít. Takové měny, jakými jsou dolar či euro, nejsou rozhodně podloženy ani vzácným kovem, ale ani výkonnými ekonomikami. Občas je třeba se zamyslet, proč si ty papírky doplněné ochrannými znaky ještě vůbec drží svou hodnotu. Naopak rubl se dle informací vrátil ke zlatému standardu a v podstatě by měl mít svou reálnou hodnotu. Česká republika se po tzv. Sametové revoluci zbavila zlatých zásob a ČNB se nyní snaží nakoupit žlutý kov zpět. Ovšem mnohem dráž, než ho kdysi prodala, navíc si ho klidně uloží do trezoru v zahraničí. To hlava nepobere. Nehledejte v tom logiku, v té době se odsud vyprodalo vše, co mělo nějakou cenu. Jen Budvar čekal na to, až ho bude chtít Pekarová Adamové někomu „střelit“. Zatím se jí to nepodařilo.

Možná nám uniká zákonitost makroekonomiky a profesorka Švihlíková, které si nesmírně vážíme pro otevřenost, autentičnost i znalosti, by nám vše polopaticky vysvětlila. Nicméně pokud to velmi zjednodušíme, oběh peněz už je mnohem virtuálnější, než tomu bývalo dříve. Přispívají tomu i banky a v neposlední řadě kryptoměny. Nám pamětníkům toho, kdy bylo třeba nosit u sebe hotovost vždy a všude, připadá tento svět postavený na hlavu. Neschopnost lidí uvědomit si, že banky drží všechny své klienty a uživatele pod krkem nebo na vodítku, je zarážející. Virtuální pohyb peněz pomocí plateb kartami, různých převodů, úvěrů z něčeho, co banky v trezorech rozhodně nemají a dalších fíglů je prostě mimo logické myšlení. Jistě, lze si představit, že má banka v hotovosti určitý obnos k dispozici, s tím poté hospodaří. Ale tak tomu dávno není. Celý bankovní sektor je propracovaným systémem předurčeným k bohatnutí jedněch a držením v poslušnosti druhých.

Virtuální měny a kryptoměny jsou další boudou. Jistě se najde mnoho těch, kteří je budou obhajovat, nicméně jedinců bohatnoucích na obchodování s nimi je mnohem méně než těch poškozených. To je přírodní a ekonomický zákon. Síť účtů, ke kterým nesmíte ztratit heslo, tím i přístup, který se nedá nijak získat zpět, je snadno zneužitelná. Prostě ji v jednu chvíli vypnou a správce účtů je vyčistí. Ostatně v době, kdy telefony vydrží 2 roky, pak občas padnou a po restartu zmizí vše, je riziko ztráty přístupu veliké. Dalo by se pokračovat, je třeba si však uvědomit, že tvůrci vlastních virtuálních měn se zcela v poklidu s Vaším ziskem i teoretickými úsporami v klidu vytratí a Vy budete jen „čučet“ na prázdný displej. Těch případů už známe mnoho a částky ztracené v prostoru, ke kterým se nedá dostat, jsou astronomické. Navíc uměle vytvořené hodnoty kryptoměn se mění tak razantně a nečekaně, že spoléhat na ně může jen zmanipulovaný šílenec. Je to v podstatě obrovské kasino podporované bohatnoucími elitami a dotované pitomci.

Možná jsme staromódní, ale podobný vztah máme i ke kartám. Jistě, jejich užívání je pohodlné, ale také extrémně riskantní. Lze je s jistým přimhouřením oka pochopit ve firemním provozu, kde mohou napomoci k přehledu o platbách, nicméně u rozumných obchodníků neochotných ztrácet zbytečně část zisku a dotovat banky s nimi nepochodíte. Kde ano, poplatky obchodu zaplatíte v ceně zboží, která by mohla být třeba o 4% nižší. V podstatě na to doplácí i ti platící v hotovosti, protože vyšší cena většinou platí pro všechny. Bankovní sektor je jedním z největších příživníků na systému. Všechny následné půjčky, hypotéky a další bankovní služby jsou tu především na to, abyste byli uchytitelní za „koule“ a kdykoliv bylo možno je pořádně zmáčknout. Ženy o tom možná neví, ale muž může říct, že po takovém „úrazu“ slíbí a udělá cokoliv. Krádeže karet, peněz z účtů podvodníky a podobné ztráty už jsou jen detailem.

Cokoliv, co máte kdesi v bance, není Vaše. Pouze to budí dojem, že je. Stačí zavrávorání banky, krach státu, zvůle bankéře a nemáte nic. Vůbec nic, protože i pojišťovny jsou součástí bankovního a státního mocenského sektoru. Navíc ani národní banky nepatří státu, celou tu pyramidu vlastní soukromé subjekty. Včetně FEDu, po kterém teď chce Trump šlapat. Je tedy třeba si zapamatovat. Co máte doma a dobře schované, to Vám nikdo nevezme. Když budete přemýšlet, vyhnete se snahám berňáku evidovat tento majetek. Budou nám házet klacky pod nohy, dělat vše pro maximální kontrolu (to je další důvod k existenci bankovního systému), vyžadovat poslušnost, ale i tak hotové peníze, zlato, šperky a drahé kameny, případně jiné drahé kovy budou vždy cestou k jisté svobodě. Máte karty a hotovost nenosíte? Jste tedy závislými na vůli jiných. Používáte je? Jste poslušné, pohodlné a myšlení neschopné ovce. Neurážejte se. Víme, že vše směřuje k tomu, aby to jinak ani nešlo. Jenže Vy tomu napomáháte místo toho, abyste se vzepřeli. Rozhlédněte se kolem sebe a řekněte upřímně, že tomu tak je. Třeba Vám to dojde, až budete tupě zírat na vypnutý terminál. Jakýkoliv.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)