13.3.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Co se chystá?  Na zámek svolávají šafáře…

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

U příležitosti oslav 25. výročí vstupu ČR do NATO se rozhlaholily jásavé, propagandistické trubky. No představte si, náš veleúspěšný a lidem milovaný premiér, Petr Fiala, obdržel pozvánku do Bílého domu! 15. dubna pojede do Ameriky a tam ho přijme samotný president USA! Úžasné, že? Ale žerty stranou. Zrovna dneska do Washimgtonu míří polský premiér a to v doprovodu presidenta Dudy. Skoro to vypadá, jako by si ty šafáře z východní Evropy začali zvát na koberec. A to může být vážné.

Poláci se důvodem pozvání nijak zvlášť netajili. Podle serveru wpolityce bude  předmětem jejich rozhovoru s Bidenem “bezpečnost naší části Evropy”. Tato bezpečnost má, podle vyjádření presidenta Dudy, spočívat v tom, že Rus nesmí na Ukrajině zvítězit. Protože prý současný ruský imperialismus ohrožuje celou Evropu a v důsledku toho i svět… Takže to vypadá, že si budou, se současným vedením USA, velice dobře rozumět. Nicméně z jejich banálních a tak nějak očekávatelných ideologických keců, vykouklo i jedno konkrétní, čertovo kopýtko. Duda zmínil i jakési jednání o plánu, jak přesvědčit členy NATO o potřebě zvýšit výdaje na obranu na 3 % HDP.

O českém výjezdu za oceán se toho zatím tolik neví. Média melou jen obvyklá klišé a ideologické plky typu: „oba lídři budou spolu jednat o posílení americko-českého partnerství, potvrdí trvající podporu bránící se Ukrajiny a proberou řadu společných priorit včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí a demokratických hodnot.” O něco konkrétnější byl jen český velvyslanec ve Washingtonu, Miloslav Stašek. Spojené státy americké, podle něj, považují Českou republiku, společně s Polskem, za největší partnery ve střední Evropě. Pochopitelně, že kvůli Ukrajině. Moc se jim třeba líbí nedávná česká iniciativa na nákup granátů. Ve Washingtonu prý měla vynikající ohlas… No bodejť by taky neměla. Kongres prachy na Ukrajinu blokuje, a tu se našli ochotní Evropané, kteří část nákladů zatáhnou ze svého!

Teď si to dejme do souvislosti s aktivitami francouzského presidenta Macrona. Ten v posledních dnech stlouká dohromady jakousi „koalici ochotných”. Sdružení zemí, které by riskly poslání svých vojáků na Ukrajinu. Většina evropských zemí ho s touhle myšlenkou sice vypoklonkovala, ale našli se i hujeři, kteří by do toho šli. Nepřekvapivě Poláci a Pobaltské země. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski prohlásil, že vyslání vojáků na Ukrajinu není nemyslitelné a francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné, byl v pátek velmi vstřícně přijatý v Litvě, kde presentoval myšlenku, že zahraniční jednotky by mohly Ukrajině pomoci v oblastech, jako je odminování…. Takové ušlechtilé, mírové gesto, že? Ale kdo si něco přečetl o Americké válce ve Vietnamu, tak ví, že to také začínalo vysláním poradců a instruktorů.

Co by takový souběh událostí mohl pro nás znamenat? Ukrajinská fronta je před zhroucením. Už i liberální a západnímu pokrokářství neobvykle nakloněný papež František ji vyzývá k hození ručníku do ringu. V Americe se blíží volby, a kdyby se Ukrajina sesypala ještě před nimi, to už by Biden nemusel ani kandidovat. Druhá prohra USA (po spektakulárním útěku z Afghánistánu) během jednoho presidentského období… Do toho jistota, že finance na válku jsou v USA zablokovány  zákonodárci a tak buď Zelenskému nepřijdou vůbec, nebo dojdou pozdě na to, aby něco ovlivnit. Evropa už se taky cuká. A do toho si zve Biden šafáže z východu EU na zámek. Jaké jsou možné varianty?

1) Varianta relativně nejpříznivější. Jakoukoli válku s podporou USA je možné ukončit tak, že podporovaná strana konfliktu sama vyvěsí bílou vlajku. Samozřejmě že s tichým souhlasem Ameriky. Protektor pak může říct – pomáhali jsme jim, dělali jsme, co jsme mohli, a ti lumpi nás zradili a začali vyjednávat s nepřítelem. Pro čestné Bidenovo vycouvání z průšvihu, bez ztráty předvolební kytičky by tak stačilo odstranit Zelenského nějakým pučem a zahájit jednání o přijetí ruských podmínek. President by si umyl ruce a celý zbytek světa by si oddych, že už bude alespoň na jedné frontě klid a nezkoumal by podrobnosti.

A jak s tím souvisí Česko a Polsko? Jednoduše. Putin požaduje, aby na zbytkové Ukrajině nebyly žádné základny NATO. Spojené státy si ovšem naopak přejí, mít své rakety co nejblíže k Moskvě. Jak z toho ven? Jedna možnost by tu byla. Rozdělit zbytkovou Ukrajinu mezi současné státy NATO. V ruských médiích se o tom spekuluje už dlouho. Polsko, Slovensko, Maďarsko i Rumunsko tu mají jistá „historická území”. Lvov býval odjakživa polský… Takže by se hranice NATO stejně posunula k východu. Pokud by mezi ní a Dněprem zbylo něco území „nezávislé Ukrajiny”, nevadí. Stejně by se to dalo vykládat jako strategická výhra Západu. Na Ukrajinu a její zájmy, samozřejmě, tentononc Bílý Tesák. Když se kácí les… znáte to. Mohly by se tím zabít rovnou dvě mouchy jednou ranou. Nově „územně posílené” státy východu by se, pod patronací USA, sehnaly do stádečka Trojmoří. Což je původní Trumpův plán. Takže by to byla jakási záruka, že se nové a pro USA výhodné  uspořádání po amerických volbách nezhroutí, ani když vyhraje Trump.

2) Varianta méně příznivá. Jak už bylo řečeno, ukrajinská válka končí. S ní by ovšem mohly skončit také rekordní zisky amerických zbrojařů. A v USA se už, krom zbraňových systémů, nic moc prakticky obchodovatelného nevyrábí. Což tedy takhle přimět vazalské státy, aby zvýšily zbrojní výdaje? Na oněch, Polákem zmíněných, 3% HDP? Ano, samozřejmě, někteří oprsklí Evropané (že Macrone?) remcají a chtějí „společné nákupy” výzbroje. Tedy, řečeno natvrdo, centrálně nařízené nákupy u Francouzů a Němců. Aby peníze z východní periferie směřovaly k těm správným centrům.

Ovšem od toho tu my, Američané, máme své věrné. Jak pravil pan velvyslanec Stašek: „USA považují Českou republiku společně s Polskem za největší partnery ve střední Evropě.” Takže bude na nich, aby vysvětlili ostatním, že taková F 35 je nejoblíbenější holka v NATO a že to, co je z USA, je super. Že páníček říkal… Zkrátka zbraně se budou kupovat v Americe. Podobné nákupy, podporující americký průmysl, by se jistě líbily i Trumpovi, kdyby náhodou vyhrál. A tak by je rozhodně podporoval, ať už si o NATO myslí cokoli. Zbrojaři by zůstali na svém. Nás by tahle úlitba páníčkovi přišla na zhruba 80 mld korun ročně navíc. Ale přímo, fyzicky, nás to neohrožuje.

3) Varianta nejhorší. Amerika ztrácí schopnost Ukrajinu v boji podporovat. A volby jsou na krku. Jak tedy dál? Jak to udržet aspoň do listopadu? Co takhle, třeba, do toho více uvrtat Evropany? Na granáty se složili, takže na komoře ještě něco mají. Ovšem, jak to zařídit? Od toho tu přece máme vznikající koalici ochotných! Macron bude tlačit z jedné strany, Amerika z druhé… a to by v tom byl čert, aby se nějaký blbec nenašel a nevyslal pár dobrovolníků v uniformě! A Rubikon by byl překročen. O tom, že jsou na Ukrajině už teď vojáci z NATO, nikdo samozřejmě nepochybuje. Ale personalisti příslušných armád si jistě dali veliký pozor, aby tihle „dobrovolníci” byli na dlouhodobé dovolené, nebo na něčem podobném. Aby je nemohl nikdo oficiálně spojit s NATO. Jo, jasně, byl to náš muž. Ale turista. Jel na Ukrajinu, i když jsme mu říkali, že je tam nebezpečno…

Jakmile se do válčící země pošlou oficiální příslušníci armády jakéhokoli státu NATO, je k eskalaci a plnému zapojení Evropanů do bojů jen krůček. Jó, že instruktoři, ženisté, odminování… I kdyby Rus stokrát nechtěl nikoho z nich zasáhnout a dával si sakra pozor, ve válce se může stát ledaccos. Navíc stát, který prohrává na všech frontách, ztrácí velmi rychle skrupule. Svého času si třeba Němci, když chtěli zahájit válku s Polskem, sami přepadli svou vlastní vysílačku v Glivicích. Ostatně, jakési pokusy s raketami, které dopadly na polské území, už jsme viděli. A také to, že naši válkychtiví startovali podivuhodně rychle.

Brzy uvidíme, co z návštěvy našich šafářů na královském dvoře vypadne. A budeme rádi, pokud to bude jen zvýšení výpalného americkým zbrojovkám.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)