21.6.2022
Kategorie: Historie

Číst nebo žít Orwella?

Sdílejte článek:

RADKA JOHNOVÁ

Je Orwell fikce nebo realita? Má nám co říct dnes, kdy vychází znovu? Newspeak, doublespeak, ideozločiny a narativy roků 1984 a 2022.

Polovina současné české populace měla George Orwella v povinné nebo doporučené školní literatuře. Není žádný důvod si myslet, že současní studenti přistupují ke školní četbě jinak, než jsme to dělali my. Výcuc z výcucu, jedna myšlenka, dva citáty. “Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.” Byla to “síla”, když se mi tahle kniha z londýnského antikvariátu za necelou jednu libru dostala do ruky pár let před titulním rokem. Dnes znají román všichni. S internetem to jde rychleji než opisovat od premiantů. Někdy je to škoda. Jsou knihy, které dozrávají s dobou.

Orwell se v druhé polovině 40. let 20. století inspiroval totalitními režimy své doby, a proto totalitní režimy Orwellovy knihy zakazují. Pozitivní zpráva je, že u nás vyšly nedávno v nakladatelství LEDA v krátkém sledu po sobě jak Zvířecí farma, v novém překladu pod názvem Zvířecí statek, tak nejznámější Orwellova utopie, román 1984, oba v překladu Jana Kalandry do moderní češtiny. Příběhy jsou obecně známé, ale některá podobenství jsou až příliš skutečná, současná, realistická, a vyvolávají otázky, proč “jsou si někteří rovnější”, a zda nepřecházíme z fikce do reality.

“Doublespeak” znala starší generace žijící v minulém režimu a věděla, co se může říkat ve škole a v práci, a co se říká jen doma nebo mezi dobrým přáteli. Doublespeak se nám postupně vrací s politickou korektností “cancel culture”. Zrušíme naši kulturu? Z médií zmizel vox populi a diskuse ovládl jediný správný názor. Spíš jediný. Příkladem moderního doublespeaku je i premiérova věta na předvolebním plakátu: “Budeme bránit omezování svobody projevu ve veřejném i digitálním prostoru.”, protože neříká, jestli bránit “komu, čemu” (tedy: zabráníme tomu, aby někdo omezoval svobodu), nebo bránit “koho, co” (budeme bránit omezování jako správnou věc)?

“Newspeak”. Současným newspeakem je “narativ”, slovo, které se objevilo v médiích až letos 25. nevítězného února. “Když odstraníme staré myšlení oldthink spojované s objektivitou a racionalismem, dobereme se žádoucího goodthing správného myšlení”, vysvětluje Orwell principy newspeaku. A “Ministerstvo Pravdy” a “Ministerstvo Lásky” už zase dohlíží, abychom nespáchali žádný “thoughtcrime”, myšlenkový zločin narativů nepřátelské propagandy. Pravda a láska zvítězí, zakážeme hate speech a dáme si “dvě minuty nenávisti” proti všem dezinformacím a fake news.

Nikdo nám nevysvětlil, proč odlišné názory na léčbu a epidemiologická opatření v době covidu byly “crimethink” a vedly k “vaporizaci” řady špičkových odborníků ze zavedených médií. Už máme své nové “ideozločiny”.

Nejen křížovky, ale i Rejmanův [1966] a Pechův [1948] Slovník cizích slov stejně jako Trávníčkův Slovník jazyka českého [1952] a Akademický slovník cizích slov [1998] uvádějí, že “unie” rovná se “svaz”. Ale jakákoli kritika Evropského svazu je minimálně “oldthink”, ne-li “crimethink”. Ano, dnešní ideozločiny jsou kritika Evropské komise a bruselských direktiv, nebo poukazování na potenciální hospodářskou sebevraždu prostřednictvím green dealu. “Oldthink” je i upozornění na potenciální zneužitelnost korespondenčních voleb. A vůbec, jsou volby svobodné, když všechna mainstreamová média podávají stejný názor? “Velkého Bratra musíš milovat. Nestačí ho poslouchat.” Je každá kritika politiky narativem nepřátelské propagandy? Trolling je vysvětlení hodné “ideopolicie”.Dostat ban je to nejmenší. Až vládní zmocněnec pro oblast dezinformací spolu s vrchním prokurátorem zrealizují “krásný nový svět” budeme definitivně v Bruseli.

Vraťme se však do fiktivního roku 1984. S kým válčí Oceánie? S Eastasií nebo s Euroasií? A jak to bylo včera? Přece vždycky to bylo tak, jak to je teď. Přepisovat historii a sledovat každý krok lidí nikdy nebylo snazší než dnes.

Orwell řekl, že “vrcholem kacířství je zdravý rozum”. Úřadu pro boj s dezinformacemi se kdysi říkalo Svatá inkvizice, pak Hlavní správa tiskového dohledu, Úřad pro tisk a informace či Úřad pro tiskový dozor. “Ministerstvo pravdy”, to zní hrdě. Cíl je stejný: brainwashing, vymývání mozků. “Nevědomost je síla.” Když “pravda je hate speech” [D. Murray] a propaganda kouká i z letáku na potraviny, woke newspeak se stává normou, protože “Velký Bratr tě sleduje”. Inkvizitor v románu nabízí “obrázek budoucnosti jako botu, která šlape po lidském obličeji. Navždy.” Ale my nechceme ztratit tvář, ani se nechat zadupat do země.

George Orwell napsal, že “svoboda projevu znamená právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet”. A taky, že “každá revoluce končí tehdy, když se ke korytům dostanou nová prasata”. Elon Musk řekne, že je “free speech absolutist” a mocná prasata začnou kejhat, jak potrefené husy. Žijeme ve světě, kde včera znamená zítra?

Pesimistická, nebo spíš realistická, otázka (a kniha) spisovatele a politického glosátora Benjamina Kurase “Sekl se Orwell o 20 let?” nebyla až tak od věci. Jen nám to až skoro po dalších dvaceti letech dochází. Kupředu k zářné minulosti. Jenže, Kurasovými slovy: “Orwell to psal jako varování, ne jako manuál.”

Nadčasový Orwell stojí znovu za přečtení a zamyšlení. Zvítězíme sami nad sebou? Budeme milovat Velkého Bratra?

  • Zdroj: : níže uvedené knihy a nejmenované zpravodajské servery
  • ORWELL, George. 1984. (Nineteen Eighty-Four) Přeložil Jan KALANDRA, ilustroval Jindřich JANÍČEK. Voznice: LEDA, 2021. Slavné utopie. ISBN 978-80-7335-647-7.
  • ORWELL, George. Zvířecí statek. (Animal Farm) Přeložil Jan KALANDRA, ilustroval Boris JIRKŮ. Voznice: LEDA, 2021. ISBN 978-80-7335-753-5.
  • Soubor obou knih v dárkovém boxu, LEDA, 2022 ISBN: 978-80-7335-774-0

Radka Johnová

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)