9.4.2024
Kategorie: Ekonomika

Chybí nám léky, protože jsme prý moc závislí na Číně. Spasit nás má Ukrajina

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

To opravdu už nemůžeme uvažovat selským rozumem? Proč tady pořád nikdo nechápe, že je mnohem lepší si věci vyrábět zde, než neustále řešit, kdo to kde, a za jakým podmínek bude dělat za nás?

Copak jsme se nepoučili z toho, že pak zkrátka neovlivníme vůbec nic? Ani to, jestli nám někdo ty léky nebo cokoliv skutečně dodá ? To nám opravdu nestačily ty za covidu Němci zabavené roušky a situace, kdy všichni antibiotika tak nějak měli, ale Češi zírali do prázdných regálů a zoufale psali svým příbuzným a kamarádům do Polska? Opravdu už si nechceme vyndat tu hlavu z toho evropského soudružského pozadí?

S tím, jak se čím dál víc mluví o vstupu Ukrajiny do EU uvažuje se, co by jí to mohlo přinést. Evropa ovšem hodlá porcovat medvěda, který ještě běhá po válečném poli. To je potřeba si uvědomit. A může běhat ještě celkem dlouho, aniž by bylo jasné, jak tento běh skončí. Takže stavět tak zásadní věc, jako je dostatek léků na tomto, je poměrně nezodpovědné.

Nyní prý bereme celých čtyřicet procent substancí, ze kterých se vyrábí tuzemské medikamenty, z Číny. Ptám se, odkud je bere Ukrajina. Vyrábí si je sama? A jestli ano, proč to my, vyspělí Evropané neumíme, když to umí tato místy „rozvojová“ země? Dokonce světe div se, má takovýchto farmaceutických firem dostatek. Na rozdíl od nás. A víte, co ty firmy vyrábí? Takzvaná generika, tedy léky, kterým vypršel patent. Což jsou léky zcela funkční, jen výrazně levnější než ty, které jsou nám nuceny zde. Když tedy zrovna jsou. Aha. Znovu se ptám, proč to nejde u nás? Protože někdo nechce? (Inovativní prostředky jsou samozřejmě něco jiného.)

Myslíte si, že se to bude stávajícím farmaceutickým firmám líbit? Myslíte si, že si řeknou, že to bude báječné, že budou léky konečně všude a dostupné? A nebo vlítnou na Ukrajinu, za babku skoupí co se dá, co se nedá nechají záhadně zkrachovat, a pojedou si výrobu pěkně za levno, pod svou hlavičkou a se stovkami procent zisku? Jaký je důvod si myslet, že to nedopadne úplně stejně, jako u nás? Vůbec žádný. A taky nedopadne.

Vstupem do EU Ukrajinu nic dobrého nečeká. O tom jsem přesvědčená. Ani nás jejím vstupem nic dobrého nečeká. Jen tenhle obchod století pro pár vyvolených zaplatíme z vlastních kapes. Heslo: Obnova Ukrajiny, platí Evropa (my). Nicméně ať si na Ukrajině dělají co chtějí, pokud nás nebudou nutit to platit. Ale my se musíme soustředit sami na sebe! Potřebujeme mít svoje fabriky na výrobu léků. A když to jde na Ukrajině, musí to jít i tady. Základní si vyrábět levně a dostupně, přesně jako oni. Co nedokážeme vyrobit, teprve to dovézt. Investovat do sebe, do školství a vzdělávání svých lidí, aby ten počet toho co umíme, narůstal. Ne do obnovy Ukrajiny, ze které ve finále budeme mít jen obří díru v rozpočtu. Do sebe.

A to platí ve všech oborech. A je to jediná cesta. Když to neuděláme, vrátíme se šupem do středověku, budeme umírat na infekce, TBC a podobné lahůdky, každý si s námi bude orat jak chce, a léky budou nad zlato. A nejen ty.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)