8.12.2023
Kategorie: Ze světa

Chudák Zelenskyj, nepodepsal

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Jens Stoltenberg, hlava NATO, už veřejnost připravuje na špatné zprávy z války na Ukrajině. Ještě v květnu avizovaná šokující protiofenziva Ukrajiny skončila dřív, než začala. Válka na Ukrajině je v patové situaci. Bílý dům oznámil, že peníze pro Ukrajinu tak nějak dochází a nebudou. Couvá i Evropa (nikoliv ve slibech, tam plníme plán na 120 %, ale v praxi už jdeme ve šlépějích Bílého domu).

Mezitím ukrajinský prezident Zelenskyj a vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj se dostávají do otevřeného střetu. Zelenskyj žije stále svůj blouznivý sen o tom, že tento, maximálně příští týden poženou hrdinští Ukrajinci Rusy přes Sibiř. Zalužnyj už otevřeně mluví o tom, že válka je prohraná, že průlom už nejde očekávat a že by se mělo začít jednat. Mezitím ruský prezident Putin zaletěl na státní návštěvu Spojených arabských emirátů, kde ho přivítali se vší parádou. I stíhačky obkružovaly místo setkání a na počest ruského prezidenta kreslily na nebi ruskou trikoloru. Velmi poutavá podívaná. Minulý rok se americký prezident Biden pokusil s Emiráty domluvit na sankcích proti ruské ropě. Telefon mu sice vzali, ale do toho mu řekli, ať jde k šípku. Darmo mluvit, budoucnost už se nepíše ve Washingtonu, v Londýně, natož v Bruselu, ta už se začíná psát v Dubaji, Moskvě a Pekingu. Sami jsme jim svou hloupou politikou předali kormidlo.

Je věčná škoda, že Zelenskyj nedokázal odolat falešnému vábení sirény jménem Boris Johnson, tehdejšího premiéra Velké Británie. Loni v dubnu bylo v Turecku před podepsáním příměří, ruské tanky se na to konto stáhly od Kyjeva, všechno se mohlo ukončit. Ukrajina by nepřišla o Doněckou oblast, neproběhl by masakr desítek, ne-li stovek tisíc lidí, kteří ať dobrovolně, nebo nedobrovolně odešly na frontu, Ukrajina by měla svou neutralitu a tedy pozici, z které by mohla těžit. Boris Johnson přesvědčil Zelenského, že podpora Západu bude neutuchající a že Ukrajina díky tomu Rusko porazí. Zelenskyj uvěřil a příměří nepodepsal. A Západ už couvá. Po podepsání příměří mohl přijít ukrajinský mír, protože Ukrajina by měla silnou vyjednávací pozici. Teď bude pro Ukrajinu k mání jen ruský mír. Pokud nějaký mír vůbec bude.

Protože Valerij Zalužnyj nevypadá jako člověk, který by se nechal jen tak odstranit, o což prezident Zelenskyj nejspíš začíná usilovat. Proč? Zalužnyj ho začíná přerůstat. Dojde na Ukrajině k dalšímu převratu? V březnu 2024 se měly konat prezidentské volby. Konat se nebudou, oznámil ukrajinský parlament pod patronací Zelenského spřátelené strany. Dokud neskončí válka, volby nebudou. Teď je otázka, jestli v Ukrajincích samotných nenarůstá proti válce bez konce odpor. Odpor, který se může promítat do postavy prezidenta Zelenského. Takový nesoulad může strhnout do války celou Ukrajinu. Teď už ovšem ne proti Rusku, ale do války občanské (a i z té bude Západ paradoxně těžit, protože region bude v neklidu, což bude hrát Západu do karet).

A tak se Zelenskyj, mám ten pocit, ocitl v ještě víc nezáviděníhodné pozici, kdy nejenže se musí bránit ve válce proti Rusku, ale bude se muset bránit ve válce i proti vlastním revoltujícím lidem. Celé se to může zvrhnout až k jeho násilnému sesazení a občanské válce, která nebude brát konce. Řešení, které je pro všechny špatně.

Zelenskyj měl loni v dubnu podepsat příměří a dojednat pro Ukrajinu co nejlepší podmínky. My jsme jej k tomu měli diplomacií nutit. Jenže jsme se všichni chovali, a stále chováme, jako loutky kolonizátorů, kteří si podobnými konflikty řeší vlastní zájmy. Jen ty desítky, ne-li stovky tisíc mrtvých, těm už nikdo život nevrátí.

Stahování podpory Západu Ukrajině, které už začalo, Stoltenbergovo připravování na špatné zprávy, to vše povede k další faktické i mediálně prohře Západu. K podobné prohře, jakou jsme si užili na vlastní kůži při úprku z Afghánistánu. Užijeme si tedy možná jakýsi afghánský syndrom těch, kteří mají tak špatný úsudek, tak špatnou diplomacii a tak špatnou politiku, že už jen prohrávají.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)