![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Česko zasáhla práva inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993
LUKÁŠ KOVANDA
Dubnová míra inflace v ČR opět všem vyrazila dech. Jak v meziměsíčním pohledu, tak meziročně překonala veškerá očekávání. Meziročně činí 14,2 procenta, takže je nejvýraznější od prosince roku 1993. Závratná je na dubnové poměry také meziměsíční dynamika inflace. Meziměsíčně inflace činí 1,8 procenta. V celé historii ČR od roku 1993 byla vyšší meziměsíční dynamika vykázána pouze několikrát v měsíci lednu. V lednu však celkem pravidelně dochází k přeceňování, když jsou s novým rokem měněny ceníky. Dochází také k daňovým úpravám, například v oblasti spotřebních daní. Oboje se projevuje inflačně.
Meziměsíčně letos v dubnu citelně zdražují energie, ale také potraviny. Například vepřové zdražilo z března na duben o skoro 25 procent. Cukr z měsíce na měsíc přidal skoro osmnáct procent a mouka takřka 22 procent. V růstu cen potravin se zrcadlí růst cen energií, ale také dopady války na Ukrajině. Meziročně nejvíce zdražují položky v oddíle bydlení. Elektřina o zhruba 30 procent, plyn o zhruba 44 procent. Tuhá paliva typu uhlí nebo dřeva o 24 procent. Teplo a teplá voda o skoro osmnáct procent. Dramatické je rovněž zdražení některých potravin, jako je mouka. Mouka přidává více než 52 procent oproti loňskému dubnu, cukr více než 25 procent, mléko takřka třetinu.
Tato pádiví inflace už je tak razantní, že se citelně podepíše na životní úrovni nejen chudších vrstev obyvatelstva, ale také střední třídy. Pro vládu představuje závažný problém, neboť frustrace a pocit zmaru obyvatelstva se v příštích měsících kriticky umocní. Za celý letošní rok je třeba počítat v průměru se zhruba 14procentní inflací. Česká národní banka bude nucena zvýšit svoji základní úrokovou sazbu letos až k úrovni sedmi procent.
Inflace se projeví například i v cenách jízdného na vlak. České dráhy jej letos masivně zdraží. Kvůli rapidní inflaci bude muset podnik změnit zažitý způsob úpravy cen jízdného. České drahý tradičně upravují ceny – zpravidla směrem nahoru – vždy v prosinci, a to na základě inflace předešlého roku. V uplynulé řadě let tak zdražovaly jen o nižší jednotky procent ročně.
Letos však má být situace diametrálně odlišná. Podnik varuje, že v prosinci přistoupí na úpravu cen nikoli na základě inflace roku předešlého, tj. roku 2021, ale na základě inflace letošní. Ta přitom může dosáhnout až úrovně dvaceti procent, pokud by se dále vyhrotila válečná situace na Ukrajině a došlo k odstřižení dodávek ruského plynu. I pokud však k takovému nepříznivému vývoji nedojde, bude se letošní inflace pohybovat až kolem 15 procent. O tolik by tedy České dráhy zdražovaly.
Zvláště neblaze by takového zdražení dolehlo na děti, studenty a seniory. Těm všem byla letos v dubnu snížena sleva na jízdném. Pokud je řádná cena vlakové jízdenky 100 korun, platili za ni ještě v březnu jen 25 korun. Nyní už však tedy platí 50 Kč. A od prosince tedy až 60 korun. To je zdražení o 140 procent během necelého roku.
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
České dráhy (ČD) se budou muset zbavit svých dvaceti nejdražších lokomotiv řady 380 od Škody Transportation, známých pod obchodním názvem Emil Zátopek. Stroje totiž nemají zařízení ETCS, které zajišťuje bezpečnost vlaků a dokáže je v případě chyby či selhání strojvůdce i samostatně zastavit.
kdo šetří, má zatři. v brně se jim autobusy na plyn už prodražily a tedy už stojí. no, nekupte to…
šetření po fialovsku, hnus, velebnosti..
nedodržely původní termín dodání
vzhledem k tomuto zpoždění se dostala do období platnosti nových TSI norem
nechaly si od ČD zaplatit přepracování konstrukce
ČD nakonec muselo zaplatit i flastr i s úroky
Suma sumárum daňový poplatník zaplatil soukromé firmě se sídlem na Kypru vývoj nové moderní lokomotivy splňující nové TSI normy. Ty byly dodány téměř o 10 let později a nejsou tedy vybaveny ani ECTS zabezpečovačem. A skončí tak někde na Balkáně.
Opravdu manažerům a právníkům ŠT tleskám – takové obrání státu nepamatuji…
Pádivá inflace, po ní , kontrolní otázka, následuje a) KOROZE, ZA b) hyperinflace. no bankrot, vy tupci…
Kovanda by si měl začít dávat víc pozor.
Nějak pořád zapomíná, že by měl mluvit i o příčinách a potřebných opatřeních.
Idiotská ideologie západu, zvítězila nad ekonomii.
jen o 300% dražší. Vlastní, levnou, elektřinu odhodíme na burzu a zpět koupíme za xy% ceny.
Kolonie musí, živit kolonizátory. Vládne „ukrajinskobruselská vláda“ pod signály USA! Ó my se máme!
Proč, kupovat levné energie z Ruska, když je to fuj,že?
Ruské energie koupíme, ideologicky očištěné „bratry nejvěrnějšími“ z Němec,