Čerpadláři i obchody s potravinami si „mastí kapsu“, zneužívají inflace k navyšování marží
LUKÁŠ KOVANDA
Čerpací stanice či supermarkety s potravinami. To jsou dvě místa kde si dnes Češi mohou být takřka stoprocentně jisti, že si na nich prodejce „mastí kapsu“. Nezbývá než nakupovat ještě obezřetněji než kdykoli v minulosti a dobře zvažovat, kde a za kolik nakoupit.
Čerpadláři zneužívají inflačního prostředí v tom smyslu, že si nechávají v kapse část peněz, které jim tam nechal stát snížením spotřební daně o 1,50 koruny na litr. Například v prvních dvou dnech po snížení spotřební daně, 1. a 2. června, pumpaři zlevnili benzín rozsahu odpovídajícím přenosu pouze 53 procent snížení daně do cen na totemech. Vzhledem k růstu cen ropy a velkoobchodních cen paliv tak lze předpokládat, že pumpaři přenesli nižší daň do cen jen ze zhruba šedesáti procent.
To odpovídá zkušenosti z Německa. Když tam roku 2020 přechodně snížili DPH z pohonných hmot, do cen na totemech se to přeneslo ze 40 až 80 procent, průměrně z 61 procent (příslušná studie zde).
Jestliže českou vládu snížení spotřební daně a návazně i nižší inkaso DPH, která se počítá ze základu poníženého právě o nižší spotřební daň, vyjde za čtyři měsíce, po něž má být v platnosti, na čtyři miliardy korun, je třeba počítat s tím, že kvůli zhruba jen 60procentnímu přenosu nižší daně do cen na totemech vláda „přihrává“ čerpadlářům 1,5 miliardy korun. Tím se ani ona pochopitelně chlubit nebude. Takže je možné, že proto raději bude tvrdit i to, že nadměrné marže nyní v rámci svého šetření u pump nezaznamenává. Všechno to ona – stejně jako čerpadláři – svede na růst cen ropy a velkoobchodně prodávaných paliv, případně na relativně slabou korunu vůči dolaru.
Co hůř, „kapsu si mastí“ nejen pumpy, ale i řetězce. S výjimkou jablek a vepřové kýty bez kosti za poslední rok zdražily všechny druhy základních potravin, které ČSÚ podrobně sleduje. To by nebylo nic překvapivého. V případě některých potravin ale dochází k tomu, že cena, za které je prodávají obchody, zejména řetězce, vzrostla dramaticky více než cena výrobní. Jedná se hlavně o kuře, máslo, vejce a mouku.
Například loni v dubnu prodávali chovatelé jatečná kuřata průměrně za 22,42 koruny za kilogram, letos v dubnu to již bylo za 23,92. To odpovídá navýšení o zhruba 6,7 procenta. Jenže na pultech obchodů zdražil kilogram kuřete kuchaného za stejnou dobu průměrně z 56,76 koruny na 68,34 koruny, tedy hned o 20,4 procenta.
Takový nepoměr je zarážející. Zatímco totiž chovatelé kuřat zdražili o 6,7 procenta, prodejci kuřat v obchodech více než třikrát tolik, o uvedených 20,4 procenta. Samozřejmě, zpracování kuřete žádá pracovní sílu a energie, které citelně zdražily. Jenže s rostoucími náklady se potýkají také sami chovatelé. Také oni čelí rostoucím cenám energií, lidské práce, ale také třeba krmiv.
Podobná situace nastává u másla. Výrobci másla jej mezi loňským a letošním dubnem zdražili o 31 procent, v obchodech však za stejnou dobu zdražilo o 37,7 procenta. Vejce podražila u jejich dodavatelů z řad farmářů o 16,2 procenta, v obchodech ale hned o 23,4 procenta. Na rozdíl od kuřat přitom v případě másla a vajec těžko vymýšlet, jakým významným zvláštním nákladům nad rámec těch, které registruje producent, čelí jejich prodejce. Vejce ani máslo netřeba „kuchat“ jako kuře.
A hladkou mouku dodávají její výrobci o 35,6 procenta dráže než loni v dunu, ale v obchodech se letos v dubnu prodávala hned o 63,2 procenta dráže, plyne z dat ČSÚ.
U zmíněných potravin je navýšení cen v obchodech tak markantně vyšší, než jaké je navýšení příslušných cen výrobních, že je namístě podezření, že prodejci, zejména řetězce, zneužívají napjaté atmosféry ve společnosti, obav z drahoty, a s odkazem na rapidní inflaci zdražují více, než by museli. Tak, že si zjevně navyšují své marže.
- Staří lidé jako nepohodlný odpad? Kdo bude další na řadě? Nemocní? - 10.10.2024
- Svobodní: 14 kroků obnovy - 10.10.2024
- Nepovedená inkluze: Snaha o začlenění ukrajinských dětí do českých škol - 10.10.2024
Kdo umí, umí.
Kdo neumí, blbě čumí…
Je vám horko malý velký že_.Je to na jeho “příspěvku” znát
Horko z dnešních veder a vlhko v neziskoFkových botách určených k likvidaci rozpadem,beznaděj ze zoufalého hledání vhodného análu k přežití příživníka,
to není příjemná věc pro zdělance jeho druhu.
A tak vám tedy nezbývá jen to hloupé čumění závistivce.
Adam Smith asi tohle zrovna na mysli neměl, když psal o neviditelné ruce trhu. Tohle spíš vypadá na sebrané spisy K. Marxe. Potíž s vámi, absolventy progresivně demogratických madrás je ta, že nedokážete pochopit psané slovo. Smithe, ani Marxe. Jste omezeni na výkřiky maximálně v délce SMS, na tzv. sociálních sítích.
Tomu jsem určil termín “brutopýrace.
Kdo umí jen krást, krade.
Vláda mu připravila žně za peníze poctivě pracujích.
Výborně. Každé zdažení je v myslích mnoha lidí evidováno jako Fialova drahota. A ta Fialova drahota, už spoustu lidí pěkně sere. Masivní zdražování těžko svedete na Putina, když se ve všech sousedních regionech dýchá levněji. Někdy výrazně levněji.
Je léto, lidi cestují a můžou porovnávat. Proto je dobře, že i hloupý volič pětikoalice zjistí, jak mu vláda které dal hlas snižuje kvalitu života. ČR je díky neschopné vládě inflačním premiantem ve středoevropském regionu.
němečtí vlastníci obhodních prostor přece nebudou blbé čechy šetřit
např. pomazánkové máslo v prosinci 30,- a nyní 40,- s drobnou změnou – vanička je poloviční
Pomazánkové máslo, inu vy jste už připraven na protektorátní mňamku, kunerol, derivát čenouhelný ostravský a přídělové lístky,
A čechystánskopolský argus, argus taky pijete, to je mezistupeň mezi koňským pissem a pissem z WC,
Nemám to na 100% ale dvanda ve skle je stáčena a vyráběna v Protivíně. Proč, bo nemají stáčírnu do plechovek, tak plechovky nebrat to je dešťovka a to vozí prý od pšonů.
nevím z čeho ty debile vyvozuješ své pindy , ani nevím o čem žvaníš, co to je argus ?
Argus je nechutná pšonská ranní moč prodávaná zhusta v Blíídlu. A ještě horší jak heineken kterej je teda děsivá sračka.
Co má proti pomazánkovýmu máslu netuším, pokud vim hnus je jen Rama a podobně a nebo máslo z pšonska.
Sen prodejce je ovšem máslo za 100, rama za 100, pomazánkový za 100… aby se teda nedalo vybrat podle ceny! (styl hospoda: pivo 50, čaj 50, kofola 50, kafe 50, voda s citronem 50…)
Klasické tržní hospodářství: trhni co mužeš a jak mužeš!
Nadpis článku je natolik pravdivý, že by jen ten nadpis stačil!
Chybí tam jen “německé” obchody s potravinami. Ale tuhle jakýsi ekonom pravil, že musíme kupovat vlastní elektřinu na burze, protože jinak by Německo zkolabovalo.
Tož to bude ono.
V kazde krizi a pri kazdem lidskem utrpeni se vzdy najdou svine co z toho budou tezit. Ostatne ta nejvetsi prasata ty krize ze zcela zistnych duvodu zpusobuji.
Víte, co je to “red herring”? To je diskusní obrat, kdy nadhozením jiného, dostatečně přitažlivého tématu, odvedete pozornost od merita debaty. Tento článek jím zcela názorně je.
Největším zlodějem v téhle špinavosti je totiž stát. Stát, který úmyslně nekoná v zájmu zlevňování a na základě toho fasuje podstatně vyšší daně. Zlevňovacími aktivitami by byl sám proti sobě, protože by na daních vybral méně.
Takže, proboha, lidé, myslete! Samozřejmě, že všichni prodejci si na zdražování přikrádají taky, ale to je zanedbatelná muška na masivním odvodu peněz daněmi do státní kasy, ze které se pak financují takové píčoviny, jako (pro příklad) grýndýl, dáfki cikánům a Ukrajincům a neziskovky.
Smrt parazitům!
By mě zajimalo, kdyby pan ZISKuchtivy radce pan Kovanda na mistě těch čerpadlařu konal jinak. Jestli by mu kabat kupujicich byl bližši nežli jeho vlastni košile.
Tohle je u nás typický. Když klesá prodej, tak místo aby se snížily ceny, ještě se zvednou. Ono je ostatně asi lepší, když třeba v hospodě sedí jen místní dýler koksu a chlemtá heineken za 80 než kdyby tam sedělo 6 chlapů u “desítky” za 20, že?
A ostatně stoupá cena ropy? Benzinky zdraží. Klesá cena ropy? Benzinky zase zdraží…
Mj. to připomíná i poštu. Mám dojem, že by byli nejradši, kdybych si to přepravil a doručil všecko sám a jim jen poslal peníze….
Tohle není stát, to je jen jeden velký bordel !!!
Dodatek: tady jsou běžný marže ne desítky ale stovky procent! To je ovšem sprostá zlodějna a vydírání.
Mimochodem jak jinak by si mohli dovolit semtam dělat slevy až 80% ? Přece si nemyslíte že když je sleva tak oni prodělávají? Z těch procent se akorát dovíte o kolik vás okrádají a kolik by to mělo ve skutečnosti stát kdyby prodejce nebyl svinský gaumer!
(což platí i pro energie!)
Já v tomi vidím poměrně logiku. Když jste hokynář, který má realitu pod nosem, samozřejmě snížíte ceny.
Když jste předseda správní rady korporace Kaufland, tak vá zajímají jen určitá čísla – a abyste byl s těmi čísly spokojen, to má na starosti pyramida fámulů pod vámi.
Takže že se vám nějak snižujou zisky zjistíte s velkým zpožděním – a hádám, že to už je situace zase zcela jinde.
Takže fámulusové látají, dokud to jde a když už to nejde, tak se správní rada zřejmě jen diví.
Tak do supermarketu nechoďte nakupovat. Poptávka konkurence. Když tam furt chodíte a necháte ze sebe dělat hlupáka tak se nedivte. (limit 4 oleje na osobu, limit 2 kg cukr, limit blbečku limit!), Do sm skoro nechodím, nakupuji jídlo v malých samoskach masna apod. Nedělají tam ze mě debila a dokonce jsou levnější než sm a spol.
Takovýho na kilometry odemne nic není! Všecko zavřený a zrušený. Do kilometru je tak leda Adolf a Kaufhlad, rákosvečerka a vexlák s prošlýma potravinama. A MHD je z poloviny zrušená. Ostatně ti rákosi i prošlenky se řídí tím, že se podívají kolik to stoji v hitlermarketu a praští tam stejnou cenu takže si nevyberem. To že je někde něco levnější je kravina, levnější hospody nebo benzinky taky neexistují.
Mimochodem ona ani k hitlermarketum ze zásady nejezdí MHD. Takže jak bych se tam asi dostal??
Zrovna ty to máš že to jinak nejde no. Ve městě Hradec Králové meky konzumu mají MHD dopravní obslužnost.
No v Brně je v mym dosahu každej obchodnak nejmene 450m od MHD. Sám to na tu MHD mám 550m. To sou 2km který teda těžko ve svym stavu ujdu a už vubec ne s nákupem. Linku pro postižený zrušili, respektive jezdí kilometr odemne. Do 550m odemne je jen prošlenka, drogerie styl “prodáváme jen co nám dovezou” a rákosník s večerkou co obráží slevy a pak to střílí za plný ceny (což prošlenka taky, ale ta už často rovnou prošlý zboží zatím co rákosník používá styl “rákoskamion”: tj najede v den slev před např Penny a do oběda vykoupí všecky slevy a vy si cestou z práce mužete už leda nasrat … nebo jít do rákosvečerky za plný ceny).
Zelenina? Jeden stánek asi 1.5km daleko, řezník dva. Dva přestupy MHD.
Samoobsluha je o celou čtvrt vedle, na kopci kam nic nejede a vede k ní od MHD schodiště jak na Petřín který se v zimě neuklízí. Ke schodům pod kopec jede MHD, dva přestupy…
Jediný kam pokud vim jezdila MHD byl Kaufhlad v Židenicích, ale to DPMB zrušil pač prej “závlekem a zdržuje to”.
V reálu ale Kaufhlad chtěl po DPMB takový love že se na něj vysrali. Odešel z něj i DrMax.
Původne na Starou Osadu na smyčku šaliny, dnes je mezi zastávkami… zato máme na Starý osadě plný kasárna úkáček cigánů a naproti přes ulic plný baráky “našich” cigánů.
Ano, je tam Adolf, ale ne “hitlermárket”, ale bývalá samka z dob stabeb v “Akci Z” (smí se to vubec říkat??) kde až na ty cigány a bezďáky nic nemají.
A kdo má auto (já ne a dnes bych nedokázal jet ani na skutru) jezdí mimo Brno… Náměští počínaje a Laa a Vídní konče. A kdo nemá, je v prdeli jak Baťa s dřevákama!
A jinak v Kradci to unám tam bylo dycky všecko, za soušllismu sem tam jezdil služebně do Tesly.
Pro prdel: už tehdy (86) se tam dala koupit Cappy a Bonpari. V Brně nekoupím ani jedno (a ani ZON sirup nebo tak z Jihlavy)
Jak asi pak nemám byt nasranej???
No, u nás je nejmenší Albert, ten víceméně vypadá ještě pořád jako normální sámoška.
Řezníka a cukráře naštěstí ještě máme.
Tak cukrárna léta není léta a řezník je 2km a dva přestupy….
když sem ještě mohl, zajel sem matce pro zákusek.. na mopedu asi 8km daleko,,,,,
a pro ovoce na lont….
Tak cukrárna léta není léta a řezník je 2km a dva přestupy….
když sem ještě mohl, zajel sem matce pro zákusek.. na mopedu asi 8-15 km daleko z Brna,,,,, blíž nic slušnýho není
… a pro ovoce na lont….