Celosvětový propad prodeje elektromobilů … dotace a daňové výhody vysychají
MILAN SMUTNÝ
Odmítnutí vlád Německa, Itálie, Česka a dalších zemí podepsat v tomto týdnu na Radě Evropské unie na úrovni resortních ministrů definitivní zákaz registrace nových aut se spalovacím motorem od roku 2035 je za řadu let první nejviditelnější porážkou stoupenců extremistické a ekonomicky zničující zelené tranzice v bezuhlíkovou EU v roce 2045. Zelení ideologové si právě auta se spalovacím motory, jejich počet kolem 300 milionů v zemích EU má podíl menší než dvě procenta emisí CO2 celého světa, vybrali jako nejviditelnějšího fackovacího panáka.
Znovu se to ukázalo minulý týden v diskusním pořadu České televize, kdy europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa neúspěšně obhajoval hlasování tří pirátských poslanců a Luďka Niedermeyera z TOP09 v EU parlamentu pro zákaz spalovacích aut, který je v rozporu s národními zájmy ČR. Zřejmě se nyní v EU prosadí požadavek, aby i po roce 2035 mohla zůstat výroba stávajících spalovacích motorů, jež ovšem při podmínce technologické neutrality budou moci být poháněna také vodíkem či syntetickými palivy, ne jen bateriemi.
Evropská autobranže deklasovaná skandálem Dieselgate z roku 2015 ovšem lobbisticky opět nabírá na síle s politickou super těžkou váhou svých 14 milionů zaměstnanců a daňových výnosů pro deficitní národní evropské rozpočty. Nemluvě o inovativní síle automobilového průmyslu Evropy, jemuž technologii spalovacích motorů nedokázal významnější nikdo čelit. U e-aut, jejich poloviční hodnotu tvoří baterie a dále potřebný software, už ovšem zejména Čína hrozí západnímu světu dominovat se všemi hospodářskými a politickými důsledky. Zelení vůdci EU geopolitická rizika pro Evropu velkoryse přehlížejí a bagatelizují.
Podle průzkumu společnosti Rystad Energy se v lednu na celém světě prodalo pouze 672 000 EV, což je téměř polovina prodejů v prosinci 2022. Podíl elektromobilů na trhu mezi všemi prodanými osobními automobily se v lednu rovněž propadl na 14 %, což je výrazně méně než prosincových 23 %. Je to výsledkem skutečnosti, že většina států už není z důvodů deficitních státních rozpočtů motivovat nákupy EV velkorysými daňovými úlevami a přímými dotacemi.
Prodeje EV v Německu se v lednu oproti roku 2022 propadly zhruba o třetinu a za celý měsíc činily pouhých 27 000 kusů. Tržní podíl v zemi se rovněž prudce snížil: poté, co v prosinci 2022 tvořily elektromobily 55 % všech prodaných vozů, klesl podíl na trhu na pouhých 15 %. Jinde v Evropě se podíl elektromobilů na trhu ve Velké Británii meziměsíčně snížil na polovinu z přibližně 40 % na 20 % a v Nizozemsku z 50 % na 24 %. Tento klesající trend se opakuje ve většině Evropy a výrobcům automobilů připraví bezesné noci.
Mimounijní „zelené“ Norsko, jehož ekonomika je pokrytecky postavena na vývozu ropy a zemního plynu, zaznamenalo nejhorší měsíční prodeje osobních automobilů za posledních 60 let, kdy se prodalo pouhých 1860 vozidel včetně 1419 elektromobilů. Na bateriové elektromobily norská vláda nově uvalila dvě nové daně, které budou mít negativní dopad na prodeje. V Česku je prodej elektromobilů (nedotovaný soukromým osobám) s 3800 vozy vůči celkovým prodejům (195 000 nových aut) zanedbatelný.
Výrobci automobilů se tak dostávají do pasti politiky nařízené regulace a dekarbonizace, která je dovedla k obrovským investicím do projektu elektromobility. Ten se však hroutí do sebe, když se trh nasytil poté, co si mohli dotovaná auta nakoupit bohatí spotřebitelé. Investice do EV se tak hrozí pro evropské automobilky proměnit v těžkou ztrátu, protože se plány na milionové prodeje mimořádně drahých elektroaut s problematickou užitnou hodnotou setkají s tvrdou realitou. Důsledkem může být nejen masové propuštění zaměstnanců někdejší průmyslové pýchy Evropské unie, automobilek, ale i dokonce insolvence a bankroty renomovaných značek. Německé odbory už vyhlásily pohotovost, když se ukázalo, že zákazem spalovacích motorů by ztratilo práci 900 000 dobře vydělávajících Němců, násobeno počtem rodinných příslušníků.
Německý ministr financí za liberální FDP Christian Lindner v rozporu s ideologickými postoji spoluvládních Zelených a sociálních demokratů prohlašuje, že německý státní rozpočet má potřebnější položky než subvencovat nákupy elektrických aut bohatým Němcům, kteří si EV kupují jako 2. či 3. auto do rodiny. Přes ještě loňskou velkorysou dotaci 9000 eur (cca 240 000 Kč) na jedno EV dodávali bohatí Němci ze svého další více než milion korun. Na takové „spolufinancování“ samozřejmě žádná chudší domácnost ani v Německu nemá. Očekává se, že již v lednu 2023 prudce snížené německé dotace zcela skončí příští rok, až se v roce 2024 vyčerpá v přepočtu 200 miliardový rozpočet na podporu nákupu EV. Pak nastane střet s tvrdou realitou trhu, zda i navzdory chybějícím daňovým výhodám a dotacím budou zákazníci e-auta chtít.
Pokles prodeje elektromobilů v Číně byl v lednu s 50% meziměsíčním propadem tak dramatický, že to dokonce srazilo cenu lithia, klíčové suroviny na výrobu baterií EV, kterou kontroluje dominantně Čína, takže se dokonce lithium obchoduje na světových burzách v čínské národní měně. A to ještě řada domácích výrobců nabízí v Číně proti světu daleko levnější elektromobily. Problémy s odbytem svých EV na čínském i světovém trhu vyřešil majitel značky Tesla Elon Musk, když cen od ledna nížil v průměru o 20 %. Marné byly požadavky Číňanů, aby jim kompenzoval ztrátu hodnoty jejich vozů Tesla, které jsou dnes i jako ojeté dražší než zlevněné nové vozy. Elon Musk a další firmy se přitom nyní maximálně soustřeďují na trh USA poté, co zde na podporu domácí ekonomiky prezident Joe Biden vyhlásil dotace 369 miliard dolarů včetně podpory elektromobility. Díky nově zavedeným pobídkám se v lednu v USA prodalo přibližně 80 000 elektromobilů, což představuje 7,8% podíl na trhu.
Ovem prostor ke snižování cen elektrických aut v západním světě z výše uvedené pasti velkých investic a malých objemů prodeje neexistuje. Protože v ještě větší pasti než finální výrobci aut jsou jejich dodavatelů dílů a komponent, na které tvrdě dopadá růst cen energie a materiálu. Jak popsal 2. března reportážně deník Hospodářské noviny, Česko zásadně závislé na automobilovém průmyslu (10 % HDP, čtvrtina exportu, půl milionů zaměstnanců) čeká zemětřesení a krachy dodavatelů automobilových dílů, kteří zatím u finálních výrobců automobilů nedokázali prosadit odpovídající zvýšení ceny. To by se totiž nuceně promítlo do dalšího růst cen aut se spalovacími i elektrickými motory, jež se kontinuálně zvyšovaly minulé dva roky, naposledy v lednu 2023. Pokud by se zastavila výroba u významných dodavatelů, nutně by přišla stopka i pro finální výrobu automobilů.
Ukazuje, že zejména prudké zdražení aut se spalovacími motory má pomoci s placením pokut 95 eur za každý gram nad limitní emise 95 g CO2/km, kdy se uměle brzdí prodeje aut se spalovacími motory, aby ve flotilovém mixu automobilky do pokladny EK nemusely odvádět miliardové pokuty. Jednak zvýšené výnosy z prodeje konvenčních pomáhají s křížovým financováním elektromobility. A dražší konvenční auta mají zřejmě opticky vylepšit tržní přijatelnost velmi drahých plně elektrických aut. Výsledkem je všude v Evropě propad prodeje všech druhů automobilů s návratem k souhrnným číslům starým desítky let.
Zatímco zelená ideologie po zemích EU prosazuje stále větší elektrifikaci mobility i zavádění tepelných čerpadle pro vytápění obydlí, vinou překotného zavírání stabilních uhelných zdrojů se zhoršují vyhlídky na zásobování stabilní elektřinou. První březnový den státní podnik ČEPS zveřejnil alarmující předpověď, že už v roce 2025 se ČR stane ze země dosud exportní (za rok 2022 celkem 13,5 TWh). Takže rozdíl mezi rokem 2022 a 2025 slibuje výpadek kolem 20 TWh, což je třetina loňské čisté spotřeby elektřiny (60 TWh) v ČR. Odkud a za kolik, zda-li vůbec, budeme deficitní elektřinou pohánět průmysl, domácnosti, tepelná čerpadla či elektromobily (i když jejich podíl na celkovém vozovém parku 6,9 milionu vozidel dosud činí jen několik zanedbatelných promile)?
Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu za Zelené Robert Habeck už odsouhlasil, že v případě deficitu elektřiny budou mít čtyři tamní správci sítě (jako u nás ČEPS) právo odpojit elektromobily a tepelná čerpadla dálkově od napájení proudem. S regulací (omezováním) na straně spotřebitelů počítá ve své analýze také český ČEPS. Německo přitom nadále sveřepě trvá na své ideologii odchodu od jádra, uhlí a od roku 2035 od zemního plynu. Vše mají zachránit občasné zdroje energie (OZE), dominantně solární panely a obří větrné elektrárny, kdy jejich produkce energie má napomoci vyrábět obří množství vodíku elektrolýzou vody.
Dle kancléře Olafa Scholze má Německo od letoška každý den zastavět na zemi i střechách soláry plochu 43 fotbalových hřišť a denně postavit 31 obřích větrných elektráren, z toho 4 na moři a zdvojit 800 000 km elektrických sítí. Náhradou za plyn a topný olej má být každý den u našich západních sousedů instalováno 1600 tepelných čerpadel. V roce 2035 už má mít Německo energetickou kapacitu ze 100 % pokrytu právě OZE (368 GW ze současných 150 GW). Na realizaci těchto fantasmagorických plánů má podstatnou část této technologie dodat diktátorská Čína. A co když při možné budoucí konfrontaci s demokratickým Západem nedodá?
Sama komunistická Čína v roce 2022 uvedla do provozu v uhelných elektrárnách neuvěřitelnou novou kapacitu 106 GW, tedy v průměru dvě velké nové tepelné elektrárny každý týden. Tím snadno eliminovala všechny projekty pro zmírnění emisí CO2 pro planetu na Západě. Ano, Čína také staví jaderné, i solární a větrné zdroje, ke zprovoznění se blíží první malý modulární jaderný reaktor. Protože Čína ví, že bez stabilní, bezpečné a cenově dostupné energie ve všech formách se nemůže dobře rozvíjet.
Západní ideologičtí vůdci prosazují a realizují oddělení stability dodávek energie od rozvoje společnosti. Vrací nás tak o desítky, ne-li stovky let zpět nejen v energetice, ale celkově ekonomicky, sociálně i politicky. A co je výsledkem horečné dekarbonizační snahy: v EU (a dominantně v chudších členských zemích střední a východní Evropy) se prakticky všude výšil prodej a stáří ojetých vozů se spalovacími motory a desítky milionů domácností se vrátily k lokálním topeništím na dřevo a uhlí a kdoví co ještě. Pro zelenou ideologii v EU platí totéž, co pro všechny ideologie před ní: cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
- Spolupracuji, abych to rozložil zevnitř. Oblíbený lovesong bezpáteřníka - 4.12.2024
- Nic se nenaučili - 4.12.2024
- Pokus o palácový převrat v Jižní Koreji - 4.12.2024
Z neomarxistické zdegenerovane rudé šlechty (vedení EU) nemám radost, ale současný stav ( kdy jsme členy EU) je pro mne horší variantou, protože být gubernii státu necivilizované polomongolské nenávistné zlodějské loupeživé svoloče Volodomyra Zelenskyho (tak jak si přeje Fiala a i jiní proukrajinští kolaboranti z řad autorů a politiků). Kde ta bolševicko-mafiánská mužicka chátra vleze ( UK), tam sto let tráva neroste.
(EU SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA. )
EU není JAKO. Ona je založená na stejných pricipech.
Naše ve většině maloobjemová autíčka těm zeleným fašistům vadí a chtějí je nahradit EL.a při tom statisíce kamionů křižujících Evropu nevadí. Ale nejhorší je to, že místo bezemisní dopravy plynu a ropy potrubím svět vozí tyto komodity nejvěštími znečišťovateli ovzduší a moří tankery. Gréto, kde jsi?
Hele, a ty seš chlap, ženská nebo něco mezi?
Tady jsou vložené důchody – do dotací elektromobility. Důchodci jistě rádi své důchody věnují majetným řidičům, kteří budou ochlazovat zeměkouli.
Tolik humoru k pláči neumí vymyslet ani v Severní Koreji
Tak že celá elektromobilita je postavená na tom, že chudí zadotují ze svého hračky těm bohatším a sami budou šmajdat pěšky se přece ví dávno. Ale co, sranda musí bejt, i kdyby taťku věšeli.
Idiotům a debilům zdar!
Po hadráku jsem zažil elektrické kotle, plynové kotle, větrníky, solární panely a teď jako poslední tepelná čerpadla. El. kotlík mám na dvoře jako stojánek na slunečník, plynové topení jsem zrušil a postavil dvoje kachláky. Naštěstí jsem nezrušil klasické komíny. Největší sranda ale je, že bez elektriky vám v zimě to čerpadlo nepojede. Stačí malá kalamita, potrhané dráty a tři dny netopíte. Co pak? Tři svetry?
Té zkurwené zelené mafii se to začíná sypat jako domeček z karet. Ostatně se začíná pomalu rozpadat i EU. Není to zatím tak markantní, ale zrnko po trnku a pak to řachne najednou.
Dobrý článek, ovšem autor do toho semlel i tepelná čerpadla. To je ovšem trochu zavádějící. TČ, je principem obrácená lednička (Carnotův oběh) a tak zdrojem tepelné energie např. pro dům o spotřebě 15 kW je místo elektřiny u TČ vzduch/voda okolní atmosféra, která je ochlazována a ze sítě je odebírána pouze třetina energie, což je 5 kW a to potřebuje kompresor. Potřebná tepelná energie 15 kW je tak odebírána z venkovní atmosféry. Takže prostá náhrada současných vytápěných objektů přímotopy přináší velmi zajímavou energetickou úsporu v ČR. Vypadá to, že autor asi nepochopil co tepelné čerpadla na rozdíl od elektroaut přináší a co v energetice znamenají. Mám s provozem TČ letité zkušenosti a tam kde neni např. plyn nebo chcete komfort ve vytápění, tak jsou opravdu O.K. A TČ voda/voda mají ještě lepší energetickou bilanci, tam je poměr zisku energie místo systému 1 ku 3 (u vzduch/voda) je dokonce 1 ku 5. Samozřejmě to neni lineární křivka, účinnost s mrazem venku klesá, ale kdy je venku mráz pod 25 st. C?. Tepelná čerpadla mají dlouholetou tradici ve skandinávských zemích i třeba v Německu.
A vy co tomu nerozumíte, laskavě si nechte jako minule hloupé poznámky od cesty. Nejdřív se o tom trochu poinformujte. Alespoň nebudete za hlupáky. Hezký den.
Měl byste možná pravdu, kdyby drtivá většina prostor v kolonyjy czechyja byla vytápěna elektrickými přímotopy.
Jenže tak to není. Většina byla dosud bezproblémově vytápěna za ještě nižší cenu zemním plynem. Kromě toho na 100% podíl vytápění kolonyje těmi tepelnými zázraky nemáme dostatek elektrické energie ani kapacitu rozvodů a bude se to jen zhoršovat, pokud rázně a rychle nezdrhneme z fašisticko chazarské sebevražedné ojrouhnije.
Myslím, že nemáte dostatek informací. Kolik myslíte, že dělá v ČR vytápění el.kotli a přímotopy? Odhaduji to nejméně na 800 MW potřebného výkonu. A rezerva ve výrobě elektřiny u nás je docela slušná. Zhruba máme výkonovou rezervu a to trvalou cca 3-4 GW. Ale zjistím to kolik to dělá. Jeden čas v 90-tých letech jsem s kolegou uváděl do provozu jen v Praze stovky přímotopů o výkonu od 6 do cca 15kW. S tak tomu bylo i v jiných lokalitách v ČR. Dnes kdy nemáme levný plyn a ten jen tak nebude, je cesta přes TČ jenou ze schůdných. Uhlí bude také pod klatbou z EU a topit dřívím je cesta zpátky. A k nezaplacení je komfort, nemusíte se o nic starat. Naposledy se tady cela řada lidí u diskuse kolem TČ pěkně zesměšnila. To mě docela překvapilo, ta technická neznalost a u některých lidí zabedněnost.
TČ nejsou vhodné do všech podmínek a jejich pohádková účinnost je v praxi poněkud kulhající za laboratorními hodnotami v prospektech.
Investice do budov aktuálně nevhodných pro umístění TČ jsou mimo možnosti většiny rodin v kolonyjy. Možná brzo i mimo možnosti krachujících domácích firem. Bez těchto investic se tak jako tak nedoplatí i se zázračným TČ. A ano, chazarským korporacím je to šumák, kolik do toho nalejou, hlavně že získají nějaký zelený certifikát, protože bez něj stejně bude podnikání zakázáno a brzy i pouhé bydlení.
TČ budou brzy montována jen pod podmínkou dálkového ovládání korporátními fašisty. Na komfort zapomeňte.
Otopná soustava vypadá dost jinak pro plynový kotel a pro TČ. A dosáhnout srovnatelných teplot oběma systémy ve stejném baráku vyjde prakticky stejně v provozních nákladech, ovšem mnohem více na startu stojí TČ.
V současném bordelu se skutečných hodnot úspory na čemkoli nedá dopočítat. Leda v rámci pár týdnů, maximálně měsíců provozu, což zajisté není případ vytápění budov.
Ve svém svatém nadšení zapomínáte, že stojíme na prahu nedostatku elektrické energie. A ne právě malého ani krátkého.
Jste svými úvahami poněkud vedle. TČ je velmi dobré pro úsporu elektřiny a jednoznačně přináší komfort pro obsluhu. Životnost je podobná jako u ledničky, tam také neřešíte každoroční problémy. Mám třeba staré LG a za 15 let provozu byly jen dvě závady, které technik z firmy na LG ihned odstranil. Jednou za cca 1000 Kč (vadné čidlo) a podruhé to byl ventil a to bylo 4.500 Kč pokud si vzpomínám. Pořizovací cena byla cca 130 tisíc Kč, jde o jednotku 9 kW, napojení je jednofázové 230V jistič 16A vypínací charakteristiky C, ale docela to stačí, mám dobré zateplení domu, jen při velkých mrazech jsem v rohové severní místnosti zapnul podlahové el. topení. Pro případy, že by nebyla elektřina mám hned dvě elektrocentrály (3 a 5 kW) a hlavně kotel Viadrus, který mohu okamžitě najet. Je připojen paralelně na TČ, ale nevyužívám ho.
Největší kecy a výhrady vůči TČ mají ti, co z TČ nemají zkušenosti a vědí o tom velké kulové. Kdyby to nebylo dobré a úsporné a tak by to v severní Evropě a hlavně Skandinávii nebylo tak úspěšně zavedené.
Fakt vy hlupoňové, nechte si ty kecy, když tomu nerozumíte. Shazujete se jen tady!
Já jsem se k TČ dostal nahodou, neb jsem neměl v obci u Prahy zavedený plyn a potřeboval jsem nějaké levné a rozumné řešení, abych jako blbec nemusel pořád chodit obsluhovat kotel na dřevo nebo uhlí. Kapišto vy oslíci?
Pokud někdo máte výhrady k TČ, tak zde napište jaké se vám při provozu staly, jinak jste jen teoretici co blafou o věci o které nic nevědí.
Mám jeden provoz etážovka s plynovým kotlem a druhý s TČ vzduch – vzduch. Kubaturou a materiálem budovy téměř shodné.
V porovnání výkon vytápění versus cena stojí jednoduše řečeno TČ ve srovnání s plynem za hovno. Doloženo na fakturách za dobu od r. 2013. V nynějších cenách je průser všechno, to by nemělo cenu se o tom bavit. Dokud se lidstvo nezbaví křivonosého jha, nemá cenu nic, kromě příprav na hlad, zimu, vpichování jedů do krve a náhražku života v 15 minutových koncentrácích. Pokud vůbec se na něco takového lze připravit.
Apropos, v čem to mám výše větu po větě špatně mi asi nenapíšete, že…
A ne, vaše tenisová raketa není ta nejlepší pro všechny, protože je dobrá pro vás.
Maxime, to je sice moc hezké, ale za jakou cenu? Největší sranda je, že bez elektriky vám v zimě to čerpadlo nepojede. Stačí malá sněhová nebo ledovková kalamita, potrhané dráty a tři dny netopíte. Co pak? Tři svetry? Pět svetrů? Nebo máte pro tyto případy elektrocentrálu? Co údržba a životnost oběhového čerpadla, kompresoru a větráku? Četl jsem, že max. 8-10 roků.:scratch:
Nic ve zlém,ale zase jeden co o tom nic neví a kalí vodu. Trochu jste propásl čas, TČ zdražila, to ano, ale třeba firma LG si drží dobré ceny pořád na rozdíl o konkurence. Záleží na výkonu, ale za 200 tisíc se ještě dají sehnat menší jednotky. Životnost je skoro jako u ledničky, moje maká už 15 let, nyní odchází asi ložisko u venkovního kompresoru a tak na jaře to nechám opravit.
Holt, lidé to podělali. Zrovna minulý týden jsem dělal něco pro firmu DAIKIN, která instalovala čerpadlo v domě, v Lipencích u Prahy, kde topili dosud plynem a když jim přišlo, že mají platit ročně 170 tisíc Kč, ihned to řešili TČ, výkon byl tady 17 kW. Jde o tzv. Split system.
Cena této jednotky byla pokud mám správné informace komplet 300 papírů, ale dotyčný majitel má dost peněz a když měl cca 500 tisíc Kč u voleb pro nového prezidenta Pavla. To jsem se dozvěděl bokem.
A dál?
Myslím, že autor nezpochybňuje princip a účinnost tepelných čerpadel, ale pouze dotace do nich a tím způsobený nepřirozený nárůst instalací. Což znamená, že tam, kde by se k vytápění používalo jiné palivo (plyn, uhlí, dřevo) se dnes tlačí elektřina, i když samozřejmě ve výrazně menším množství než v případě přímotopů či akumulace (ovšem za zcela jinou investici). A to vše při zavírání uhelných a jaderných elektráren.
A jestli je pravda, že německý ministr „odsouhlasil, že v případě deficitu elektřiny budou mít správci sítě právo odpojit elektromobily a tepelná čerpadla“, pak je občanům celý Carnotův cyklus k prdu a budou mrznout.
Vyjádření německých politických dementů neberte tak vážně. Jak byste chtěl vypínat ve velkém TČ? Sice je jich i dnes velká část blokována systémem HDO denně na 2 hodiny, ale řešení to není, pokud jim chybí např. výkon cca 30 a více GW v jejich síti. Špičku mají dokonce i 90 GW!
Řekl bych, že jste příliš velký optimista. Vše, co stát propagoval a dotoval, se později obrátilo proti lidem. Napřed dávali dotace na přímotopy, aby je vzápětí neskutečně zdražili (a v podstatě zlikvidovali rozdíl mezi VT a NT). Pak to byly kotlíkové dotace (uhlí, peletky). Pak podpora plynových kotlů. Za pár let všechno neskutečně zdražilo a lidi topí čím se dá, kdo si nechal starý kotel na dřevo nebo uhlí jako by vyhrál v loterii. Teď to jsou tepelná čerpadla a auta na baterky. Všechno bude svázáno s tarify, kde podmínkou je instalace dálkového ovládání. S podporou „komunitní energetiky“, dalším podvodem na zákazníky, budou masivně osazovat „chytré měření“. Kvůli masivnímu rozšiřování „OZE“ jim bude zoufale chybět regulační výkon ve výrobě pro primární i sekundární regulaci. Proto budou nutně muset přistoupit k regulaci na straně spotřeby. Budou to zkoušet tak dlouho, dokud jim to celé nespadne na hlavu.
Jenže on je to ten pravý cíl aby to spadlo všem na hlavu a chazaři pak přinesli řešení (dříve známé jako konečné).
OZE = občasné zdroje energie
Maxime, nemám 350 – 500 tisíc na tepelné čerpadlo a ani bych ty prachy za tu blbost nedal. Plynový kotel s integrovanou karmou na teplou vodu mám už 18 roků. Řádně každoročně udržovaný je jak nový. Tehdy jsem za něj dal cca 25 tisíc. Nevím, kolik stojí dnes, ale tipnu si, že za těch 500 000 bych jich měl deset. Navíc nepotřebuje elektřinu, samotížný oběh. Když tobě vypnou v zimě elektřinu, zmrzneš.
Kotel pro případ bez elektřiny mám také, tehdy Viadrus mě stál cca 25 tisíc korun. Pořídil jsem si ho zároveň jako rezervu s TČ.
Jinak já nejsem optimista a ani propagátor, jen se zabedněným hloupým mozkům směji, nic o tom neví a tady do zavedeného oboru kecají.
Jo, když tito lidé nemají peníze, tak to je jiná. Pak chápu, že jsou nassraní!
Vždycky tady jde o peníze a všimnul jsem si, ti co je mají, většinou řeší náklady právě úsporami jako je instalace TČ a ti co nemají peníze a holt musí topit uhlím a dřívím a později zatopí i babičkou.
Nic ve zlém, ale opravdu mě vážení odpůrci TČ štvete. TČ jsou zavedeny ve Skandinávii od Norska, Švédska, Finska, Dánska až po Německo a to desítky let! Kdyby to nebylo dobré a úsporné, nikdy by se jich dnes už statisíce neprovozovaly. Tak a příště napadněte ledničky, to je v podstatě také tepelné čerpadlo, jen v obráceně funkci a s menším výkonem vy myslitelé!
Přijde mi, že jste se zasekl na myšlence, že tu má někdo něco proti principu TČ. Ale ta diskuse není primárně proti TČ, ale proti jejich násilnému protlačování. TČ určitě znamená úsporu elektřiny, pokud nahrazuje jiný druh el. topení. Ovšem jako náhrada třeba plynového topení bezpochyby spotřebu elektřiny zvyšuje. V době nastávajícího nedostatku a zdražování elektřiny. A TČ je efektivní pouze u dobře zatepleného domu. Sto let starý barák nezateplíte ani za půl mega. Na vesnici žije spousta lidí, kteří nemají příjmy na to, aby dali statisíce za TČ (i s dotací), natož aby měli na zateplení. Bohatí pražáci to samozřejmě vidí jinak. Čili za peníze (daně) vidláků si pražáci dotují svoje topení, aby měli pohodlí. A vo tom to je.
Už pochop ty jelimane, že to co plácáš, že je skandinávie plná TČ …. že to všechno platilo, když byla elektřina za 1.50 Kč, dnes je za 6 Kč bez DPH a poroste, strop končí už tento rok. Chápeš, že 24 hodin provozu TČ je prostě dnes finanční sebevražda? Já TČ mám už od loňska vypnuté, topím dřevem a jsem naprosto v pohodě, TČ zapnu až v lepších časech, nebo možná vůbec.
Ještě dodatek.
Samozřejmě, že snaha mocných u e-aut je co možnosti zavedení ve velkém rozsahu kardinální hloupost. O tom žádná. Není dostatek zdrojů, nejsou k tomu zavedeny rozsáhlé napájecí sítě a nabíjecí místa, dále je zde problem s bateriemi které jsou ještě nevýkonné, drahé těžké a jejich schopnost tedy kapacita s časem radikálně klesá. Dále je tu cela řada problémů např. ekologie tady doslova u výroby baterii trpí.
S hlavně, vše je to řešeno násilím, doslova násilnou cestou vůči motoristické veřejnosti. A nákladní e-auta? Tak to je doslova sci-fi!
Nemci nedelaji malych chyb. Dokud nezacnou krachovat velky firmy a propoustet tisice zamestnancu, nic se nezmeni. Musi se zmenit verejne mineni. To je stale je progresivisticke zelenorude.. na Merkelovou a jeji suitu kyvacu se jednou bude vzpominat. Soucasny joudove se jen vezou. Tyhle deje maji strasnou setrvacnost.
Už se to děje a třeba chemický gigant BASF odchází z Německa. A to je průser jako noha. Do dvou let je firma v prdeli z Německa. A platí to i pro výrobce aut. A tady jde o miliony zaměstnanců. Myslím, že se Němci konečně probudí …
Zakazali chodit ven do hospody do bazenu do . no ale to ještě nezničilo průmysl … grendeal má zničit průmysl a automobilismus ….. o nic jiného nejde než všechno průmyslové zničit a všechny okrást o úspory ….a lidi na to skočili takže skočí i na tohle … a nechají si to líbit … když je zmlátil fízl online tak zalezli místo toho aby takového šmejda lidi potrestali aby v tom nepokračovali ……
me to je fuk ja budu jezdit furt
( CHOVÁM SE JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA. )
Ven z EU, znarodnit Skodovku a poslat Nemce do prdele. Pozde, oni uz v ni davno jsou. Jdete do Moskvy a zebrejte, at vam postavi par atomovych elektraren. Ty postavte jeden kilometr od nemecke a rakouske hranice. Ale na to nemate koule, jste narod srabu.
Jakmile jeste vic propadne prodej elektroauticek, bude jeste vetsi problem se stavenim dalsich nabijecek a jejich majitele najdou sotva nekde moznost si ty sracky nabijet. Tahle Sci-fi skonci driv, nez vubec zacala. I Musk uz sotva proda ty jeho kramy. Americka auta, odjakziva kramy strasne kvaliy, jsou skoro neprodejna.
Jen par debilu, jako Rudy si to chvali. Tomu se ale neni co divit, v Kanade zblbnul.
Ke každému desátému autu dieselagregát zdarma …. budem se tvářit eko a doma všmožně i za pomoci spalování petek budeme ty krasavce elektrické dobíjet … není nad eko …. jo a všichni se zase prsili že jako zpoplatní petky zálohováním .. sice je poté sešrotujou a kdoví kde skončí ale prej eko … miliardy an to půjdou pilotní projekt no … a co ta akce 100g plátkovýho pečlivě v plastu zabalenýho ajdamu o skoro stovku levnější než mnohem větší balení? To je samozřejmě cajk .. do toho nikdo kafrat nebude … začneme zákazem nemsyslem který není eko a bylo to mnohokrát prokázáno a vypočítáno, zmenčíme balení v plastu v obsahu. zakážeme plastové taštičky s obsahem plastu nulanula nic … a napálíme ceny těch pidibalení na velká už nikdo nebude mít …ale budeme se tvářit že to děláme všechno pro tu ekologii … ale jo když to lidi chtěj a nepochytají ty blázny a nedovezou do blázinců a nechají to o nás rozhodovat tak dobře nám tak …když masově nikoho nenapadlo že stát e froně hlava na hlavě a prokat na mraze na sebe navzájem abych zsjitil jestli náhodou nemám někde hluboko v hlavě nějakou rýmu nebo chřipku nebo něco, ale vyjít jen tak na ulici sám po 9té bez psa bylo vo nakládačku vumlem a možná i soud vo nakažlivých nemocech …. je prostě hloupost za kterou měla samozřejmě už dávno ta banda jít do lochu tak jako masově ovce uvěří všemu a nechají si nakuka ta líbit fakt cokoliv …… ta technologie se jmenuje superkondenzátor ale takovej ještě nemáme a další co nemáme jsou ty zdroje ze ktreých by se nabil … funkční elektromobilita už je dávno masově zavedená … jmenuje se vlak, metro a trolejbus …. když budou chtít blbci z brusele hodinky s vodostryskem taky zakážou ty součastný? Co takhle zakázat stávající léky s tím že do 15ti let musej být nahrazený fkat funkčníma na všechno včetně smrti .. přece to zakážu a věci to pod tlakem pak snadno v termínu vymyslej a vyřešej ne? (ty auta na vodu a údajně blokovaný schovaný patenty byl to vše jen fake nebo to skutečně bylo už vymyšlené?) Já jen že se tu hraje na jednu stranu děsně potřebá záchrana planety grendealem ať to provede se společností cokoliv jdeme přes mrtvole, ale na druhou stranu kldině může existovat tutlanej patent na já nevím co blokovanej kterej by eko vyřešil ….že jako an druhou strnau se tu cpe stále to panetování a ochrany duševního vlastnictví jakoby žádný zachraňování planety nebylo prioritou … pamatuejte jak vrahcíny žádnej stát těm údajným zachráncům s fajzru nezabavil ale vše se dělalo smlouvně pořáídně právnicky a do té doby jakože nikdo k tomu zázraku neměl možnost si jej obstarat a vyrobit a žádnej vládní záměr na tu záchranu lidí v té hrozně plandemii nepřevážil tomu soukromýmu zájmu té farmaspolešnosti .. to najendou žádnej nouzák nebyl ani celosvětová smrtící všechny nís vyhubivší pandemie kdyby se právníéci nedohodli tak klidně nechají všechny vyhubit že jako jim to nechají kdyby náhodou měli ten zázračnej lék natu záchranu … hmm fakt ot nikomu nepřijde divné celé to chování těch mocipánů? tím netvrdím že to nějaké terno je ta vrahcín ale to jak to bylo je poněkud velmi zvláštní že … pro nechápavé .. je smrtelná nemoc neexituje na ní lék, kosí celéo národy … fakt myslíte že když někdo vymyslé na ni lék a zveřejní se to, že ty státy budou čekat až se vynáleze uráčí dohodnout o ceně svého objebu a nevlítne tam armáda a nevymlátí z něj postup přípravi okamžitě střelhbitě a nezačne to masově okamžitě vyrábět? Už tohle svěčí o zjevném podvodu s celou plandemií … ten přístup .. kousek pozemku kterj jde obět pár stama metrů navíc dálnice vyvlastnit i násilně stát umí, ale zabavit výrobní linku a tajemství léku když jde o celosvětovou plandemiii která se má řešit okmažitě bez ohledu na prachy a právníky a smlouvy nedokážou? A tihle stejní nám tu budou ordinovat násilím žgryndýl … jako fakt tohle dopustíme … jako fkat to necháme bejt bez odporu a necháme si to zase líbit .. co příště … s čím zase přijdou?
fakt chcete ovce donekonečna zažívat tohle uměle vyvolanou krizi jednu za druhou a nechcete aby se to vrátilo alespoň do bodu kdy to stálo jenom za lejno? Je strašná krize a oni si neustále přidávají živí kdejakého parazita co nikdy tady neplatil daně ani haléř na to vbšechno mají stamiliardy nekonečno …….ale jinak není na nic a všechno se nám zakazuje? Jako fakt se vám ovce líbí až donekonečna se jenom třást jestli bude příáští tejden na jídlo na energie nebo jeslti přijde exskutora namísto toho přemešlet jestli si po pár letech koupíte kombíka či pouze hatchback nebo jestli pojedete na dovči jinam než vloni? Nebo co si dáte zejtra na oběd podle toho nakoupíte né že jíte jen to co je zrovna v akci? a Hlavně bohatí spokojení lidé si můžou dovolit mít jedno benzínové naftové auto na daleké cesty občas nebo na zimu a zataženo a na denní dojíždění krťoučké trasy v létě při sluníčku dobíjecí auto se solárama …. ekologicky naprosto perfektní mix … chudej .. ten pojede ve svým stokrát vyvařovaným favoritu na vyjetej olej nastaveným ještě za 50 let ….nějaké eko mu bude naprosto u ….
kanada kanada to je ten stát jak tam kamioňáci jasně pokojnou jízdou a nenásilným protestem prokázali že po dobrém prase od koryta nejde odtrhnout a že tudy cesta nevede, že to musíme udělat jinak pokud chceme změnu a svobodu a práva? .. asi mu nic jiného soud psát už nedovolil
EU se podkopává cíleně, chce za kažýdou cenu green idiocracii—
viz-Exxon přehodnocuje svou roli v Evropě díky neočekávaným daním )))
Společnost Exxon Mobil Corp uvedla, že se podívá na roli ropného supermajora v Evropě ve světle nových neočekávaných daní ze zisku.
Generální ředitel společnosti Exxon Darren Woods to oznámil během úterního panelu CERAWeek a dodal, že neočekávané daně ze zisku slouží k odrazování od investic. Mezitím americký supermajor potápí více peněz do svých operací v USA.
Zmínil se o neočekávaném daňovém kroku v Evropě jako o pověstném „klacku“ ve scénáři mrkev a bič. Mezitím, doma ve Spojených státech, zákon o snižování inflace přiměl Exxon k vytvoření nového podnikání v oblasti čisté energie – v tomto ohledu významného – s CF Industries a Enlink Midstream v Louisianě, o kterém Exxon říká, že je pouze špičkou ledovce. nevyřízených projektů, které se nyní pravděpodobně rychle posunou vpřed.
–co ta EU vůbec chce?!
—Exxon je jedním z největších evropských producentů ropy a plynu a významným zpracovatelem ropy, vlastní některé z největších rafinérií na kontinentu, včetně belgické Antverpské rafinérie, britské Fawley Rafinery a francouzské Port Jerome-Bravenchon Rafinery.
pokrač Zdroj
https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Exxon-Reconsidering-Its-Role-In-Europe-Thanks-To-Windfall-Taxes.html