29.5.2024
Kategorie: Ekonomika

Bydlení po pirátsku

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Sliboval, že vyřeší krizi bydlení. Vypracoval plán, všechno si spočítal, ale vláda o tom nechce ani slyšet. Ivan Bartoš, kapitán pirátského šlapadla na českém Kačáku. Jeho plán je prostý. Zaměstnat 200 úředníků, kteří budou radit lidem, kteří potřebují sehnat bydlení. A k tomu jako bonus systém státních garancí pro vlastníky bytů. A já nevím, jsem jen obyčejný flájboj z Horní dolní, ale mně to přijde celé trochu nedotažené. Snad až blbé. A to včetně „podpory 50 neziskovek“, za které se ministerský pirát skrývá.

Tak na to koukněme. Vláda Petra Fialy se brání tomu, že by vzniklo 200 poradentských byrokratických míst, která by radila nuzným a chudobným občanům, kterak získat bydlení. Není se co divit. Na jednu stranu zní oficiální důvod – nechceme zvyšovat počet úředníků, na druhé straně jde cítit i druhý nátěr námitek – nechceme tvořit korupční prostředí s nějakými bytovými komisemi. Navíc ve věci duní i to, jak se krásně nadsazují čísla.

V dopise 50 neziskovek stojí: „Dne 15. 5. 2024 byl na vládu předložen návrh zákona o podpoře v bydlení, který představuje dlouho očekávanou legislativní systémovou podporu jak pro 154 000 lidí, včetně 61 000 dětí, kteří se v současné době v České republice již nacházejí v bytové nouzi, tak pro další milion lidí, kteří jsou bytovou nouzí ohroženi.“ Vidíme, slyšíme. Milion lidí v ohrožení. Bububu. Desetina republiky v dohledné době posedí pod mostem a bude si v hořících sudech hřát ruce. Tomu zabrání 200 úředníků, předpokládám že s napojením na pod apelem podepsané neziskovky. Že by odtud vanulo?

Druhé opatření připravené pod patronací ministra pro neziskovky Bartoše. Garance státu pro vlastníky bytů. Co to je za herberk, že. Představme si to na příkladu. Jste majitelem volného bytu. Roupama nevíte co s ním, tak ho nabídnete státu, že jej bude pronajímat za vás. On vám bude garantovat jednání s podnájemníkem, případné vymáhání nájemného. A protože to má být obdoba sociálních bytů, tedy bytů pro chudší vrstvu obyvatel, předpokládám, jen předpokládám, nevím, bude vlastníka stát tlačit do rozumné výše nájmu. Otázkou je – proč by to vlastník dělal, když může byt pronajmout za komerční cenu? Poptávka bytů dalece převyšuje nabídku.

Ale dejme tomu, že by do toho některý vlastník šel. Kolik takových bytů bude? Pár jednotek? Desítek? Možná stovek v rámci celé republiky když budu optimista? Vyřeší to bytovou nouzi „až milionu lidí“, jak píší neziskovky zoufalý apel na vládu?

Osobní vsuvka – kdybych byl majitelem bytu, rozhodně neuvažuju o tom, že jej dám k dispozici státu a jeho proradným chapadlům, která začínají ovládat neziskovky. Zaplést se se státem je vždy velmi problematické. Vyvázat se z takového zapletení je během na trať dlouhou tak, jako dokáže být dlouhé soudní projednávání jednoho případu. Tedy i desetiletí. To není nikterak zlolajný pohled na vlast, ale na stát jako úřednický moloch, který dokáže člověka ztýrat do bezvědomí. Vždy, samozřejmě, s dobrými úmysly.

Ministrem Bartošem navržené přijde mi naivní, zároveň velmi poplatné neziskovkám. Jako mluvčí 50 neziskovek stanula Iniciativa Za bydlení, která je na výplatní pásce Nadace OSF, tedy nadace progresivistického gurua George Sorose. S kterou si neradno zahrávat, protože v jeho filantropických činnostech je, dle mého pohledu, vždycky čertovský růžek prolamování se do systému a jeho postupné ovládnutí, případně vysosávání kapitálu z veřejných peněz. V tomto případě vznik 200 úřednických míst a navázání neziskových organizací na jejich činnost. Vždyť George Soros si, stejně jako náš Zdeněk Bakala, „vydělal” své miliardy za pomoci machinací s veřejnými statky. Soros dovedl miliony Britů na propast bídy, aby mohl mít své miliardy, Bakala zase prokaučoval byty na Ostravsku.

Garance státu vlastníkům bytů? Proč ne. Ale je to jen kapička v moři bytové krize, která ve výsledku nic neřeší.

Stát má postupovat tak, aby ulehčil výstavbu bytů. Kupříkladu Bartošova novela stavebního zákona, u které si sliboval zmenšení agendy stavebních úřadů o 30 %, se setkala s velmi rozličnými reakcemi samotných úřadů. „Ano, budeme přibírat nové zaměstnance kvůli předpokládanému nárůstu agendy,“ potvrdila například mluvčí Rakovníka Kateřina Hradilová pro iDnes. Stavební úřady se změny děsí a shání nové zaměstnance. Město Jičín slovy „v souvislosti s reformou stavebního zákona přijmeme nové kolegy…“ ukazuje, že slibovaných 30 % zmenšení agendy stavebních úřadů vychází pravděpodobně jen z mrtvých výpočtů na ministerstvu, které nevycházejí z reality.

„Potřeba zakotvit a mít vlastní bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Proto si ujasněme, že cílem projektu je uspokojení vlastních bytových potřeb, nikoli potřeb developerů. Pro ně připravíme jiná řešení,“ uvedl v roce 2021 pro E15 polský ministr pro rozvoj a technologie Waldemar Buda. Osvětloval tím novelu, která předpokládá, že rodinné domy v Polsku nebudou zatížené stavebním povolením.

„V délce vyřízení stavebního povolení se Česko řadí mezi rozvojové země (naposledy jsme se umístili na 157. místě ze 190 zemí), v ČR trvalo v roce 2019 získání všech povolení v průměru 246 dní,“ píše server Finance. Je tu prostor, kde by mohl ministr Bartoš zapracovat a skutečně ulevit celé společnosti. Místo toho jsme se dočkali návrhu na bytovou komisi nacucanou neziskovkářskými potentáty přisátými na státní cecík (pod výzvou neziskovek je podepsaná i Klára Šimáčková Laurenčíková, progresivní guru české scény), nebo bohapustého přemlouvání vlastníků bytů, aby své byty předali do správy státu. Je to trochu divné. A to nám Bartoš šel do vlády s tím, že krizi s bydlením vyřeší.

Navíc se od roku 2027 řítí na zemi takzvaná zelená daň, kterou už schválil Evropský parlament. Zelená daň zatíží vedle osobní dopravy také bydlení, potažmo vytápění. Na vše půjdou emisní povolenky, které, jak dokládá Echo24, se můžou urvat ze řetězu a bydlení prakticky znepřístupnit úplně. Však si vzpomeňme na loňskou parádu s energetikou. Velkou část krize způsobily povolenky. Pozastavoval je někdo? Jednalo se o jejich revizi? Nejednalo, nepozastavil. Jen se lidem citelně zvedly platby a energetické firmy si nemravným způsobem mastily kapsy. Od roku 2027 citelně podraží pohonné hmoty a vytápění budov. To nevypadá jako krok v podpoře bydlení, protože povede jen k dalšímu zdražování prakticky všeho. Do budoucnosti nikoliv s technologickým rozvojem, ale z řízeným chudnutím populace.

Řešení pro chudé domácnosti, rodiny, které i s dětmi žijí na ubytovnách? Stát neměl rozprodat za pakatel svůj bytový fond po revoluci. Část si měl nechat právě pro potřebné profese ve městech, nebo pro chudé domácnosti. Neudělal to. Teď si takový fond musí vybudovat. Ale to je drahé, pracné a na dlouhé lokte, tak místo toho stvoříme korupční prostředí „poradců” napojených na nezisk. Činnost tím budeme předstírat perfektně, ale nic nevyřešíme. Taková pirátská metoda pod heslem – pusťte nás mezi ně.

A že bychom to měli nechat trhu? Jakému? Tomu korporátnímu, který z ČR udělal prakticky nesvéprávnou montovnu bez přidané hodnoty? No, potěš pánbu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)