3.7.2022
Kategorie: Ekonomika

Budeme mít na plyn?

Sdílejte článek:

PETR VAVRENKA

Je to až neuvěřitelné a celé to ze zpětného pohledu působí jako pečlivě připravená akce. Prakticky vše, co se v poslední době odehrává, totiž neustále navyšuje ceny plynu, a to až na hodnoty, kdy bude v podstatě nepoužitelný, protože na něj nikdo nebude mít peníze.

Růst cen nekončí

Jakoby nestačily současné geopolitické problémy, které cenu už v minulých měsících vyšponovaly na absolutní, nikdy nevídaná maxima. V důsledku nich už čeští dodavatelé začali měnit ceníky, ve kterých se objevují několikanásobně vyšší částky, než jaké byly ty, které lidé platili dosud.

Tyto ceny jsou hodně vysoké, ale lidé už se tak nějak připravili na to, že je budou muset hradit. Částečně chce pomoci také stát, byť poměrně málo. Jak se ale ukazuje, to celé mohl být teprve začátek, protože se schyluje k něčemu mnohem horšímu.

Evropa už se pomalu začala odpoutávat od ruského plynu, jakkoliv je to projekt spíše na roky, ovšem hlavní roli v náhradě měl hrát zkapalněný plyn ze Spojených států amerických. Tato představa teď ale dostala významnou trhlinu, protože v Texasu zničehonic vybouchl terminál, který měl být jedním z hlavních uzlů, odkud měl LNG proudit do Evropy. Oprava bude trvat velmi dlouho a v důsledku toho ceny plynu opět vystřelily.

Samé špatné zprávy

Toho se rozhodli využít Rusové, kterým se nelíbí, že jejich evropští klienti hledají alternativy. A tak se jim rozhodli připomenout, jak moc jsou závislí. Největší dodavatel zemního plynu tak významně přiškrtil dodávky do Evropy, což znamená, že se zřejmě nepovede na zimu naplnit zásobníky.

Bohužel to vypadá, že vše směřuje k tomu, aby byl plyn v zimě co možná nejdražší. I ti největší pesimisté totiž čekali, že rekordní ceny přes rok začnou klesat, jenže to se neděje. A jakmile přijde zimní sezóna, vystřelí znovu ještě výše.

To se pochopitelně propíše do plateb koncových zákazníků. Stát přitom už deklaroval, že lidem tato navýšení nemůže pokrývat, jeho maximem je symbolická pomoc. Zima tak bude skutečně krušná.

PETR VAVRENKA

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)