![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Britský parlament odložil schvalování dohody o brexitu
COM/HS
Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu schválili v sobotu dodatek k dohodě s Evropskou unií o tzv. brexitu, který zdrží schvalování samotné dohody. Informoval o tom zpravodajský portál Sky News.
Zákonodárný sbor hlasoval o dodatku nezávislého poslance Olivera Letwina k příslušnému vládnímu návrhu v úvodní části sobotního zasedání, které se koná mimořádné v tento den týdne poprvé za poslední desetiletí. Podle původních očekávání měli poslanci hlasovat přímo o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie, jejíž revidovanou podobu vyjednal premiér Boris Johnson s Bruselem v uplynulých dnech.
Dolní sněmovna Letwinův dodatek schválila v těsném poměru 322 ku 306 hlasům.
Na základě dodatku parlament vyjadřuje dohodě o brexitu pouze předběžnou podporu a definitivně ji nepodpoří, dokud nebude schválena legislativa o její zapracování do britského práva. Znamená to, že poslanci už v sobotu o dohodě nebudou dále hlasovat, přestože jde o poslední termín, stanovený dříve schváleným zákonem. Ten Johnsonovi v takovém případě přikazuje požádat o další odklad brexitu, dosud naplánovaného na 31. října.
Samotný Johnson v sobotu podle Sky News prohlásil, že vzhledem k Letwinovu dodatku jednání parlamentu „ztratilo význam“, a trval na tom, že „nejlepší pro Spojené království a celou Evropu“ bude, když dojde k brexitu s dohodou 31. října. Dodal, že „nebude s EU vyjednávat o odkladu a nepřinutí ho k tomu ani zákon“.
„Budu nadále dělat vše v mých silách, abychom brexit dokončili k 31. říjnu,“ prohlásil Johnson.
Letwinův dodatek byl zdůvodňován obavami, že po schválení dohody o brexitu ve stanovené lhůtě by Johnson sice nemusel požádat o odklad brexitu, ale parlament by nemusel do 31. října stihnout schválení „implementačního mechanismu“. To by teoreticky vedlo k „bezdohodovému“ odchodu Británie z EU i přesto, že dohoda byla odhlasována, vysvětluje tisková agentura AFP.
Očekává se, že Johnson se bude v souladu se svým prohlášením dál snažit o včasné prosazení dohody v parlamentu a že v pondělí předloží návrh zmíněné související legislativy. V případě podání žádosti o odklad brexitu a následném přesazení dohody i mechanismu v parlamentu do 31. října by mohl premiér tuto žádost stáhnout, připomněla tisková agentura DPA.
Pokud premiér Johnson odmítne napsat dopis s žádostí o odložení brexitu, je pravděpodobné, že bude čelit stíhání. Pokud i Johnson požádá o odklad, není záruka, že s tím ostatní země EU budou souhlasit.
Po tom, jak dohodu o brexitu zhodnotili lídři na summitu EU, o ní bude jednat ještě i Evropský parlament, který má v této věci poslední slovo.