![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Bloomberg: Evropský Detroit ohrožují elektromobily
PAVEL ŠIK
Prakticky nikdy není jeden z hlavních článků na Bloombergu o České republice. Dnes ale Bloomberg zveřejnil článek s názvem „Evropský Detroit ohrožují elektromobily“. Autoři shrnují, že v ČR a na Slovensku se vyrábí světově nejvíce aut na počet obyvatel, dokonce více než v Německu a varují, aby se z těchto zemí nestal americký Detroit, který zažil obrovský rozmach a následně obrovský pád.
Pokud se vyhnu mému názoru ohledně celé smysluplnosti elektroaut, nemožné instalace požadovaných nabíjecích stanic, nedořešené energetické sítě a výroby elektřiny nebo nesmyslné rychlosti ohledně zákazu spalovacích motorů, pokud teoreticky bez naštvání přistoupím ke skutečnosti, že si to v jakémsi režimu politici, které lidé volili, pod tlakem schválili, poukazují autoři na jednu podle mě zásadní skutečnost.
Autoři správně píší, že zatímco hnací ústrojí běžného automobilu má přibližně 200 pohyblivých částí, elektrické hnací ústrojí jich má asi desetinu. Také nejsou potřeba takové věci, jako jsou vstřikovače paliva nebo výfukové systémy a další. A právě u dodavatelů těchto všech součástek je zaměstnána velká část všech lidí, kteří pracují pro automobilový sektor.
Autoři například píší, že polovina průmyslové výroby na Slovensku pochází od výrobců automobilů a jejich dodavatelů. Celkem tam je 260 tisíc lidí zaměstnáno ve čtyřech automobilkách a u 350 dodavatelů automobilového průmyslu. Podle studií může být na Slovensku zrušeno až 85 tisíc pracovních míst. V České republice je absolutní počet zaměstnaných v automoto odvětví téměř dvojnásobný, celkem podle sdružení automobilového průmyslu, ACEA v ČR 14 procent všech zaměstnanců pracuje v automobilovém průmyslu (v Německu 11 procent).
Automobilky sice pod tlakem investují velké prostředky do přechodu na elektroauta, na Slovensku třeba plánují nové fabriky, ale málokdo mluví o celé rozsáhlé síti současných dodavatelů, kteří tvoří páteř průmyslu v těchto zemích a udržují ekonomiku v chodu.
V České republice a na Slovensku jsou roztroušeny stovky firem, které nyní dodávají automobilkám. Dle autorů se snaží udržet zakázky a pracovní místa v odvětví, které prochází největším otřesem od privatizace automobilek a vzniku nových v 90. letech navíc s tím handicapem, že musí dodržovat ekologická kritéria EU, která čínští konkurenti u součástek pro elektroauta nesplňují.
Autoři citují Zdeňka Zajíčka, šéfa českého průmyslového svazu, že přechod je příliš rychlý a podniky budou mít ještě větší problémy konkurovat Číně: „Evropa nabrala velké tempo a vydala se směrem, který nás svým způsobem znevýhodňuje oproti jiným kontinentům.“
Jenže vysvětlete to aktivistům, kteří si sice vůbec nejsou vědomi, co to přesně znamená, ale až jim pokrátí dotace (protože hospodářský výkon bude klesat) budou první na barikádách a budou to považovat za velkou nespravedlnost. A tahle vláda nemá ko*le bouchnout do stolu a říct takhle ne nebo alespoň zařídit třeba fabriku na čipy nebo autobaterie. Holt bojuje proti Rusku, dezinformacím, digitalizuje a má dost starostí, aby někdo nevypadl z kola ven. A tak si tady žijeme a čas běží.
FB
- Zeman: Bezvýznamná Miroslava Němcová - 7.2.2025
- Když si armáda začíná dělat, co chce. Kód Charlie - 7.2.2025
- Český sen - 7.2.2025
Zatím ani to čínské elektro auto není kdovíjak levné, ale je o trochu levnější.
Budoucnost je samozřejmě v elektromobilech. Lidi je budou dobíjet doma z fotovoltaiky. Pokud nebude svítit nebo v Německu foukat, tak budou moci dobíjet jen lidé s vysokým sociálním kreditem. Ostatním se na dálku v těchto případech zakáže dobíjení. Lidi bydlících na sídlištích auto nepotřebují, můžou jezdit MHD.
Pane vachmajstr, voni sou hlava!
to není vachmajstr, to je Josef Vyskočil…
Ani topení lidi nepotřebují, ani domy, stačí si ustlat v jeskyni a žrát brouky. Není nad pokrok
https://dfens-cz.com/pribehy-tisice-a-jedne-palestiny-3-pohadka-demokraticko-historicka/comment-page-2/?show=comments#comments
Topení se povolí na maximálně 18 stupňů pokud nebude svítit a foukat a to jen v případě, že budou v domě všude čidla teploty a inteligentní řízení domu, kdy bude dům odesílat aktuální vytížení domu – počet osob, všechny záznamy zvuků, apod…
… z fotovoltaiky
.. evidentne o teto kategorii nemate ani minimalni vedomosti
Tak kolik elektrošmejdů vyjelo v mrazech? Ve Švédsku ani jeden elektrobus.
Pokud studovaní inženýři automobilek skočili na propagandu o elektromobilitě na bázi akumulátorů tak ať firmy kde pracují klidně zkrachují. Ve vedení firem už žádní inženýři nejsou, jen buzny a různí další devianti, protože ESG.
Fyzikální zákony zatím platí i ve Vatikánu. Takže ať celá ojropa klidně jde do krachu a hladu. Zdebilnělé ojroovce na vše kašlaly z jejich jehňat školy nadělaly ještě větší idioty a po dobrém už rozum dostat nemohou. Asi už ani po zlém a pak musí vadné geny z populace pryč.
Elektromobilita ohrožuje celou EU, nejen ČR a SR. Pokud bude EV povinnost, pak veškerý autoprůmysl v EU končí.
Evropské automobilky by se měly na elektromobilitu vykašlat. Teď hned. A investice do elektromobility z velké části odepsat jako ztrátu. Přiznat si, že v elektromobilitě nám ujel vlak a čínu nedoženeme. Všechny ty nové továrny na akumulátory (nesprávně nazývané bateriemi) totiž čeká bankrot, stejně jako továrnu na soláry ve Valašském Meziříčí.
Číňani mají celý řetězec od těžby až po finalizaci produktů akumulátorů. Mají svůj vývoj a patří mezi špičku. Nechtějí vyvážet suroviny na výrobu akumulátorů, chtějí vyvážet hotové akumulátory. A umí to levněji, než budeme my v evropě kvůli ekologii kdy umět.
Zatímco německá vláda investuje do výzkumu sodíkových baterií (NaNaBatt) a očekává výsledky za 3 roky, číňani už první elektromobil se sodíkovou baterií představili. Je jím čínské miniauto Sehol E10X.
https://carnewschina.com/2023/03/15/new-sehol-e10x-ev-from-jac-hit-the-market-starting-at-10600-usd/
Zajímavá je i cena, cca 240 tis. Kč podobně jako u BYD Seagull. A že tyto auta budou v zaostalém přeregulovaném skanzenu EU stát minimálně dvojnásobek? To miliony kupců po celém světě nezajímá.
Sodíkové akumulátory mají ještě menší energetickou hustotu jako lithiové. Takže jen další slepá ulička.
Poměr energetické hustoty nejlepších současných akumulátorů k uhlovodíkovým palivům je v ideálním případě 1 : 20 v neprospěch akumulátorů (v reálné praxi ještě hůře). A na tom diskuse končí dříve než začala.
Podobně je to s vodíkem.
Zkrátka jen zkoušejí ovečky stále něčím oblbnout aby daly víc vlny a když to fyzika utne tak vytáhnou novou předem připravenou pohádku.
Sodík je ale levnější a bezpečnější. Záměrně jsem uvedl jako příklad ty dva pidi vozy, protože toto je jediný segment, kde má elektomobilita spoň trochu smysl. Nákupní taška, mama car, přibližovadlo z vesnice kde nejezdí autobusy. Elektrokoloběžka se čtyřmi koly a střechou. Neřešíte studený motor na krátké jízdy a celková hmotnost vozu zůstává stále nízká, vzhledem k poměru převáženého nákladu. Tady si dokážu představit ekonomickou rentabilitu. Ostatně to rozhodnou zákazníci v zemích, kde bude možnost svobodného výběru mezi vozy s různým druhem pohonu.
Pokud má něco malou energetickou hustotu tak to nemůže být lehké pokud to má utáhnout auto, které má mít alespoň trochu přijatelný dojezd.
Celý akumulátorový koncept má více problémů než výhod a vždy bude drahý, ani jeho ekologická stopa není o nic menší než mají spalováky při nesrovnatelném výkonu.
Tady na to vyzrali. Přidělají vám tunový naftový truck na elektro truck, na nákladní plošinu dají el.generator a jezdíte laciněji jak na původní naftovy motor. Už i v Kanadě se učí sdělovat.
Obchod s elektroauticky je jen obchod se strachem a to nasi umeji. CO2 nas zabiji elektrina je ale prece jen ze zasuvky. Peto ajak bude vypadat parkplac pred desetipatrovym panelakem na sidlisti s dvacet takovymy baraky. Joooo, lidi si to budo nabijet doma. Vemou si auto do devateho patra anabijet ho budeo z zu davno petizene site. Lidi, uklidnete se, za deset let uz nikdo o holicich strojkach na kolech ani neblafne. Blbci se nenaucili matyku a ted chteji poroucet.
Oslo: Elektrobusům dochází výkon–Posledních několik týdnů představovalo pro elektrické autobusy v Oslu velké výzvy. Zima a chlad znamenají, že dojezd je značně snížen, což má vážný dopad na veřejnou dopravu.
pokr cit. zde
https://1url.cz/kuUWl