22.5.2023
Kategorie: Ze světa

Bachmut … ruská propaganda

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Při bojích v Bachmutu byla naše média nastavena tak, že přebírala všechna negativa o Rusku. A doslova se vyžívala ve sdělování „rozkolu“ mezi velením Wagnerovců a Kremlem.

Šéf ruské žoldnéřské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin se ve čtvrtek znova ostře obul do ministerstva obrany v Moskvě. Důvodem bylo vyklizení některých míst v oblasti ukrajinského Bachmutu ruskými armádními jednotkami, což mělo vrchní velení odůvodnit slovy, že vojáci „zaujali výhodnější pozice“.

Toto je zpráva z 18.5.2023. Vůbec mě nepřekvapuje, že naše média věnovala tolik pozornosti „rozporům“ mezi Wagnerovci a velením ruské armády. Každý den se objevovaly zprávy o tom, že Wagnerovci se stáhnou z Bachmutu, že je nahradí Kadyrova skupina a že Rusko Bachmut ztrácí. Prigožin s jistotou tvrdil, že „ukrajinská ofenzíva již začala“. Pomalu každý den vyhrožovfal tím, že jeho vojáci odejdou, že nemají munici apod. Pak se najednou prostřednictvím zprávy převzaté z Bildu objevily informace, že je Bachmut z 99% v ruských rukách. A nakonec dobytí Bachmutu oznámil sám Prigožin a dostal zas to pochvalu z Krewmlu přímo od Vladimira Putina.

Volodymyr Zelenskyj se mezitím vydal na zahraniční cesty a skončil na jednání G7 v Japonsku. Americký prezident Joe Biden mu slíbil dodávky stíhaček F 16 s tím, že Ukrajina nebude útočit na Rusko, což mu Zelenskyj slíbil. Ten nakonec oznámil dobytí Bachmutu takto: Zelenskyj před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem v Hirošimě reagoval na otázku novináře, jak je to s Bachmutem. „Pane prezidente, je Bachmut stále v ukrajinských rukou? Rusové řekli, že Bachmut dobyli,“ zněl novinářský dotaz.Podle agentury AP Zelenskyj odpověděl: „Myslím, že ne.“ Pak ale pokračoval slovy: „Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy… dnes je Bachmut jen v našich srdcích.“

Z výše uvedeného vyplývá, že informace z ruské i ukrajinské strany o průběhu války na Donbase jsou prakticky stoprocentně dezinformační propagandou. Naše média skočila na špek Prigožinovi, který o ruské armádě hovořil jenom s despektem, obviňoval velení ruské armády z neschopnosti a média pak dokonce vypouštěla informace o tom, že se na Prigožina chystá přímo v Rusku atentát, protože jeho úmyslem je nahradit Vladimira Putina v Kremlu.

Jak se zpětně ukazuje, byla to „brilantní“ ruská dezinformační kampaň, která měla veřejnost na Západě přesvědčit o tom, že Rusko je na jisté cestě k porážce. Tato dezinformační kampaň bude samozřejmě pokračovat. Ostatně, naši experti dlouho tvrdili, že Bachmut nemá žádný strategický význam a že „nechápou“, proč ho Rusko chce dobýt. Pak se tvrdilo, že až tak bezvýznamný není a že Ukrajinci považují jeho uhájení za důležité.

Ruská agrese tak pokračuje a je otázkou, zda Ukrajina má v tuto chvíli dostatek nejen techniky, ale zejména vojáků. Ke každé ofenzivě je třeba totiž vytvořit zejména přečíslení v tak zvané „živé síle“, což je vojenský terminus technicus. Prezident Petr Pavel ostatně prohlásil, že Ukrajina bude mít „jediný pokus“. Je otázkou, zda po cestě do Německa na motorce nezměnil názor a připouští pokusů vícero.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,03 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)