8.3.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Bachmut, pro Rusy Artěmovsk

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

O Bachmut se již několik měsíců svádí tvrdé boje. Pokud se tvrdé boje berou počtem obětí, tak zcela určitě.


Podle dostupných zpráv je v Bachmutu deset tisíc ukrajinských vojáků, kteří se brání pěti tisícům vojáků, převážně ze soukromé vojenské skupiny Wagner a zhruba třem tisícům vojákům z ruské pravidelné armády. Nedá se to moc ověřit, ale vzhledem k délce východní fronty je to dost pravděpodobné.

Zároveň na pozadí těchto bojů, probíhá i mocenský boj v Kyjevě. Někdy si říkám, kolik časů zbývá Zelenskému? Protože, Zelenského popularita před únorem 2022 byla na 19 %.

Pak vylétla prudce nahoru. Dnes opět klesá. Není za tím jen vyčerpání Ukrajinců z války, z nichž velká část, odhaduje se až padesát procent, by byla pro uzavření dohody s Ruskem, tak také násilné mobilizace, mnohdy starců a nezletilých, na které musela nakonec reagovat i ukrajinská vláda, protože i když ukrajinský tisk má náhubek a novinářům je vyhrožováno, když neinformují podle oficiální propagandy, tak existují sociální sítě a na Ukrajině je nejpopulárnější Telegram. Situace se sdílenými videi už těžko šla zamlčovat, tedy pokud by Ukrajinci nebyli odpojeni od internetu, případně jim nebyl znemožněn přístup na sociální sítě.

Po Arestovičovi je druhým nejpopulárnějším mužem na Ukrajině Zalužný. Člověk, který již před dvěma týdny požadoval stažení ukrajinských jednotek z Bachmutu. Zelenský, lépe řečeno Jermak, rozhodl, že Bachmut bude symbolem odporu Ukrajiny proti ruským okupantům. Zalužný se přizpůsobil, vůdci se neodporuje, zvláště, když se za Zelenského postavili dva další vysocí generálové, případní kandidáti na jeho místo.

V Bachmutu umírají ukrajinští vojáci, stejně jako ruští. V našich novinách můžeme číst, že obrana Bachmutu vyčerpává ruské zdroje, jak lidské, tak materiální. V našem tisku také můžete číst, že ukrajinští vojáci jsou na pokraji sil a bez zásobování, necháni napospas. Pak zase, že ukrajinští vojáci u Bachmutu provedli ofenzívu a že Prigožin si stěžuje na ztráty a pravidelnou ruskou armádu a Rusové se bojí ukrajinské ofenzívy. A kde je pravda?

Pravda je taková, že Rusové obsadili všechny vyvýšené posty kolem Bachmutu. Odřízli všechny zásobovací cesty. Prigožín zveřejnil video, sdílené i na ukrajinském telegramu, kde navrhuje Zelenskému čestný odchod z Bachmutu a ukazuje ukrajinské zajatce. Mladé kluky, kterým není více než osmnáct let a zajatce, kterým je přes šedesát. Ruská propaganda? Zcela jistě, ale ani ruská propaganda a ukrajinské odmítnutí nedokáži zatřít skutečný věk těch zajatců, kteří potvrzují to, co se píše na Ukrajině, že armáda rekvíruje muže od 15 do 70 let.

Pravda je taková, že Kyiv Post zveřejnil anonymní rozhovory s ukrajinskými vojáky od Bachmutu. Ve zkratce: Proti Rusům nemáme šanci. Měsíc zde jezdí v obrněném transportéru, střílí naše lidi a my nemáme, jak jej zničit. Rusové pošlou skupinu zbytných tří až čtyř vojáků, my na ně začneme střílet, oni nás zaměří a zahájí palbu z děl a minometů. My nic takového nemáme. Posílají sem vojáky, kteří ani neprošli výcvikem. Seberou je, obléknou do uniformy a za dvě hodiny je po nich. Západní munice buď nevybuchuje anebo vybouchne ještě, než je vystřelená. Používáme zbraně z druhé světové války. Chtěli jsme evakuovat civilisty, ale bylo to odmítnuto, většina stejně nechtěla. Nerozumíme, proč zde musíme umírat, když je to vše ztracené. Rusové mají mnohem lepší techniku. Umíráme jako krysy, zatímco Moskalům stačí čekat.

Ani jeden se nezmínil o tom, co se píše u nás v novinách, že Rusové podnikají každý den útoky, který hrdinní ukrajinští obránci odrážejí a necítí se jako hrdinové, ale opuštěni Ukrajinou, donuceni bojovat za něco, co je ztracené. Což mi připomnělo jako v prosinci roku 1942 referoval německý rozhlas, jak hrdinní vojáci u Stalingradu váží síly východní hordy, zatímco vojáci Wehrmachtu byli nejšťastnější, když našli zmrzlou krysu, kterou pak snědli a Hitlera posílali nejen v duchu, ale i podle zachovalých písemných zpráv, do pekel.

Politika opět zvítězila nad armádou.

V ukrajinském tisku jsou dřívější plány Zálužného na stažení z Bachmutu vydávány jako za spekulace Bildu. Přestože ten to převzal z ukrajinského tisku.

Oba hlavní generálové a pozor, oba hlavní, řekli Zelenskému, nestahujme se. Pak Zelenský požádal Zálužného, aby našel posily pro obranu Bachmutu. Jak řekla Ukrajinská pravda.

Zelenský také vidí v bitvě u Bachmutu jeden z nejlepších úspěchů Ukrajinské armády ve válce s Ruskem.

A pro případné kritiky. Vše, co je zde napsáno je napsáno z ukrajinských zdrojů a hlavních médii. Unian, Kyiv Post, Ukrajinská pravda a dalších
Quote from Zelenskyy: “Bakhmut has delivered and is delivering one of the greatest results during this war, during the entire battle for Donbas.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)