28.6.2026
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost904 přečtení

Až se zima zeptá … aneb v Bruselu to vedou šílenci

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Všichni právě řeší aktuální, letní vedro a způsoby, jak ho co nejlépe přežít. Ale rok má, jak známo, více období a bývá zvykem, že za nějakou dobu po horkém létě, přichází zima. Období tmavé, chladné a v našich zeměpisných šířkách spojené s nutností topit. A to by letos mohl být problém. Dík Zeleným khmérům z Bruselu.

Spojené státy v minulém týdnu varovaly Evropskou unii, že dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), na nichž jsme se stali (bohužel) závislými, by mohly být přesměrovány mimo Evropu. Třeba do Asie, která ráda koupí všechno. A že USA to fakt udělají, pokud EU nezreviduje své přísné předpisy týkající se metanu, vzkázal do Bruselu americký ministr energetiky Chris Wright.

Že to nevadí? Že my máme v záloze ještě tenhleten, Katar? No tak ten nám vyslal velmi podobný signál už loni. V říjnu vzkázal do Únie, že od příštího roku nebude dodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) do Evropy, pokud nebudou provedeny změny pravidlech pro udržitelnost podniků. Pro agenturu Reuters to řekl katarský ministr energetiky Saad al-Kábí.

A aby bylo zřejmé, že věc je opravdu naléhavá, tak nám to v minulém týdnu oba dodavatelé ještě jednou, společně a po lopatě zopakovali. Pokud Evropa nezmírní pravidla v rámci nařízení o emisích metanu, tak s dodávkami končí. Protože Unijní podmínky prostě nebude technicky možné dodržet. Za současné situace jim tedy nezbývá, než evropský trh oželet. Dobrovolně strkat hlavu do sankční oprátky a zavazovat se k něčemu, co není v jejich silách, jak USA, tak Katar, odmítají. Americký velvyslanec při EU, Andrew Puzder, přitom varoval před energetickou krizí, kterou, podle něj, implementace nařízení o metanu Evropě způsobí.

O co jde? Zelení khmérové, kteří se zmocnili řízení Evropské únie, prosadili v uplynulých letech několik sebevražedných, těžko splnitelných opatření, „k ochraně klimatu“. Jedním z nich je Směrnice o firemním udržitelném hlášení (Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD). Má zavést „povinnost organizací zveřejňovat informace o svých udržitelnostních a environmentálních aspektech.“ Například o vypouštění emisí v celém dodavatelské řetězci. Od prvního subdodavatele, po konečný produkt. Včetně dodavatelů energie. Přesně, tabulkově, ověřitelně…

Metanu, toho prý strašlivého, skleníkového plynu, se týká Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1787 ze dne 13. června 2024 o snižování emisí metanu v odvětví energetiky a o změně nařízení (EU) 2019/942.  Dovozci energetických surovin do zemí EU musí prokázat, že dovážená ropa, zemní plyn nebo uhlí produkuje emise metanu nižší než limit stanovený Komisí. Od těžby až po zpracování a přepravu.

Skrytým účelem tohoto nařízení je vytlačit uhlovodíky z energetického mixu zemí EU. Aby tu už zkrátka nebyly žádné k dispozici a my jsme se museli, chtíc nechtíc, obejít bez nich. Proto stanoví nesplnitelné, drastické podmínky, které se navíc mají, v průběhu času, plánovitě zostřovat. Firmám je diktováno, kolik toho hrozného metanu (jinak běžně unikajícího ze všech světových skládek a močálů) může dodavateli „upšouknout“ z vrtu, kolik se ho smí ztratit cestou netěsnostmi potrubí, co se smí uvolnit při lodní vykládce a kolik ho mohou rafinerie spálit, jako technologický odpad. Dodavatel si to má vše sám zjistit, sám se nahlásit a pak čelit sankci, kdyby to nevyšlo podle představ zelenáčů z Bruselu.

Oficiálním zdůvodněním metanového úletu je ovšem představa, že EU skrze své regulace vychová svět. Že státy, které nejsou tak hrr do dekarbonizace přiměje (přinutí), aby se přidali k Unijnímu úsilí. Skrze sankce, jak jinak. Ona je totiž Evropa pupek světa, maják ukazující směr a trh, který si nikdo nedovolí ztratit…  Ale, jak to vypadá, právě padla kosa na kámen. Americký velvyslanec Andrew Puzder ukázal Bruselu fakáč. Veřejně, s klidem a úsměvem.

Za téhle situace vyrazila ve čtvrtek do Bruselu delegace 12 členských zemí, pod vedením České republiky. Cílem jejich jednání s Evropskou komisí má být odložení klíčových ustanovení normy o snižování emisí metanu o tři roky. Je to iniciativa Babišovy vlády, na kterou můžeme být právem hrdí. Shromáždila Belgii, Bulharsko, Maďarsko, Itálii, Litvu, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko, aby společně zatlačili na Komisi a přiměly ji k „malému ústupku.“

A proč to vlastně požadujeme „odložit“ a ne zrušit? Okamžitě, bez náhrady a s celým tím proklatým, nesmyslným Green dealem? Buďme realisté. Europarlament má od minulých eurovoleb sice mírnou, ale bohužel dostačující většinu zelených a progresivních hujerů. A slavná Eurokomise? Darmo mluvit. Vidíte to denně sami. Globalisté do ní zavčas nanominovali typy, které budou tlačit na zelenou pilu, hlava nehlava. Protlačovat „pokrok“ na sílu, dokud to ještě jde. Protože karta se začíná zvolna obracet. Všude po Evropě. A příští Europarlament už by mohl být vůči globalistickému, zelenému šílenství, značně nevstřícný…

Na to zřejmě sází česká iniciativa. Odložení o 3 roky směřuje za horizont Layenové a spol. A je tu určitá naděje, že když se něco podaří dnes odložit, bude o to snadnější to (za jiného obsazení křesel v Bruselu) smést ze stolu úplně. Nic víc se teď dělat nedá. Tak držme „našim“ palce! Protože bruselští šílenci už otevřeně závodí s časem a ze všech sil se snaží, učinit svou „zelenou“ destrukci evropského průmyslu nevratnou.

Redakce

Sdílejte článek:
904 přečtení
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)