19.6.2023
Kategorie: Ekonomika

Americké ministerstvo financí připouští, že sankce „podkopávají hegemonii dolaru“

Sdílejte článek:

PETR VLK

Že  si Spojené státy  sankcemi proti Kubě, KLDR a Iránu nijak nepomohly, je  historická zkušenost a  pravda. A  že  sobě a  kolektivnímu Západu těmi protiruskými  více méně  zavařily a  zmrazením ruských  devizových rezerv  na Západě všechno ještě  vyhrotily, což bude mít  dlouhodobé důsledky  jak pro západní ekonomiky, USA  nevyjímaje, ale především pro postavení  dolaru jako neotřesitelné globální měny je   dnes jasné i slepému. Tedy slepému ano, pokud ovšem nežije  v současném Česku. Tady podobné úvahy nesou prohibitivní punc a jsou klasifikovány  jako  /ruská/čínská/ dezinformace.

Jenže  kosíř  LS mne upozornil na  článek  na  americkém portálu  geopoliticaleconomy.com, kde přesně  tohle  v podstatě doslova konstatuje  nikdo menší než  americká ministryně  Yellenová a to v interview, které  dala  opět nikomu menšímu než CNN…. Že  už  by Putinova  špinavá hybridně  podvratná ruka  sahala  až  k Yellenové a do CNN. Asi  ano, protože jinak by nemohl  vyjít  text  s názvem

Sanctions ‘undermine hegemony of dollar’, US Treasury admits

dle mého překladače

Americké ministerstvo financí připouští, že sankce „podkopávají hegemonii dolaru“.

Americká ministryně financí Janet Yellenová pro CNN připustila, že jednostranné sankce Washingtonu vůči zemím po celém světě „by mohly podkopat hegemonii dolaru“.

„Když použijeme finanční sankce spojené s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru,“ řekla Yellenová v rozhovoru pro CNN 16. dubna .

Poznamenala také, že používání ekonomické války Washingtonem „vytváří touhu Číny, Ruska a Íránu najít alternativu“ k dolaru.

Před nástupem do funkce ministryně financí byla Yellenová předsedkyní americké centrální banky, Federálního rezervního systému.

Její poznámky představují významné veřejné uznání nejvyššího představitele americké vlády, že její rostoucí pouužívání sankcí podnítilo rostoucí dedolarizační hnutí na globálním Jihu .

Republikánský senátor Marco Rubio učinil podobný komentář 30. března na Fox News, když si stěžoval: „Za pět let nebudeme muset mluvit o sankcích, protože bude tolik zemí, které budou obchodovat v jiných měnách než v dolaru , že nebudeme mít možnost je sankcionovat“.

V rozhovoru pro CNN 16. dubna se Fareed Zakaria Yellenové zeptal:

Způsob, jakým Spojené státy často používají sankce – v tomto případě [proti Rusku],  či v případě jaderné dohody s Íránem – spočívá v použití síly dolaru jako světové rezervní měny.

Ale tato militarizace dolaru vyvolala reakci.

Tento týden prezident Lula v Brazílii řekl: „Proč jsme všichni nuceni používat dolar?“

Emmanuel Macron se stejným způsobem také zmínil o dolaru.

Evropská komise hovořila o tom, že poté, co Trump odstoupil od dohody  s Íránem [jaderná dohoda], hovořila o vytvoření alternativy k SWIFT, k platebnímu systému ovládanému Američany.

Existuje nebezpečí, že se ohlédneme za všemi těmito opatřeními a řekneme si, že to byl okamžik, kdy hegemonie dolaru a jeho status rezervní měny začaly ochabovat?

Yellenová vede ministerstvo financí, jehož Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) dohlíží na sankce americké vlády.

Odpověděla:

Když použijeme finanční sankce spojené s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru, jak jste řekl.

Ale to je nesmírně důležitý nástroj, který se snažíme používat uvážlivě a za okolností, zvláště když máme podporu našich spojenců.

Nejde jen o Spojené státy. Je to koalice partnerů, kteří jednají společně, aby uvalili tyto sankce.

Jde tedy o velmi účinný nástroj.

Samozřejmě to vytváří touhu ze strany Číny, Ruska, Íránu najít alternativu.

Ale dolar se používá jako globální měna z důvodů, pro které není pro jiné země snadné najít alternativu se stejnými vlastnostmi.

Americký trh státních dluhopisů je nejhlubší, nejlikvidnější a nejbezpečnější aktivum. Dolary jsou široce používány. Máme velmi hluboké kapitálové trhy a právní stát, které jsou nezbytné u měny, která bude celosvětově používána pro transakce.

A neviděli jsme žádnou jinou zemi, která by měla základní infrastrukturu, institucionální infrastrukturu, která by její měně umožnila plnit roli jako je tato.

Navzdory Yellenové tvrzení, že americká vláda používá tento nástroj ekonomické války „uvážlivě“, žije více než čtvrtina světové populace v zemích, na které Washington uvalil sankce.

Jednostranné sankce, které nemají souhlas Rady bezpečnosti OSN, což je naprostá  většina sankcí uvalených Spojenými státy, zjevně porušují mezinárodní právo.

mapa sankcí USA 

Mapa zemí sankcionovaných Spojenými státy

Sankce: smrtící válečná zbraň s miliony obětí

Západní sankce zavinily miliony mrtvých po celém světě.

Bývalý náměstek generálního tajemníka OSN a humanitární koordinátor OSN v Iráku Denis Halliday odstoupil v roce 1998 na protest proti devastaci, kterou sankce způsobily v jedné západoasijské zemi -Iráku.

„Členské státy Rady bezpečnosti OSN… záměrně udržují program ekonomických sankcí a každý měsíc vědomě zabíjejí tisíce Iráčanů. A tato definice odpovídá genocidě ,“ prohlásil Halliday v roce 1999.

„Nyní jsme tam zodpovědní za zabíjení lidí, ničení jejich rodin, jejich dětí, zavinili jsme smrt  starších rodičů  kvůli nedostatku základních léků,“ dodal. „Jsme tam a  necháváme umírat děti, které se ještě nenarodily, když Saddám Husajn udělal chybu a napadl Kuvajt.“

Bývalý nejvyšší představitel OSN odhadl, že sankce způsobily, že 1 milion až 1,5 milionu Iráčanů zemřelo na podvýživu nebo nedostatek zdravotní péče.

V rozhovoru pro 60 Minutes z roku 1996 byla bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová dotázána na zprávu, že sankce způsobily v Iráku smrt půl milionu dětí. Nejvyšší americká diplomatka odpověděla: „Myslím, že je to velmi těžká volba, ale ta cena,  ale  soudíme, že ta cena za to stojí .“

Od té doby se používání sankční zbraně Washingtonem masivně zvýšilo.

Jen od roku 2017 do roku 2018má na kontě  odhadem 40 000 úmrtí. jež  způsobily nezákonné americké sankce ve Venezuele Podle studie Centra pro ekonomický a politický výzkum

Počet sankcí vyhlášených vládou USA vzrostl z 912 na 9 421, což znamená raketový nárůst o 933 % během dvou desetiletí od roku 2000 do roku 2021, podle přehledu údajů OFAC, který provedl ekonom Timothy Taylor .

sankce nám zvyšují graf 2000 2021

Yellenová naznačuje plány USA použít ruské zmrazené  devizové rezervy k zaplacení obnovy Ukrajiny

V rozhovoru pro CNN Yellenová tvrdila, že bezprecedentní západní sankce vůči Rusku byly úspěšné, způsobily 40% pokles příjmů z ropy  Moskvy a vedly ke značnému vládnímu deficitu.

Naznačila také, že USA a Evropa chtějí použít část ruských devizových rezerv v hodnotě 300 miliard dolarů, které jednostranně zabavily, aby zaplatily rekonstrukci na Ukrajině – což je v podstatě akt masivní geopolitické loupeže.

Zakaria se zeptal, zda peníze potřebné k obnově Ukrajiny „by měly být odebrány ze zmrazených rezerv ruské centrální banky“.

Yellenová naznačila, že Washington by tak rád učinil, ale existují „právní omezení“, přičemž uvedla:

Myslím si, že Rusko by mělo zaplatit za škody , které způsobilo Ukrajině. Takže to je odpovědnost, kterou podle mě globální společenství očekává, že Rusko ponese.

To je něco, o čem diskutujeme s našimi partnery.

Ale víte, existují právní omezení, co můžeme dělat.

Zmrazili jsme ruská aktiva a diskutujeme s našimi partnery o tom, co by se  s nimi  mohlo stát v budoucnosti.

Ale myslím si, že je to správné, že Rusko by mělo zaplatit škody, které způsobilo.

Americký dolar byl ustanoven jako globální rezervní měna na konferenci v Bretton Woods v roce 1944.

Na stejné konferenci byla založena Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF) ovládané USA.

Letos v dubnu Světová banka a MMF uspořádaly jarní zasedání ve Washingtonu .

Zatímco se tyto finanční instituce ovládané USA scházely, rozvojové země v systému BRICS posilovaly svou vlastní alternativu, Novou rozvojovou banku, která přidává nové členy, rozšiřuje své operace a odklání se od amerického dolaru .


Tak tohle  řekla americká ministryně  financí Yellenová a odvysílala CNN. A nyní to opublikoval v zajímavých souvislostech  už zmíněný  americký server geopoliticaleconomy.com!

Být  to  v Česku, už  by tam nejspíš  Rakušan poslal protiteroristické komando  a  české soudy  by  za to vystřihli  bleskově nejméně  bůra natvrdo… Jenže  Yellenovou Rakouš  nezatkne a  Blažkovy  soudci neodsoudí a  CNN  v Česku nikdo nevypne. Smůla, Rakušane, co? Fakt  blbý, když  americká ministryně financí  říká v podstatě  to, co podvratná alternativa už půl druhého roku….

Ano, Rusko, Čína, Irán, po zkušenostech  s americkými/západními sankcemi  hledají  alternativu k dolaru!  A nejen tihle. Stále  víc e zemí  kouká, jak se zbavit  dolarové kurately!  A pokud  Saudi a jiní velkoobchodníci s ropou  utečou minimálně  částečně od dolaru?  Ne, pak to ještě  dolar  nebud e mít  spočítané. Ale bude  k tomu zcela  vážně nakročeno!  A  jestli něco brání doopravdy tomu, aby  Amerika  kolektivní  Západ neposlali sofort  ruské státní rezervy  na Ukrajinu,  pak je  to zejména  vědomí,  že  by takovýhle  akt přímo pobídl  zbytek světa, aby  se dolaru masivně  vyhýbal, všude, kde  to jenom jde!!!! Jen naprostý idiot  se nepoučí  z neštěstí. Byť  cizího. Aby  se mu nestalo totéž.

Ten interview Yellenové mne  dokázal  v jednom bodě  fascinovat a  šokovat zároveň. V tomto:

Ale dolar se používá jako globální měna z důvodů, pro které není pro jiné země snadné najít alternativu se stejnými vlastnostmi.

Americký trh státních dluhopisů je nejhlubší, nejlikvidnější a nejbezpečnější aktivum. Dolary jsou široce používány. Máme velmi hluboké kapitálové trhy a právní stát, které jsou nezbytné u měny, která bude celosvětově používána pro transakce.

A neviděli jsme žádnou jinou zemi, která by měla základní infrastrukturu, institucionální infrastrukturu, která by její měně umožnila plnit roli jako je tato.

Klíčová věta  je tahle:

Americký trh státních dluhopisů je nejhlubší, nejlikvidnější a nejbezpečnější aktivum.

Ano americký trh dluhopisů je NEJVĚTŠÍ a nejlikvidněší….

Proč, že  je největší a  nejlikvidnější? Kvůli té infrastruktuře?  Nebo kvůli  právnímu státu?  Právnímu státu, který  dovoluje  jednostranně  bezprecedentně  zmrazit suverénní  cizí majetek?  Opravdu se  ještě  bavíme o právním státě? Ale  to je  ,omlouvám se  – banalita. Ve  srovnání s odpovědí  na  jednoduchou otázku, co jednoduchou  – naprosto primitivní:

Proč  je  americký  dluhopisový trh naprosto  největší????!!!! No přece kvůli něčemu co dávno dobře  znáte! Kvůli tomuhle:

$69 Trillion of World Debt in One Infographic

Spojené státy představují celou  1/3 světového zadlužení!!!!!!! V poměru k HDP!!!!

Teď  navíc  vysadily  z účinnosti dluhový strop a  státní  zadlužení si může  explodovat podle libosti!!!! Což  znamená emitovat  další a  další  dluhopisy!  Prostě  ten trh, co si  ho tak Yellenová  chválí je  úžasný  tím, že  představuje  bezbřehé  zadlužení.

Ona  říká, že  jde o nejbezpečnější aktivum. Pro americkou vládu určitě. Ovšem pro držitele  amerického dluhu????  Možná dnes. Ale  zítra????

Z mého hlediska  je to vedle  vyvázání se  z potencionálních  sankcí další obrovský motiv vysouvat a pokud možno  rychle a co nejvíce  z dolarových pozic. Ten deficit  amerických státních financí je už  nesplatitelný. A jednou   to pochopí  i finanční trhy. Ta  exploze, co bud e následovat  je  schopna  zlikvidovat s vět podobně  jako nukleární válka….

Kdo  utečně  do té doby  od  dolaru a  najde nějakou  rozumnou a  funkční alternativu – vyhraje jack pot.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)