16.8.2023
Kategorie: Společnost

A na kolotočích se místo dětí točí šlechta

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ministerstvo vnitra nově zařadilo ve své zprávě o extrémismu do seznamu nebezpečných i generaci Husákových dětí. Tedy ne celou, jen tu část, která je zhrzená ze současnosti a začíná si uvědomovat, že svět je teď postaven jim na úkor. Že jejich děti jsou už teď odepsané, že oni sami nebudou mít důchod, a když, tak směšný (přesto se odvod na sociální „pojištění“ stále vesele zvyšuje a z politických kruhů se skrytým cynismem zní, že si tak lidé spoří na svůj vlastní důchod), že příležitosti jsou rozebrané a jim zbývá jediná. Prostě nesouhlasit.

Vzal jsem děti na kolotoče. No, no, ve vedlejší vesnici kolotočáři rozbili stan a začali dětičky vozit dokolečka dokola. Byl jsem tam s dětmi i minulý rok. No, a světe div se, i kolotočářské služby nám zvedly ceny. Dokonce o 100 %. Minulý rok za potočení padesát korun. Letos už jsme za jednu labuť dali stovečku. To samé u cukrové vaty. Loni padesát, letos stovku za na špejli namotaný cukr. Výhoda pro kolotočáře? No, nevím, proběhla jedna labuť, jedna vata, protože bez toho jsou prostě kolotoče na draka, a šlo se domů.

Holt, dětičky milé, je draho, podle Eurostatu jsme měli prakticky nejdražší energie v Evropě (ač to premiérský rarach zpochybňoval, tak rekordní dividendy ČEZu mluví za něj, smích ze strany Eurostatu taktéž a milé ceny na kolotočích tomu všemu jdou v patách). Podle OECD nám z měřených států nejvíce klesla reálná mzda, méně se tedy povozíme na kolotoči. Inflace byla téměř nejvyšší v Evropě, což znamená, že kolotoč se ještě víc vzdaluje dychtivé tvářičce dítěte.

Příklad kolotočů jsem uvedl záměrně. Protože děti se jedním zatočením s labutí nenabažily, chtěly víc, točit se až do setmění. Pamatuju si protáčení za bolševika. Dostal jsem deset korun a desetkrát se zatočil s gravitací. Teď bych na takovou parádu musel dát dítěti tisícovku. Za průměrný plat za bolševika by se dítě mohlo protočit dvoutisíckrát, letos za průměrný plat čtyřistakrát. Jenže rétorika dnešní šlechty – můžete si za to sami. Hodíme to na seniory, protože užírají z rozpočtu, bestie nenažrané. Ač právě dnešní senioři dřeli na prosperitě ČR posledních třicet let. A to, co odmakali a část předali státu s dohodou, že se o ně postará, až nebudou moci makat, jim teď pohlavárstvo vyčítá – jsou prý vyžírky. A že padají reálné mzdy? Stejně jste až nechutně rozežraní, pořád jezdíte do Chorvatska k moři, to si přece hladový dovolit nemůže. Potravinové banky jedou jako za pětiletky na 120 %, jen s tím, že dřív nebyly vůbec potřeba.

Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus v červenci pro Novinky řekl: „Reálné mzdy, tedy to, co si za výplatu člověk koupí, jsou ve volném pádu. Momentálně máme jejich nejprudší propad v OECD, tedy ze všech rozvinutých zemí. Takto dramatický propad kupní síly zde nikdo dlouho nezažil.“ Jistě se mu u toho chvěly nozdry vzrušením, jak to tak u finančníků bývá. Počet exekucí roste. A ve vládě jsou lidé, kteří zvyšují daně a sporné úsporné balíčky šijí na míru peněženek obyvatel. Nikoliv korporací, ať už zahraničních, nebo těch našich domácích. Nebojují za to, aby se na kolotočích mohly točit děti, ale aby děti, metaforicky řečeno, točily klikou pod kolotočem na ruční pohon, aby se politická i korporátní šlechta mohla točit místo nich. Továrna na padělky ze Strakovky šetří. Ale na nesprávných místech. Natolik nesprávných, až to zvedá ceny všem.

Tam, kde se točí peníze, tam se jako korouhvičky otočí i padělatelé naší budoucnosti ze Strakovky. Jen nesledují závan výhod pro ČR, ale stádně se otáčí tam, kde získají v (podle nich) mocných kruzích politické bodíky. A my stojíme u rumpálu a točíme, aby jim ty kolotoče létaly jako promazané. A ruce už bolí od takové dřiny.

Ministerstvo vnitra vydalo svou zprávu o extrémismu v republice. Nově do ní zařadilo i lidi středního věku. Krajní nespokojenost je teď extrémismus. Celá jedna generace je extrémistická. Protože právě jí toto všechno dopadá nejvíc na záda. Perfektní znehodnocení jejich přítomnosti i budoucnosti. A kolotoč se točí a točí.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)