![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Likvidace Solejmaního: Absolutně správná věc
MARTIN BRAUN
Jedná se o člověka, který byl mozkem celé Íránské vojenské nadutosti a protože to nebyl primitiv typu Bin Ladina nebo neandrtálců z ISIS, tak to byl člověk velice nebezpečný. A nic si nenalhávejme, jeho hrozba nekončila s hranicemi regionu ale zabírala celý svět.
Reakce na jeho likvidaci se liší. Od logického nadšeného potlesku, až po nelogické a vskutku nepochopitelné nářky typu, že se jedná o Trumpovu provokaci ( Zaorálek). Zde na blogu se objevil názor, že likvidace kohokoliv bez soudu je vraždou. Jedná se o názor hloupý. Írán vyhlásil celému svobodnému světu válku. Jsme ve 21. století a dnes se neválčí tak, že někde pobíhají pěšáci s bodáky, ani se nestřílí děly. Írán je, vedle Severní Koreje nejnebezpečnější režim světa. Na rozdíl od Kima ovšem, disponuje Írán velkým bohatstvím a to jeho nebezpečí jen umocňuje. Írán se angažuje aktivně ve všech regionálních konfliktech. Finančně podporuje Hezballah, podporuje palestinské teroristy, podporuje aktivity v Syrii a Iráku proti Izraeli a samozřejmě také proti USA. Všechny tyto akce přímo řídil Quassam Soleimani, generál a především stratég jehož kariéra začala podporou Ajatolláha Chomeiního a bojem proti Šáhovi Páhlavímu, na jehož svržení měl také svůj podíl.
Soleimani svou kariéru založil na boji proti USA a je třeba připomenout naivní informace, které se po jeho smrti objevily, totiž že stál při USA v boji proti Talibanu a ISIS. On rozhodně nestál po boku mezinárodních sil ani po boku USA. On jen pomáhal likvidovat konkurenci. A v tom je velký rozdíl.
Likvidace Soleimaního je správným krokem. USA zvedly hozenou rukavici a daly jasně najevo, že politiku Íránu nebudou déle tolerovat. Otázkou je, kdo přijde po něm, ovšem režimu byla zasazena opravdu těžká rána. A to je nadějné i pro samotné Íránce, kteří se pozvolna probouzejí z letargie a hlasitě proti vládě mullahů protestují. Bohužel, tyto informace se k čtenářům v České republice ale i ve zbytku EU dostávají jen velice omezeně. Z jakéhosi nepochopitelného důvodu EU má k Íránu pozitivní nastavení. I když, pokud připomeneme vztah EU k palestínským teroristům, pak to zase tak moc velké překvapení není.