![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Co týden dal a Hampl napsal: Studená válka uvnitř EU
PETR HAMPL
Pondělí 15. července
Němečtí vládní představitelé se oficiálně postavili na stranu teroristky, která porušila italské zákony, a napadla tamní policisty. Dokážete si představit okázalejší vyjádření nepřátelství? Studená válka uvnitř EU. Kdo tvrdil, že EU zajistí mír?
Úterý 16. července
Francouzský soud osvobodil muslima, který zavraždil svou židovskou sousedku. Dostatečným důvodem bylo údajné užívání marihuany.
Rozvádím tedy, co napsal Martin Konvička k jinému případu. Židovská komunita ve Francii byla dost silná, aby přibrzdila nebo zastavila sebevražednou multikulturní politiku. Kdyby podpořili Národní Frontu, mohl jít vývoj úplně jinudy. Jenže byli posedlí obavami z neexistující „krajní pravice“ a raději podporovali islamizaci. Probudí je takové případy jako tento?
Středa 17. července
Političtí ekonomové jsou doslova posedlí otázkou státního dluhu. Ve skutečnosti ale mají všechny vlády tendenci vršit dluhy, a nic jim v tom nemůže zabránit. Žádné společenské uspořádání, žádná pravidla, žádná národní rozpočtová rada, žádný systém kontrol. Zadlužovali se králové, zadlužovali se císaři, zadlužují se republikánské režimy.
Rozdíl je ale v tom, jestli má země mechanismy, jak se zbavit nesplatitelných dluhů. Státní bankrot? Měnová reforma? Vlna hyperinflace? Vyvlastnění zahraničních podniků?
Řecko se takovým drastickým opatření vyhnulo. Lidé mohli mít v první chvíli radost, že jim zůstaly úspory, ale teď je jasné, že je odkládání akce stálo několikanásobně více.
Mají-li být ekonomové k něčemu, měli by s předstihem přemýšlet právě o takových záležitostech jako hladký reset ekonomiky a finančního systému.
Čtvrtek 18. července
Putin prý nechal vyvinout aplikaci, která ukládá fotografie uživatelů (aby je mohl později zneužít). Pro srovnání uvádím některé úniky dat k „běžným hackerům“:
eBay – data o 150 milionech uživatelských účtů
LinkedIn – o 117 milionech účtů
Uber – o 57 milionech řidičů a cestujících
Facebook – 50 milionů účtů
Vlády nedosahují takových čísel, ale o to zajímavější data se jim ztrácejí. Třeba americká vláda si nechala ukrást záznamy otisků prstů 5,5 milionů státních zaměstnanců. Taiwanská vláda zase biometrické údaje všech, kdo prošli kontrolou na letišti v Tchaj-Pej.
To jsou všechno zveřejněné případy. Kolik dat se ztrácí z databází tajných služeb, to neví nikdo.
Všechna nebo téměř všechna ta data jsou pravděpodobně k dispozici na černém trhu. Pro Putina nebo kohokoliv jiného by nebyl problém si je koupit, pokud by měl zájem.
Pátek 19. července
Problém vdov po bojovnících IS má jediné řešení. Poprosit syrskou vládu, aby to nějak vyřídila, a na chvíli zavřít oči.
Sobota 20. července
Kdykoli se sáhne na zájmy a zisky korporací, vystartuje velká část drobných podnikatelů na jejich obranu. Mají pocit, že jsou ohroženi taky. Vnímají svět jako „my – soukromý sektor“ nebo „my – podnikatelé.“ Jako by malá večerka a řetězec supermarketů měly něco společného.
Na druhé straně ten pocit ale není. Manažeři korporací se necítí být spřízněni s malými podnikateli, a podporují jejich regulování a vyvlastňování až do úplného zániku.
Neděle 21. července
Z projevu nového republikánského senátora Joshe Hawleye:
Republikánské zřízení potřebuje také republikánskou ekonomiku. Protože občanství, to není jen slovo. Občanství je způsob života. Být občanem vyžaduje nezávislost. Vyžaduje moc dostatečnou k tomu, aby se člověk mohl aktivně podílet na dění v místní komunitě, a aby se mohl starat o svou rodinu. Aby mohl prosazovat vlastní rozhodnutí.
K tomu občané potřebují práci. K tomu potřebují pracovní místa. A potřebují je tam, kde opravdu žijí. Ne ve velkých městech.
Co k tomu dodat? Čeští tržní komsomolci by ho označili za komunistu, ale Josh Hawley má pravdu. Pokud se celé oblasti vylidňují, protože tam není práce, jedná se o katastrofální selhání vlády.