18.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Sankce proti Rusku jsou pitomé. Prohlubují krizi USA a EU

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 18|07|2014

Když vám něco nejde a ostatní to vidí, máte dvě možnosti. Buď se podíváte do zrcadla, přijmete, že něco děláte blbě, a změníte sebe, nebo najdete pro ostatní viníka vlastních neúspěchů jinde. O ničem jiném sankce USA a EU proti Rusku nejsou. Jde o absenci vlastního pohledu do zrcadla a výrobu nových nepřátel a budoucích cizích viníků utahování vlastních šroubů.

 

 

USA i EU postavily svou novodobou existenci na tištění ničím nekrytých peněz, ze kterých platí svůj zdánlivě udržitelný rozvoj. Většina lidí si zvykla za jistou úroveň svého žití, ve skutečnosti výhradně na dluh, a ve volbách nechce slevit. Tento jev je nezvratný, neboť těch, kteří vytváří nové zdanitelné hodnoty, je v USA i EU méně, než těch, kteří z nich přerozdělováním žijí. Nejde o to, zda to dosáhne bodu zlomu, ale kdy.

 

 

Uvalení sankcí na Rusko způsobí jediné, a sice ještě větší soudržnost Rusů. A zjevně nejen jich. Přes veškerou politickou maškarádu, zdánlivě kvůli Ukrajině, která je jen pěšákem na šachovnici, určeným k obětování, jede BRICS, tedy společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, dál a zakládá svou banku a fond, které se mají stát vyvážením a konkurencí Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. To jsou ty organizace, skrze které někteří politici doposud ovládali jednostranně ostatní vlády států na Zemi.

 

Sankce proti Rusku slouží výhradně k odvedení pozornosti od vlastních problémů a snaze o podkopání ekonomického rozvoje v oblastech, které mají ambici hrát v budoucí době první housle. O Ukrajinu tu nejde, ta se jen hodí do krámu a přišla jako na zavolání zrovna v době, kdy hospodářské a sociální problémy v USA a EU zvyšují obrátky a bylo potřeba najít nového nepřítele a viníka. Otázkou je, kdo zavolal. Nepřítel se hodí vždy a budoucí viník nových výdajů a tím bezpochyby dalšího utažení šroubů na straně občanských svobod taky. Ne, sankce proti Rusku hospodářský a sociální úpadek USA a EU nevyřeší. Absence obchodu z ryze politických důvodů problémy jen prohloubí a Rusové z toho vyjdou posílení víc, než byli před sankcemi. V porovnání s Rusy jsou občané USA a členských států EU zhýčkaní. Tam, kde a co by přežil Rus, budou mít ostatní problém s přežitím.

 

Není nejmenší důvod, proč by to nemělo jako téměř genetický přírodní zákon platit i v oblasti sankcí. A protože tak blbí, aby to z historických análů a poučení nevěděli, západní politici nejsou, zbývá jen otázka „proč?“. Jednu možnou odpověď bych měl. Moc a ego. Moc, kterou naprosto výmluvně popsal nový šéf Evropské komise Jean Claude Juncker slovy „na něčem se dohodneme, necháme to ležet a čekáme, co se stane. Pokud nikdo nezapříčiní rozruch, protože většina lidí nerozumí tomu, co bylo rozhodnuto, pokračujeme krok za krokem, dokud není cesty zpět,” a ego, které tato moc živí.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x